Російський паспорт в окупації: вимушений крок, щоб вижити

Суперечливі сигнали з Києва щодо того, брати російський паспорт на окупованих територіях чи ні, викликають дедалі більше запитань у людей, які залишилися жити в окупації.

Пенсіонерка з Маріуполя Ірина Олександрівна розповідає "ОстроВу", що у соціальних мережах та місцевих групах на початку травня активно поширювалася інформація про те, що українська влада забороняє брати російський паспорт. Згодом з'явилися повідомлення про те, що тим, хто візьме документ РФ, Україна перестане виплачувати пенсії і переслідуватиме кримінально.

"Ви знаєте, добре вам у Києві міркувати, брати нам російський паспорт тут чи ні. Коли для переоформлення якихось документів у нас вимагають паспорт Росії, я так розумію, з погляду офіційної влади України, нам треба давати категоричну відмову. А хто нас нагодує? А хто надасть медичну допомогу? Хто виплатить пенсію ? Хто видасть продуктовий набір? Я чудово розумію, що Україна фізично не може це робити, але навіщо ж вона робить такі колкі заяви ? Ми і так живем у руїні,у нас немає іншого вибору, як підкорятися місцевим правилам, зрозумійте", - розповіла вона нашому виданню.

Пенсіонерка з Маріуполя має на увазі нещодавню заяву віце-прем'єр-міністра – міністра з питань тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук, яка на початку травня закликала мешканців тимчасово окупованих територій не брати російських паспортів та ніяк не співпрацювати з ворогом .

Російські паспорти видають на окупованих територіях вже дев'ять років - починаючи з анексії Кримського півострова, і свого часу президент Петро Порошенко погрожував деякими "заходами" щодо жителів Криму, які прийняли громадянство РФ.

"Щодо кримчан, які прийняли російське громадянство, у нас будуть інші заходи - я вам обіцяю", - заявив він наприкінці 2014 року.

Пізніше він навіть зробив законопроект, який дозволяв позбавляти українського громадянства кримчан, які отримали російські паспорти.

Але тоді Порошенко під тиском громадськості відкликав законопроект, і тема з російськими паспортами на окупованих територіях практично зникла.

"Для нас, кримчан, отримання російського паспорта було єдиною умовою, щоб продовжити жити на своїй землі. І подібні заяви та законопроекти образливі. Можна скільки завгодно говорити про те, що без російського паспорта в якийсь момент ми не могли звернутися за медичною допомогою чи влаштуватися на роботу, але я хочу акцентувати на іншому : у якийсь момент його наявність стала умовою, щоб тут залишатися. У мене питання до української влади: ви хочете, щоб українці залишалися на окупованих територіях чи ні? Сподіваюся, відповідь очевидна. Будь ласка, припиніть цей цирк та дайте людям вижити”, - каже мешканка окупованого Севастополя Світлана.

Директор з адвокації Центру прав людини ZMINA Олена Луньова вважає, що українці, які залишаються в окупації, стають жертвами злочину, а не злочинцями.

"Фактично російський паспорт йде в комплекті з рішенням залишатися на своїй землі, незважаючи на дії ворога, який цю землю тимчасово захопив. Бо окупація триває не тиждень і не місяць: наші території окуповані більше року, а деякі – понад дев'ять. Чи всі мають виїхати і звідти? Люди, які залишаються в окупації, стають жертвами злочину, а не злочинцями", - зазначає вона.

"Остров" розбирався, як йде російська паспортизація на тимчасово окупованих територіях і що про це говорять місцеві жителі.

Паспортизація посиленими темпами

Про те, що російські окупанти нарощують темпи примусової паспортизації населення тимчасово окупованих територій України, регулярно повідомляє Генеральний штаб ЗСУ.

"Загарбники використовують виїзні групи паспортного контролю. Погрожуючи депортацією та конфіскацією майна, представники мобільних груп здійснюють прийом документів та видачу російських паспортів за місцем проживання громадян України", - йдеться в одному з таких повідомлень.

У соціальних мережах люди, які живуть в окупації, скаржаться, що окупанти вигадують нові способи насильницької паспортизації. Стимулом до цього стало підписання Путіним указу про депортацію тих, хто відмовляється від громадянства Росії та виявить при цьому свою нелояльність до неї .

