"Мертві душі": дистанційне навчання в школах прифронтової зони та на окупованих територіях - фікція

Про це «ОстроВу» розповіли вчителі та школярі з Донецької, Запорізької та Луганської областей, які працюють у цьому форматі.

Усі вони попросили не назвати не тільки їхніх імен, а й міст, де розташована школа. Так, вчителька математики школи, що залишилася на тимчасово окупованій території Луганщини, на умовах анонімності повідомила, що після заходу в її рідне місто окупаційних військ вчителі, які погодилися працювати віддалено, отримали електронні журнали, які повністю дублювали довоєнні паперові. Згідно з ними, усі учні попри окупацію, залишилися вірні українській школі та перейшли на дистант. Викладачі отримали розклад, за яким мали проводити уроки онлайн. 

Однак, насправді, з журнального списку учнів «в ефір» виходять одиниці, але згідно з вказівками адміністрації школи, фіксувати в журналі реальну відвідуваність не можна - в електронному журналі має бути зафіксована звичайна для очного формату майже стовідсоткова явка. 

«Із двадцяти зареєстрованих на зв'язок виходять у кращому разі п'ять-шість учнів», - підтвердила тенденцію вчителька історії Фаїна Георгіївна з прифронтового міста Донецької області. Так само вирішується і питання з оцінюванням злісних прогульників. «Перед закінченням чверті завуч розсилає вказівку кому і яку оцінку треба ставити», - розповідає вона. 

На запитання, як можна ставити позитивні оцінки школяреві, який не відвідує заняття, завуч відповідає, що треба ж входити в становище дітей. Якщо цей аргумент не переконує деяких принципових педагогів, то в хід пускається набагато вагоміший аргумент: «Ви ж хочете отримувати зарплату?»

«ОстроВ» поспілкувався з одним з учнів дистанційної школи. Випускник із Запорізької області зараз проживає з батьками в Дніпрі. Згідно з наказом Міністерства освіти і науки України, що регулює умови навчання в школах під час воєнного стану, він може не ходити до школи в громаді, яка його приймає, а продовжувати навчання віддалено в рідній школі. Андрія це цілком влаштовує. «Мама сказала, що після випуску вивезе мене до Польщі, тому я не витрачаю час на онлайн-уроки (свідоцтво про закінчення 11 класів мені за будь-що видадуть), зате ходжу на курси польської мови. 

Мешканці одного з населених пунктів на окупованій території Луганської області розповіли, що їхня донька, як і раніше, ходить у свою школу, яка тепер працює за російськими програмами. Про те, що вона продовжує значитися ученицею української школи і навіть онлайн отримує оцінки, вони не в курсі.

Як розповів «ОстроВу» начальник Сіверськодонецької ДВА Олексій Харченко (місто перебуває в окупації з 2022 року), видатки громади на 8 місяців 2025 року передбачено в сумі 106 млн грн.  У бюджеті прифронтового Покровська Донецької області на 2025 рік на освіту в умовах відсутності хоча б однієї очно працюючої школи виділено майже 147 млн гривень. У пресслужбі ДВА «ОстроВу» пояснили, що ці кошти йдуть на зарплати педагогам, які продовжують навчати дітей дистанційно. 

 

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Світ
30.04.2025
11:54

«Київ намагається нас надурити». Російські ЗМІ про Україну

Власне, реакція Кремля, який оголосив про прийдешнє перемир'я саме в момент посилення ворожої інформаційної кампанії, стала тонкою і вправною відповіддю, покликаною вибити ґрунт з-під ніг противника.
Світ
29.04.2025
13:00

Щоб війна стала економічно невигідною. Про історично обґрунтовані завдання ЄС

Перше – це цінності. Друге – це реакція. Третє – це економіка. Щоб зрозуміти сутність і природу ЄС, бажано максимально повно розкрити кожен з цих іменників
Країна
28.04.2025
13:00

План Трампа щодо завершення війни: шанси на реалізацію та подальші кроки

Трампу потрібен успіх на цьому напрямку і він буде працювати. Він розуміє, що тиснути на Україну марно, адже ні влада, ні суспільство не сприймають та ігнорують його тиск. Тому, можливо, він почне тиснути на Росію.
Всі статті