Задіяння українських військ у Судані принесло результати для її союзників у громадянському конфлікті за участі росіян

Сили військового лідера Судану Абдель Фаттаха аль-Бургана досягають поступу у війні з повстанськими силами, підтримуваними російським “Вагнером”, завдяки допомозі з боку України. Як розповіли у The Wall Street Journal, нещодавно війська аль-Бургана повернули контроль над містом Омдурман, великою мірою завдяки точним ударам з безпілотників, набути і навчитися оперувати якими їм допомогли українські військові професіонали.

Громадянська війна в Судані почалася у квітні 2023 року. У The Wall Street Journal стверджують, що коли влітку повстанські війська оточили столицю Судану Хартум, аль-Бурган зателефонував по допомогу до президента України Володимира Зеленського. У Зеленського було щонайменше дві причини відгукнутися, стверджують у WSJ: борг перед Суданом за військову допомогу і спільний ворог. 

Через часті конфлікти в країні там накопичилося багато зброї, пояснили в американському виданні. Як зазначив у коментарі журналістам очільник Головного управління розвідки Кирило Буданов, “свого часу ми вивезли з Судану багато зброї. За це платили різні країни. У них був широкий спектр зброї… Там можно було знайти все від китайської до американської”.

Росія, зі свого боку, як і в низці інших африканських країн, через “Вагнер” контролювала золотодобувні шахти в Судані. Сили, які повстали проти Бургана, тренував саме “Вагнер”, для охорони шахт. Припускають, що росіяни отримували від суданських шахт близько $4 мільярдів на рік.

Коли у Судані почалася громадянська війна, сили повстанців від початку відмовлялися від допомоги “Вагнера”, стверджують у The Wall Street Journal, бо боялись рішуче налаштувати проти себе США, але скоро змінили свою позицію через військові поразки. Вже з кінця квітня “Вагнер” почав постачати їм зброю і найманців з сусідньої Центральноафриканської Республіки, яка вже кілька років є головною базою “Вагнера” в Африці. Це допомогло повстанцям просунутися і оточити Хартум.

Українські військові – близько ста осіб з підрозділу Головного управління розвідки – прибули туди вперше у серпні 2023 року, стверджують у WSJ з посиланням на раніше задіяних у Судані українських військових. Військам аль-Бургана вони поставили автомати Калашнікова з глушниками, а пізніше – деталі безпілотників. Вони також допомогли суданським союзникам придбати турецькі Bayraktar TB2, які прибули у лютому цього року. Також українські військовослужбовці навчали війська аль-Бургана і брали участь у військових операціях разом з ними. По інформації The Wall Street Journal, втрат серед них не було.

Україна офіційно не підтверджує задіяння військових у Судані. Буданов у коментарі журналістам тільки сказав, що “війна – ризикована справа. Ми з Росією в стані повномасштабної війни… У них є підрозділи в різних частинах світу, і інколи ми намагаємося вдарити по них там”.

У The Wall Street Journal зазначили, що “ця операція пов'язана зі значним політичним ризиком у момент, коли підтримка України з боку Заходу коливається. У Судані Україна втручається у внутрішній конфлікт у чужій країні, де загинули десятки тисяч мирних жителів, і США стверджують, що обидві сторони скоюють військові злочини. Держсекретар США Ентоні Блінкен попередив, що будь-яка країна, яка надає матеріальну підтримку, ‘несе відповідальність за розпалювання звірств проти суданського народу’”.

Статті

Світ
26.07.2024
14:06

Дія санкцій і іронія війни. Західні медіа про Україну

Російські оборонні заводи вже працюють на своїй максимальній потужності, безробіття критично скоротилося – тобто, у цієї економіки закінчуються резерви. Як результат, зарплати падають, рубль слабшає, вартість імпорту зростає, як зростає і інфляція.
Світ
25.07.2024
10:52

Білорусь та санкції: на короткому повідку

Лукашенко у лютому 2022 р. зробив свою країну співучасником воєнних злочинів та фігурантом міжнародних санкцій. Але, на відміну від росії, економіка Білорусі під їхньою дією не тільки не ламається, але навіть демонструє завидне зростання.
Світ
24.07.2024
10:57

«Політична еліта в Києві починає проходити всі стадії теорії прийняття неминучого». Російські ЗМІ про Україну

Готовність до обговорення, зокрема китайської мирної ініціативи, київська влада вирішила продемонструвати, коли стало зрозуміло, що вона втрачає свого давнього покровителя в особі президента США Джозефа Байдена.
Всі статті