Соціологиня Котеленець: Сприйняття доцільності виборів залежить від довіри до президента

В українському та світовому інформаційному просторі активно мусуються теми легітимності Володимира Зеленського, його готовності відмовитись від посади, чи готовності інших потенційних кандидатів – зокрема, Залужного – йти на вибори. А Трамп тим часом наполягає на виборах в Україні та говорить про нібито низький рейтинг Зеленського.

На цьому фоні Верховна Рада України 24 лютого 2025 року не підтримала постанову, в якій ішлося про неможливість президентських виборів до припинення воєнного стану. Тобто, тема можливих виборів залишається відкритою.

Про ставлення суспільства до  проведення в Україні президентських виборів під час дії воєнного стан – наша розмова з кандидаткою соціологічних наук, доценткою кафедри філософії та соціології ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка»  Катериною Котеленець.

– Пані Катерино, як за останні два роки змінилось ставлення громадян України до проведення виборів під час воєнного стану?  

-Впродовж 5 – 10 лютого 2025 року КМІС проводив всеукраїнське опитування, ставили питання «Чи потрібно проводити вибори президента?». Щоб пояснити динаміку змін громадської думки щодо цього, порівняємо з даними грудня 2023 року. Тоді 84% українців говорили про те, що вибори не на часі, і треба взагалі відкласти це питання. Але зараз до питання про вибори політично доєднався наратив  щодо легітимності президента. Цей наратив впливав на відповідь. Тому в лютому 2024 року соціологи КМІС спробували по-іншому сформулювати питання і отримали переважну більшість респондентів – 69%, які сказали, що Володимир Зеленський має працювати на посаді президента до кінця воєнного стану.

За даними лютневого опитування, всього 15% респондентів підтримують проведення виборів зараз. З них 4% говорять про призупинення воєнного стану. Тобто все одно – за умови призупинення. Але 11% говорять про те, що необхідно внести якісь відповідні зміни в законодавство для того, щоб воєнний стан, так би мовити, не заважав проведенню виборів.

Також є 10% тих, хто підтримує варіант, при якому Зеленський складає свої повноваження і до обрання нового президента його повноваження виконуватиме, наприклад, голова Верховної Ради.

– Які ще чинники, крім факту воєнного стану, впливають на бажання чи небажання людей провести президентські вибори зараз?

– Є різні варіації, але все одно ми бачимо, що сприйняття доцільності виборів залежить від довіри президентові.

Динаміка довіри президенту Зеленському протягом 2019–2025 років – відповідно до релізу КМІС, опублікованому 19 лютого, з урахуванням даних дослідження, проведеного 4 – 9 лютого. Респондентам ставилось питання «Наскільки ви довіряєте чи не довіряєте Володимиру Зеленському?»

Серед тих, наприклад, хто довіряє Зеленському, 87% говорять про те, що він має бути президентом до кінця воєнного стану. Водночас серед тих хто не довіряє Зеленському, 38% згодні також згодні з тим, щоб до кінця воєнного стану він був президентом. Це теж дуже цікаво. А 54% підтримують варіанти зміни влади. З них 31% вважає за можливе проведення виборів, а 23% підтримують передання повноважень голові Верховної Ради.

Але все-таки хочу підкреслити, що, по-перше, незалежно від поглядів, більшість українців вважає, що Зеленський має залишатись президентом до закінчення воєнного стану. А по-друге, говорять і про те, що йому необхідно брати участь у наступних виборах. І таких українців більше 80%.

–  24 лютого Верховна Рада не підтримала постанову №13039 - про демократію (Заяву Верховної Ради України про підтримку демократії в Україні в умовах агресії РФ). Це може мати якийсь вплив на перспективи проведення виборів?

– Я читала текст цього документа. Він передбачає, що Володимир Зеленський має повноваження до того, коли вступить у права новий президент. Ця постанова ґрунтується на міжнародному праві. Крім того, в ній є посилання на те, що український народ одностайний у думці про те, щоб президентські вибори проводили лише після воєнного стану. Як я й казала, - це логічно. А той факт, що постанову не прийняли, я прокоментувати не можу. Мені складно сказати, чи вплине це якось на перспективу проведення виборів. Можу лише резюмувати, що, на мою думку, проведення виборів зараз – це: перше – затратно; друге – відволікання уваги суспільства від нагальних потреб і знов політична гонитва; третє – ризик, що до влади прийдуть лояльні до Росії. 

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Світ
14.03.2025
12:55

Відповідь Путіна щодо перемир'я: це було «Так» чи «Ні»?

- Це було «так» – Трампу, але «ні» – пропозиції Трампа про швидке перемир'я. Так, 25 років при владі зробили Путіна добрим дипломатом, навчили говорити «ні», вимовляючи «так».
Країна
13.03.2025
17:19

Сергій Гармаш: Питання не в тому, чи погодиться Путін на перемир'я, а в тому, для чого він погодиться на нього

Навіщо Путіну публічно принижувати Трампа відмовою, якщо можна погодитись, продемонструвати свою миролюбність, а потім просто порушити перемир'я та ще й звинуватити в цьому Україну!
Світ
12.03.2025
11:46

«Прийнятний варіант для нас один - повна капітуляція Києва». Російські ЗМІ про Україну

"Київ у такий спосіб також намагається продемонструвати, що має можливості завдавати ударів по російській столиці. Думаю, це велика помилка Зеленського".
Всі статті