Зокрема, на тимчасово окупованих територіях Херсонської області місцевих мешканців змушують отримувати російські паспорти, загрожуючи депортацією.

"У населений пункт прибуває колона порожніх автобусів у супроводі представників ФСБ, які, посилаючись на нещодавно підписаний президентом РФ указ про депортацію з окупованих територій осіб без російського громадянства, ставлять людям радикальну умову: або відмова від українського паспорта на користь російського, або негайне видворення з конфіскацією майна", - розповіли у Генштабі.

В одному з місцевих Telegram каналів окупованої частини Запорізької області кілька людей поділилися своїми історіями, як їм пригрозили, що відберуть дітей, якщо вони терміново не переоформлять документи на російські.

"Дібралися до дітей. Я вже не вперше чую історію про те, як місцеві погрожували тим, що відберуть дітей без російських документів. І навіть виїхати не дадуть. Тобто людей поставили перед вибором: або залишайтеся без російського паспорта але віддавайте дітей, або беріть російський паспорт", - пише Анастасія.

Цю інформацію підтвердив речник Сил оборони Таврійського напрямку полковник Олексій Дмитрашковський .

"Погрожують людям, які мають дітей шкільного віку, що замість атестату у них заберуть дітей, якщо вони не отримуватимуть паспорта" , - заявив він 10 травня в ефірі телемарафону.

До речі, подібних жорстких умов не спостерігалося в процесі паспортизації жителів Криму. За словами місцевих жителів, їх не змушували віддавати українські документи чи писати якісь відмови від громадянства. До того ж, на отримання російських документів було достатньо часу.

Мешканка Севастополя Світлана згадує, що отримала російський паспорт лише наприкінці 2014 року.

"Більше того, після його отримання я іноді користувалася українським документом. Не було жодної агресії, коли я діставала паспорт України. Згодом, звичайно, були запроваджені якісь перешкоди для тих, хто не отримує російського паспорта, але загалом можна було жити ще, здається, кілька років із українським документом", - каже вона.

За словами радника міського голови Маріуполя Петра Андрющенка, окупанти зобов'язали отримувати російські паспорти всіх вчителів, медпрацівників, поліцейських .

"З 1 січня обов'язковим стає отримання російських паспортів для всіх вчителів, медиків, поліцейських та працівників держвлади. З першого березня неможливо буде займатись підприємницькою діяльністю на території Маріуполя без російського паспорта", – повідомив Андрющенко.

"Були випадки, коли деяким працівникам не виплачували якісь доплати, премії і так далі. Їм прямо говорили, що все доплатять лише за законами РФ, але для цього потрібен російський паспорт. У крайньому випадку, підходила навіть заява на його отримання. Це було дуже штучно та незграбно зроблено", - розповіла "ОстроВу" співробітниця однієї з маріупольських шкіл Анастасія.

Дівчина згадує, що у грудні 2022 року їх зібрали на загальні збори, де вимагали від усіх співробітників отримати російський паспорт.

"Після зборів тихенько сказали, що ті, хто не отримає, можуть залишитися без роботи, тому що охочих працювати достатньо, особливо за російську зарплатню", – каже вона.

На сьогоднішній день, зазначає Анастасія, вона практично не має знайомих у Маріуполі, які або не отримали російський паспорт, або не подали документи на його оформлення .

"Це сумна реальність, але її треба прийняти, і вже точно не засуджувати нас за це", - сказала вона.

Ще одна категорія мешканців окупованих територій, які змушені отримувати російські паспорти для виживання, – це пенсіонери. Тут місцеві окупанти зробили все просто: з українським паспортом ти отримуєш мінімальну пенсію у 10 тисяч рублів, з російським – можеш розраховувати на перегляд.

За словами радника мера Маріуполя Петра Андрющенка, для перерахунку пенсій потрібно мати російський паспорт: "Щоб отримати пенсію – потрібен російський паспорт. Немає паспорта – немає грошей. Жодної примусової паспортизації казали вони. Щоправда, навіть за наявності паспорта з куркою пенсії не буде. Тому що втрачені документи, які теж потрібно мати, надати неможливо. У результаті замість пенсії залишиться лише паспорт. Такі справи".

