Вчені різних країн підписали Нью-Йоркську декларацію, яка стверджує, що тварини мають свідомість

Близько 40 учених із різних країн підписали Нью-Йоркську декларацію про свідомість тварин, яка стверджує можливість свідомості навіть у безхребетних. Про це повідомляє Телеграм-канал "Радио Свобода".

Згідно з документом, наявність свідомого досвіду у ссавців і птахів має "сильну наукову підтримку". Також спостереження та експерименти вказують на "реальну можливість" свідомості у всіх хребетних (рептилій, амфібій, риб) і багатьох безхребетних (восьминогів, раків, комах).

За останні роки було зроблено кілька відкриттів, що дозволяють вважати різних тварин розумними. Наприклад, учені виявили, що губан-чистильник здатний проходити "дзеркальний тест", тобто впізнавати себе в дзеркалі. Раніше цей тест проходили шимпанзе і дельфіни, наявність свідомості у яких викликає менше сумнівів.

"Ніхто і за мільйон років не очікував, що крихітна рибка зможе пройти цей тест", - каже один із підписантів декларації. В інших експериментах було доведено, що риби також виявляють цікавість, бджоли - особливо молоді - грають із дерев'яними кульками, каракатиці здатні запам'ятовувати побачене і понюхане, а раки реагують на протитривожні препарати.

У міру того як дедалі більше і більше видів демонструють подібні ознаки, перед вченими може постати питання, які взагалі тварини не володіють розумом, каже фахівець із права тварин Раджеш Редді.

У Нью-Йоркській декларації йдеться про те, що "безвідповідально ігнорувати" можливість свідомості у тварини під час ухвалення рішень, які її зачіпають, у тому числі законодавчо. Наприклад, майже скрізь дозволено кидати живих раків у киплячу воду, але у Великій Британії їх уже занесли до законопроєкту як розумних.

Статті

Донецьк
22.05.2024
22:20

Майже 2 роки після деокупації: як відновлюється Святогірськ та громада після бойових дій

Святогірськ – курортне місто на Донеччині, яке у 2022 році пережило сильні обстріли, зраду мера та 3 місяці російської окупації.
Донецьк
22.05.2024
09:56

Повна "білочка". Донецький щоденник

Натомість у кожній підворітні колишньої культурної столиці відкриваються вино-горілчані магазини. І назви у всіх промовисті – «Беленькое и красненькое», «Отвертка» та моє найулюбленіше – «Белочка».
Світ
21.05.2024
09:35

«Реально мир на Україні практично нікому не потрібен». Російські ЗМІ про Україну

Китай прямо зацікавлений у тому, щоб війна тривала якомога довше, оскільки це гарантує санкційну блокаду Росії з боку Заходу, що робить Піднебесну чи не єдиним безальтернативним ринком збуту російської сировини".
Всі статті