"Донбас бомбили" і "Блокада Донбасу" - популярні штампи російської пропаганди є продуктом інформаційної війни РФ проти України - Гармаш

Росія проводила в Україні свої інформаційно-психологічні спеціальні операції (ІПСО) починаючи з 1991 року. Таку думку висловив головний редактор інформаційного агентства «ОстроВ» Сергій Гармаш у своєму аналітичному матеріалі.

«Це і шахтарські страйки початку 90-х (їхній лідер Михайло Крилов нещодавно помер у Москві), і підтримка «проросійського» Кучми, щоб усунути «незалежного» Кравчука 1994 року, і кримський сепаратизм Мєшкова, і участь РФ у виборах Ющенка-Януковича, і «газові війни», - нагадав він.

«Особливо активізувалися інформаційні атаки на Україну після 2014 року, коли інформаційна війна перейшла в стадію гібридної і забезпечувала реалізацію не тільки політичних інтересів Росії в Україні, а й військових», - пише автор. 

Як приклад він наводить використання «військової лексики» і формування поширених пропагандистських штампів, як-от «Донбас бомбили» і «блокада Донбасу».

Насправді, запевняє автор, обидві тези є маніпуляцією суспільною свідомістю. «На території Луганської та Донецької областей бойові дії велися обома сторонами: і РФ (з її проксі: «ДНР»/«ЛНР»), і Україною. АТО було оголошено не через мітинги, а після захоплення російськими «добровольцями» Стрєлкова українського міста Слов'янськ. Але «бомбила», з точки зору російських пропагандистів, тільки Україна, - її противники, мабуть, пиріжками відстрілювалися...», - спростовує він першу тезу російської пропаганди.

Що стосується «блокади Донбасу», то її ніколи не було. «Блокада», якщо подивитися в словнику, означає “оточення, ізоляція”. Звичайно ж, припинення Україною торгівлі з де-факто окупованими Росією територіями... не було оточенням або ізоляцією», - нагадує Гармаш.

Але, акцентує він увагу, слово «блокада» має для всіх пострадянських людей стійку асоціацію з масовим голодом і загибеллю сотень тисяч мирних мешканців Ленінграда, - саме тому воно стало головним ідентифікатором цієї події в російських і навіть деяких українських ЗМІ. 

«Сам факт використання Росією «мови війни» після 2014 року є однією з ознак того, що вже тоді Москва розглядала події на Донбасі саме як окупацію, хоч і маскувала це Мінськими угодами... Інформаційна війна завжди передує збройній агресії та супроводжує її. За наявністю її ознак, можна спрогнозувати й наступні фази, які готує противник: гібридну війну та збройну агресію», - резюмує автор.

 

 

Статті

Світ
24.01.2025
18:29

Трамп пообіцяв показати Путіну кузькіну мать. Перший тиждень роботи нової адміністрації США

“У мене немає іншого вибору, крім як обкласти високими податками, тарифами і санкціями все, що продає Росія Сполученим Штатам та іншим країнам-учасницям”
Світ
23.01.2025
13:00

Зарубіжні активи РФ: вічна «заморозка»

З урахуванням поточної ситуації на фронті, коли вже ніхто, включно з президентом, не говорить про військове звільнення окупованих територій, – не доводиться розраховувати на виплату РФ компенсацій за завдані Україні збитки.
Країна
22.01.2025
17:00

Вибори на деокупованих територіях: зміна парадигми

Як бачимо, вступні дані для проведення виборів на деокупованих територіях до 2022 року і після - кардинально різні. Отже, треба міняти й парадигму виборів на них.
Всі статті