Ексгенсек НАТО запропонував приєднати Україну до альянсу без окупованих РФ територій

Колишній генсек НАТО Андерс Фог Расмуссен заявив, що часткове членство, без окупованих росією територій, показало б РФ те, що вона не зможе зупинити приєднання України до альянсу. Про це повідомляє  "Еспрессо" з посиланням на The Guardian.

Расмуссен, який був генеральним секретарем НАТО між 2009 і 2014 роками, наполягав на тому, що план часткового членства України не призвів би до заморожування конфлікту, а натомість попереджував би росію, що вона не може перешкодити Україні приєднатися до західного оборонного альянсу.

Він вважає, що справу про членство України в НАТО не можна знову відкладати наступного року.

Причиною стримання є те, що країні, яка перебуває у стані війни, майже неможливо запропонувати членство, оскільки згідно зі статтею 5 НАТО про колективну самооборону всі країни-члени НАТО зобов’язані стати на активний захист країни в конфлікті. Противники надання членства зараз говорять, що членство в НАТО для всієї України фактично означало б повідомлення НАТО росії про війну.

Якщо виключити з НАТО територію, яку контролює росія, загроза конфлікту між росією та НАТО буде зменшена, стверджує Расмуссен.

Расмуссен заперечував, що цей крок заморозить конфлікт і передасть українську територію росії. Він сказав: "Абсолютна дійсність гарантій статті 5 утримала б Росію від посилення атак на українській території всередині НАТО і таким чином звільнила б українські сили для виходу на лінію фронту".

Проте він зауважив, що росія повинна мати чітке повідомлення про те, що на будь-яке порушення території НАТО буде відповідь. За його словами, ця пропозиція певною мірою схожа на введення забороненої для росії зони, щоб вона не могла літати над українською територією чи запускати ракети по українських містах.

Ведуться обговорення щодо залучення військових спеціалістів напередодні наступного саміту НАТО для опрацювання деталей ідеї, включно з тим, як можна провести чітку лінію фронту, визначаючи територію підконтрольну Україні й територію, яку вважають окупованою росією.

Він назвав три головні причини, чому Україні пропонують членство.

По-перше, Україна в НАТО буде виступати оплотом проти все ще агресивної росії, на його думку.

По-друге, він сказав: "Ми повинні усвідомити, що сірі зони є небезпечними. Нейтралітету в старому розумінні світу більше не існує. Сірі зони стають спокусою для Путіна атакувати".

По-третє, він стверджував, що українська армія зараз є найбільш загартованою армією в Європі і буде прикладом для інших європейських держав.

Він сказав, що загалом 25 країн, окрім країн G7, ведуть переговори про двосторонні угоди з безпеки з Україною в рамках парасолькової угоди під назвою Київський безпековий договір, який має виступати мостом до повноправного членства в НАТО. Договір передбачає масштабні передачі зброї, посилений обмін розвідданими та підтримку оборонної промисловості України, щоб вона могла більш незалежно виробляти зброю та боєприпаси.

Нагадаємо, генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг заявив, що усі члени Альянсу погодились, що Україна стане членом НАТО. 

Як повідомлялося, президент Франції Емманюель Макрон заявив, що грудень буде вирішальним для України у війні. 

Статті

Донецьк
02.03.2024
13:18

Як це, народжувати у прифронтовому місті. Репортаж з Покровського перинатального центру

На початку вторгнення був великий відтік персоналу, але згодом ситуація в центрі покращилась. Наразі штат працівників тут укомплектований на 50%. По два лікаря працюють в акушерському та гінекологічному відділенні. Ще п’ять гінекологів у...
Луганськ
01.03.2024
10:51

Земля в окупації. Війна та сільське господарство Луганщини

Жоден крупний луганський аграрій, який виїхав з області після повномасштабного вторгнення, не може поновити свій бізнес на вільній території України. Насамперед через те, що в інших областях України усі землі давно кимось обробляються, і вільна ніша...
Країна
29.02.2024
16:51

Легалізація медичного канабісу в Україні: ключові положення

Використання конопель допускається у навчальних цілях, освітній, науковій та науково-технічній діяльності, виробництві (виготовленні) наркотичних засобів, психотропних речовин та лікарських засобів для подальшого застосування у медичній практиці....
Всі статті