Соціологиня Котеленець: Сприйняття доцільності виборів залежить від довіри до президента

В українському та світовому інформаційному просторі активно мусуються теми легітимності Володимира Зеленського, його готовності відмовитись від посади, чи готовності інших потенційних кандидатів – зокрема, Залужного – йти на вибори. А Трамп тим часом наполягає на виборах в Україні та говорить про нібито низький рейтинг Зеленського.

На цьому фоні Верховна Рада України 24 лютого 2025 року не підтримала постанову, в якій ішлося про неможливість президентських виборів до припинення воєнного стану. Тобто, тема можливих виборів залишається відкритою.

Про ставлення суспільства до  проведення в Україні президентських виборів під час дії воєнного стан – наша розмова з кандидаткою соціологічних наук, доценткою кафедри філософії та соціології ДЗ «ЛНУ імені Тараса Шевченка»  Катериною Котеленець.

– Пані Катерино, як за останні два роки змінилось ставлення громадян України до проведення виборів під час воєнного стану?  

-Впродовж 5 – 10 лютого 2025 року КМІС проводив всеукраїнське опитування, ставили питання «Чи потрібно проводити вибори президента?». Щоб пояснити динаміку змін громадської думки щодо цього, порівняємо з даними грудня 2023 року. Тоді 84% українців говорили про те, що вибори не на часі, і треба взагалі відкласти це питання. Але зараз до питання про вибори політично доєднався наратив  щодо легітимності президента. Цей наратив впливав на відповідь. Тому в лютому 2024 року соціологи КМІС спробували по-іншому сформулювати питання і отримали переважну більшість респондентів – 69%, які сказали, що Володимир Зеленський має працювати на посаді президента до кінця воєнного стану.

За даними лютневого опитування, всього 15% респондентів підтримують проведення виборів зараз. З них 4% говорять про призупинення воєнного стану. Тобто все одно – за умови призупинення. Але 11% говорять про те, що необхідно внести якісь відповідні зміни в законодавство для того, щоб воєнний стан, так би мовити, не заважав проведенню виборів.

Також є 10% тих, хто підтримує варіант, при якому Зеленський складає свої повноваження і до обрання нового президента його повноваження виконуватиме, наприклад, голова Верховної Ради.

– Які ще чинники, крім факту воєнного стану, впливають на бажання чи небажання людей провести президентські вибори зараз?

– Є різні варіації, але все одно ми бачимо, що сприйняття доцільності виборів залежить від довіри президентові.

Динаміка довіри президенту Зеленському протягом 2019–2025 років – відповідно до релізу КМІС, опублікованому 19 лютого, з урахуванням даних дослідження, проведеного 4 – 9 лютого. Респондентам ставилось питання «Наскільки ви довіряєте чи не довіряєте Володимиру Зеленському?»

Серед тих, наприклад, хто довіряє Зеленському, 87% говорять про те, що він має бути президентом до кінця воєнного стану. Водночас серед тих хто не довіряє Зеленському, 38% згодні також згодні з тим, щоб до кінця воєнного стану він був президентом. Це теж дуже цікаво. А 54% підтримують варіанти зміни влади. З них 31% вважає за можливе проведення виборів, а 23% підтримують передання повноважень голові Верховної Ради.

Але все-таки хочу підкреслити, що, по-перше, незалежно від поглядів, більшість українців вважає, що Зеленський має залишатись президентом до закінчення воєнного стану. А по-друге, говорять і про те, що йому необхідно брати участь у наступних виборах. І таких українців більше 80%.

–  24 лютого Верховна Рада не підтримала постанову №13039 - про демократію (Заяву Верховної Ради України про підтримку демократії в Україні в умовах агресії РФ). Це може мати якийсь вплив на перспективи проведення виборів?

– Я читала текст цього документа. Він передбачає, що Володимир Зеленський має повноваження до того, коли вступить у права новий президент. Ця постанова ґрунтується на міжнародному праві. Крім того, в ній є посилання на те, що український народ одностайний у думці про те, щоб президентські вибори проводили лише після воєнного стану. Як я й казала, - це логічно. А той факт, що постанову не прийняли, я прокоментувати не можу. Мені складно сказати, чи вплине це якось на перспективу проведення виборів. Можу лише резюмувати, що, на мою думку, проведення виборів зараз – це: перше – затратно; друге – відволікання уваги суспільства від нагальних потреб і знов політична гонитва; третє – ризик, що до влади прийдуть лояльні до Росії. 

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Луганськ
15.07.2025
10:03

Начальник Луганської ОВА Олексій Харченко: про (не)можливість працювати з податковими Луганщини, (не)доцільність роботи адміністрацій та житло для ВПО

Зараз є наратив про існування чотирьох з половиною мільйонів ВПО. Звичайно, неможливо – причому жодній країні світу – забезпечити житлом чотири з половиною мільйони своїх громадян.
Донбас
13.07.2025
17:27

Пропагандисти красиво брешуть, що вбитий росіянами регіон повертається до життя. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня ЗМІ окупованого Донбасу активно імітували процес відродження життя на руїнах "звільнених" російськими окупантами територіях, видавали бажане за дійсне і цитували місцевих жителів, які дякували Росії за те, що "жити стало цікавіше,...
Світ
09.07.2025
14:00

«Уявіть, якщо таліби теж захочуть на СВО». Російські ЗМІ про Україну

Можливо, Трамп думав, що зараз він махне чарівною паличкою і все - війська встануть, почнуться мирні переговори. Але реальність така, що якщо так станеться, то відразу ж почнеться накачування України новим озброєнням для продовження війни.
Всі статті