Цю інформацію " Острову " підтвердили місцеві жителі. Пенсіонерка з Маріуполя Марія Сергіївна каже, що отримала російський паспорт для оформлення "справедливішої пенсії".

"У мене за України була хороша пенсія, понад 8 тисяч гривень, це все за мій відпрацьований стаж. Кілька місяців я отримувала по 10 тисяч рублів, а потім нам сказали, що можемо розраховувати на підвищення, але лише з російським паспортом та документами, що підтверджують стаж. У мене все збереглося, і зараз отримую майже вдвічі більше. Цього вистачає, щоб нормально харчуватися, не шикувати, тим більше, що я утримую ще двох людей", - розповіла вона "ОстроВу" .

Окупанти також використовують так званий "медичний шантаж", щоб стимулювати людей отримувати російські паспорти. Так, за словами мера окупованого Мелітополя Івана Федорова, вони відмовляють у наданні медичної допомоги без документа РФ.

"Або життя з роспаспортом , або смерть: ворог на окупованих територіях почав третю, надпотужну хвилю паспортизації. На тимчасово окупованій території Запорізької області за розпорядженням гауляйтера Балицького окупанти ввели медичний шантаж: примушують брати аусвайси, інакше вони не нададуть медичноїх допомоги ", -  написав він наприкінці травня.

Так, з 1 червня у лікарнях не видаватимуть безкоштовні ліки без російського паспорта. Через це, констатує Федоров, мешканці із хронічними хворобами залишаться без необхідних медикаментів.

Крім того, за його словами, медустанови збираються переводити на електронну систему обліку – і лікарі, і пацієнти мають бути з російськими паспортами.

"На тимчасово окупованих територіях немає добровільної паспортизації. Але люди змушені брати аусвайси, щоби вижити", - наголосив він.

До речі, "медичний шантаж" дуже активно використала російська влада в Криму для стимулювання отримання паспортів РФ.

"Звичайно, ніхто б не відмовив у невідкладній допомозі, але планові обстеження та операції без російського паспорта були доступні лише в приватних медичних центрах. Я добре пам'ятаю період, коли вони непогано так озолотилися. А багато місцевих жителів, які до останнього трималися з українськими документами, все ж таки здалися і отримали російські паспорти", - згадує мешканка окупованого півострова Світлана.

Ще одна важлива причина, через яку місцеві жителі отримують російські паспорти, це можливість вільно виїхати з тимчасово окупованої території. Окупанти на блокпостах можуть не пропускати (або піддавати додатковим розпитуванням та перевіркам) тих, хто не має документа РФ.

Так брати чи не брати: що кажуть у Києві

Уповноважений Верховної Ради з прав людини Дмитро Лубинець радить українцям на окупованих територіях брати російські паспорти, щоб вижити, або у будь-який спосіб залишити окуповану територію.

За його словами, указ Путіна, який дозволяє депортувати з окупованих територій українців, які не взяли паспорти РФ, "направлеий не на депортацію українців", а на узаконення примусової паспортизації.

"Цей указ спрямований на те, щоб узаконити примусову паспортизацію, яка проходить на тимчасово окупованій території України. Це перше. І друге – зафіксувати та поставити крапку у цьому процесі. Я думаю, що всі громадяни України, які відмовляться від російського паспорта, їх просто арештують. І це буде окрема категорія цивільних заручників, які РФ триматиме в полоні, ув'язнена на своїй території або на тимчасово окупованій території України", - заявив він .

Лубинець також виступив категорично проти того, щоб застосовувати будь-які "важелі впливу кримінального характеру" на тих, хто одержав російський паспорт в окупації.

" Я б порадив брати російський паспорт, все ж таки для себе ухвалити рішення вижити. Це найголовніше. Ми розуміємо, що це відбувається під тиском, фізичним тиском. Тому взяти паспорт, вижити, дочекатися, коли ми звільнимо цю територію. Після цього, зараз напрацьовується відповідний закон, офіційно відмовитися від цього паспорта та повернутися до нормального життя", - додав він.

Здавалося б, правильні та потрібні слова, які необхідно транслювати українцям, що вимушено залишилися в окупації, але через кілька днів їх затьмарила заява віце-прем'єр-міністра – міністра з питань тимчасово окупованих територій України Ірини Верещук.

