104 млн. грн. отримало Прикарпаття на утилізацію токсичного гексахлорбензолу

На вивезення з Калуша гексахлорбензолу Івано-Франківська область вже отримала від держави 104 млн грн. Решту коштів надійдуть у жовтні. Про це «ОстроВ» повідомили в прес-службі Івано-Франківської ОДА.

До кінця поточного року з Калуша буде вивезено 11,5 тисяч тонн гексахлорбензолу, що є надзвичайно токсичним органічним забруднювачем (першої категорії небезпеки). На виконання Указу Президента України від 10 лютого 2010 року №145 та розпорядження Кабінету Міністрів України №381 від 2 березня “Про деякі заходи, пов'язані з ліквідацією наслідків надзвичайної екологічної ситуації на території м. Калуша та сіл Кропивник і Сівка-Калуська Калуського району” Івано-Франківська область отримала з Резервного фонду державного бюджету України перший транш у сумі 104 млн. грн. Про це повідомив голова обласної державної адміністрації Михайло Вишиванюк.

За словами першого заступника голови ОДА Василя Плавюка, який опікується вирішенням резонансної калуської проблеми, разом з Кабміном та профільними міністерствами опрацьовано відповідні матеріали та визначено фінансування робіт з вивезення гексахлорбензолу з території Калуша в розмірі 298 млн. грн. Визначено єдиного виконавця цих робіт державне підприємство “Національний центр поводження з небезпечними відходами” при Міністерстві навколишнього природного середовища України. Решту коштів, як зазначив Василь Плавюк, “поступлять в жовтні”. На разі, розпочато підготовчі роботи. Вивозитимуть гексахлорбензол на утилізацію в Англію.

Довідково.

З 1974-го по 1998 рр. на території колишнього Калуського хіміко-металургійного комбінату працювала технологічна лінія з виробництва чотирихлористого вуглецю та перхлоретилену. У процесі виробництва, яке включає пряме хлорування промислової вуглецевої сировини, утворилися тверді відходи (осмоли), які віднесено до першого класу небезпеки із вмістом гексахлорбензолу понад 90%. Відходи гексахлорбензолу розміщувалися на полігоні твердих токсичних відходів, на відведеній ділянці площею 5,12 га.

Полігон введено в експлуатацію у 1973 році. Останнє захоронення відходів гексахлорбензолу, 11 087,6 тонн, проведено у серпні 2000 року. Порушення цілісності захоронення високотоксичних відходів гексахлорбензолу спричиняє забруднення повітря, грунтів і водоносних горизонтів у басейні річки Лімниця, яка впадає у Дністер.

Гексахлорбензол є стійким органічним забруднювачем. Ця речовина повільно розкладається і вважається ймовірним збудником ракових захворювань у людини.

На запит України 4-5 березня 2010 року Місія з надзвичайної технічної оцінки ситуації Європейської Комісії та ООН відвідала зону надзвичайної екологічної ситуації у м. Калуші та підготувала рекомендації щодо вирішення проблемних питань у зоні Калуського промислового вузла.

Незалежний науковий аналіз засвідчив поширення гексахлорбензолу у навколишнє середовище на полігоні зберігання токсичних відходів (гексахлорбензолу). В цілому рекомендації експертів збігаються з пропозиціями МНС України. Вирішення цієї проблеми знаходиться під контролем Президента України.

Раньше «ОстроВ» поддерживали грантодатели. Сегодня нашу независимость сохранит только Ваша поддержка

Поддержать

Статьи

Страна
03.07.2025
15:00

Множественное гражданство в Украине: выгоды и риски

Принятый документ может привести к утрате украинского гражданства для тех, кто вынужденно остаётся в оккупации.
Луганск
02.07.2025
10:00

Дневник матери 18-летнего добровольца: отношения «местные - военные» и «женщины - мужчины»

В последнее время появилась какая-то мерзкая тенденция писать в пабликах о том, что некоторые девушки/женщины, мол, выходят замуж за молодых штурмовиков аж по три раза: одного похоронят, выплату получат, за второго выйдут...
Мир
01.07.2025
17:00

«Население «Большого Донбасса» сократилось в три раза». Российские СМИ об Украине

...Я уверена, что украинский народ в большинстве своем все правильно понимает. Это всегда был братский народ. Они проснутся, они очнутся. Они очнутся и дадут адекватную оценку всему, что происходило и происходит.
Все статьи