Аналіз Закону про місцеві вибори 2831-3 з поправками до другого читання

Олег Поливанов

 
Нагадаємо, що Верховна рада прийняла [url=http://maknews.at.ua/news/analiz_prijnjatogo_2831_3_zakonoproekta_pro_miscevi_vibori/2015-06-19-1051]Закон про місцеві вибори 2831-3 у першому читанні[/url] . Потім депутати внесли 1766 поправок до другого читання, частка яких врахована профільним комітетом. Вашій увазі [B]аналіз змін після першого читання[/B] [url=http://w1.c1.rada.gov.ua/pls/zweb2/webproc4_1?pf3511=55377]тексту, який в четвер 9 липня прийде в зал на голосуванні на позачерговому засіданні ради.[/url]
 
Система така: Вибори депутатів проводяться за пропорційною виборчою системою в багатомандатному виборчому окрузі за виборчими списками місцевих організацій політичних партій, блоків місцевих організацій політичних партій з [B]закріпленням кандидат а (у першому читанні було двох кандидатів)[/B] в територіальних виборчих округах, на які поділяється багатомандатний виборчий округ, що співпадає з територією відповідно області, району, територією міста згідно з існуючим адміністративно-територіальним устроєм або територією утвореної відповідно до Закону України "Про добровільне об’єднання територіальних громад". Блоки залишаються, але невідомо, як це в’яжеться з [url=http://onlin.info/partyy-dolzhnyi-fynansyrovatsya-yz-byudzheta-poroshenko/]курсом на державне фінансування партій[/url], яке запроваджено в більшості Европейських країн.
 
- Також визначається [B]перша трійка кандидатів[/B], якщо більш 100 000 виборців, перша двійка кандидатів, якщо більш 50 000 і лідер списку, якщо менш 50 000 виборців. Тобто, [B]бюлетень виглядатиме так[/B]: у виборчому бюлетені для голосування в територіальному виборчому окрузі зазначаються порядковий номер, повна назва відповідної місцевої організації партії (блоку), а також в дужках прізвище, власне ім'я (усі власні імена) та по батькові (за наявності) першого кандидата (перших двох чи трьох кандидатів (в залежності від кількості виборців) ) в списку кандидатів, висунутого місцевою організацією партії (блоком) у відповідному багатомандатному виборчому окрузі, а також кандидата у депутати закріпленого за відповідним територіальним виборчим округом з відомостями про рік народження, освіту, партійність, основне місце роботи (заняття), місце проживання. Між порядковим номером та назвою цієї місцевої організації партії (блоку) разом з інформацією про кандидата у депутати розміщується порожній квадрат.

- Партії повинні бути зареєстровані за рік, щоб мати право висувати кандидатів
 
- По цьому проекту право голосу мають члени територіальної громади, але не виписано переселенці є членами громад чи ні.
 
- Військовослужбовці строкової служби не голосують в місцях перебування, крім тих, які зможуть за 4 години відпуски проголосувати в своїх громадах.
 
- Норма, прийнята у першому читанні, стосовно зменшення кількості місцевих депутатів практично вдвоє, залишається
 
- Формування територіальних комісій буде по дві людини від партій, які мають парламентські фракції, і ці люди автоматично стають членами. А від інших партій по одній, та якщо буде більш 18 (гранична кількість), то жереб. Теж саме і стосовно дільничних комісій, тільки до дільничної по одній людині від парламентських фракцій автоматично. Тобто для непарламентських партій умови складніше.
 
- Громадські організації можуть бути спостерігачами на виборах
 
- Самовисуванцями можуть бути тільки кандидати на посади голови сільської, селищної раді, кандидати в депутати в ці ж ради. Міські голови тільки висування партіями, або блоками.
 
- Для участі в росподілі мандатов залишилось, як і у першому читанні, для партій 5%, для блоків -7%.
 
- Черговість кандидатів у депутати у виборчому списку від місцевої організації партії (блоку), яка має право на участь у розподілі депутатських мандатів у цьому окрузі (прошла 5%, або 7% відповідно), визначається рішенням територіальної виборчої комісії шляхом формування та затвердження виборчого списку місцевої організації партії (блоку). У зазначеному виборчому списку місцевої організації партії (блоку) кандидати у депутати (крім кандидаті у депутати, які не закріплені за територіальними виборчими округами) розташовуються в порядку зменшення відсотку голосів виборців, поданих за відповідну місцеву організацію партію (блок) у територіальних виборчих округах, за якими були закріплені кандидати, від загальної кількості голосів виборців, поданих за всі місцеві організації партій у відповідних територіальних виборчих округах. У разі, якщо отримані відсотки є рівними у кількох кандидатів у депутати, вони розміщуються у виборчому списку в порядку зменшення кількості голосів виборців поданих за місцеву партійну організацію (блок). [B]У першому читанні розподіл був за абсолютним кількісним показником кандидата, а не за відсотковим. [/B]

Статьи

Донбасс
03.12.2023
20:45

 Жителям "ДНР" напомнили, что "партия – ум, честь и совесть". Обзор публикаций оккупированного Донбасса

На минувшей неделе СМИ оккупированного Донбасса старательно цитировали своего "вождя и учителя" и признавались, что, как и в годы СССР, "руководящей и направляющей силой советского общества, ядром его политической системы, государственных и...
Мир
02.12.2023
11:03

"Впервые с момента вторжения в Украину Путин выглядит так, будто может победить". Западные медиа об Украине

"Если этого не произойдет, то следующий год может стать переломным, после чего Украина окажется во все более неблагоприятном положении"
Страна
01.12.2023
14:48

На пороге внедрения гражданских партнерств в Украине: про ЛГБТ и не только

В случае поддержки Верховной Радой, закон наконец поможет парам определить взаимные права и обязанности, вопросы владения имуществом, наследства, социальной защиты, прав в случае смерти или исчезновения партнера/партнерши. Ничего экстраординарного....
Все статьи