Чиновниця закликала жителів тимчасово окупованих територій не брати російські паспорти і ніяк не співпрацювати з ворогом

"Мої рекомендації українцям на СОТ залишаються тими самими:

- російські паспорти не брати;

- з окупантами не співпрацювати;

- по можливості виїхати;

- Чекати на ЗСУ".

Після цього у соцмережах виникли гарячі дискусії щодо того, яку з цих заяв вважати офіційною позицією України. Журналісти навіть намагалися організувати дебати за участю Дмитра Лубинця та Ірини Верещук , але остання відмовилася.

Пізніше Ірина Верещук докладніше пояснила свою позицію, але ситуація не стала менш заплутаною

"Я не дуже розумію, чому я повинна пояснювати свою рекомендацію не брати ворожі (саме ворожі) паспорти. Що і кому незрозуміло? Так, життя складне, випадки бувають різні. Комусь російський паспорт потрібен, щоб виїхати з ТОТ. Комусь паспорт потрібен, щоб отримати медичну допомогу або пенсію... Все це ясно. Людина сама прийме рішення, виходячи зі своїх життєвих обставин. Але це не означає, що я повинна або можу рекомендувати людям брати ворожі паспорти. Не повинна і не можу. Це не тільки про документи, але й про цінності та позицію", - написала вона в Telegram.

Вона також зазначила, що публічна дискусія ЗМІ щодо цього питання нібито "шкодить інформаційній безпеці України" і порадила її припинити.

"Рознімати" чиновників довелося Офісу президента України.

"У порадах представників  держави Дмитра Лубинця та Ірини Верещук громадянам на окупованих територіях немає жодних протиріч. Якщо ви можете не отримувати російський паспорт, намагайтеся не отримувати. Якщо вам необхідно взяти російський паспорт, щоб уникнути репресій, тортур - беріть", - заявив радник  керівника Офісу президента України Михайло Подоляк.

За його словами, принципова позиція не брати російський паспорт заслуговує на найвищу оцінку, проте Україна не виграє від ще більшої кількості полонених та закатованих громадян. Подоляк зазначив, що Україна не переслідуватиме громадян, які пасивно отримали російське громадянство.

Він також пояснив, що після деокупації Україна запропонує автоматичну процедуру обнулення примусових громадянств, зафіксованих у базах даних РФ.

"Примусова паспортизація — елемент гібридної війни та залякування українського населення в окупації. Наше завдання — пояснити інформацію коректно: примусова паспортизація сама по собі не тягне за собою покарання, головне — не надавати допомоги окупаційній владі", — наголосив Подоляк .

Директор з адвокації Центру з прав людини ZMINA Олена Луньова вважає, що держава має чітко артикулювати, що "…якщо обставини так складаються, що ви вирішуєте залишитися в окупації і жодного іншого шляху немає, ніж отримати російський паспорт, вас за це Україна не переслідуватиме. Ви не будете в наших очах злочинцями – зрадниками чи колаборантами. Ми розуміємо, що це наслідок злочинних дій окупантів, а ви жертви цих злочинних діянь", - зазначає вона.

Статті

Країна
06.12.2023
12:22

Гривня: балансування на межі?

У НБУ вперше за довгий час запровадили валютні обмеження для експортерів. Які зазвичай застосовуються при обвалі курсу гривні...
Світ
05.12.2023
09:42

«В українських генералів є куди більше шансів перейти в нову епоху». Російські ЗМІ про Україну

"Зеленському зараз потрібно дуже сильно насторожитися. Усі персонажі, які брали участь у попередньому перегляді, - Залужний, глава ГУР Буданов і навіть Арестович залишаються на своїх місцях"
Донбас
03.12.2023
20:45

Жителям "ДНР" нагадали, що "партія - розум, честь і совість". Огляд публікацій окупованого Донбасу

Минулого тижня ЗМІ окупованого Донбасу старанно цитували свого "вождя і вчителя" і зізнавалися, що, як і в роки СРСР, "керівною і направляючою силою радянського суспільства, ядром його політичної системи, державних і громадських організацій є"...
Всі статті