Як дисциплінувати свій бюджет: поради

Гроші полюбляють уважність і дисципліну. Якщо їх не буде, навіть великого бюджету не вистачить на базові потреби. Особливо треба стежити за своїми коштами, коли ви взяли кредит. Наприклад, IdeaBank кредити без довідок про доходи — їх не запитують ні на одному з етапів оформлення. Однак ви все одно маєте здорово й об’єктивно оцінювати свої фінансові можливості.

Порахуйте витрати й прибуток

Банальна порада фінансової грамотності: записуйте свої витрати й прибуток. Не відкладайте цю справу на тиждень, бажано робити автоматично одразу, тільки-но ви вийшли з магазину. А наприкінці кожного тижня й місяця треба підбивати підсумки. 

Якщо з прибутком ще все просто, з витратами треба бути уважніше. Для зручності їх треба розбивати за категоріями:

 • продукти;
 • ліки й медицина;
 • розваги;
 • кафе й ресторани;
 • одяг;
 • комунальні платежі.

Здається, що чашка лате вранці перед роботою нічого не коштує, а наприкінці місяця вона округлиться до суттєвої суми. Завдяки такому розподілу ви можете визначити, де витрачаєте забагато, та куди можна направити фінансування.

Користуйтеся додатками

Не обов’язково вести свої нотатки десь у блокноті. Для цього зараз легко використовувати ваш смартфон. Перевага застосунків:

 • рахує за вас витрати на певні категорії;
 • ви можете вибирати стандартні витрати, а можете вносити свої;
 • можна приєднувати банківські картки, щоб витрати з телефонів рахувати автоматично.

Є купа застосунків. У всіх них можуть бути спершу незручні інтерфейси. Треба спробувати декілька, щоб знайти найзручніший.

Плануйте бюджет

Коли ви точно знаєте, куди йдуть гроші та скільки, простіше планувати. Є багато різних формул, за якими можна планувати бюджет. Наприклад, поширене правило «50/30/20». За його умовами, ви витрачаєте:

 • 50% на те, що треба виплачувати обов’язково — сплачуєте житло, кредит, купуєте їжу,  ліки, заправляєте машину тощо;
 • 30% на ваше дозвілля, це кінотеатр, мандрівка, ресторан і чашка кави вранці;
 • 20% на заощадження й борги, якщо вони у вас є.

Є також метод «шести глечиків». За його принципами ви обов’язково виділяєте 55%: на дозвілля, освіту, заощадження й інвестиції — по 10%. Залишок в 5% ви можете витратити на подарунки та благодійність.

Отже, привести до ладу свій бюджет не складно. Треба трішки дисципліни й бажання. Завдяки такому плануванню ви самі будете розуміти, чи зможете ви виплачувати кредит, як правильно розподілити свій прибуток. Користуйтеся спеціальними додатками, що допоможуть вам адаптуватися. Не позбавляйте себе розваг, але й відмовтеся від імпульсивності.

Статті

Країна
30.11.2023
09:36

Відновлення України: чи готове суспільство до трудових мігрантів з Африки?

Дефіцит професіоналів з інженерно-технічних та робочих спеціальностей на будмайданчиках України сягає 50%. Масове залучення трудових мігрантів з бідних африканських та азіатських країн. До такого сценарію не готове суспільство.
Світ
28.11.2023
09:44

"В Україні знову заговорили про мирні переговори з Росією".  Російські ЗМІ про Україну

"...Хіба з усіма цими байденами, джонсонами та іншими сунаками зараз можливі якісь адекватні домовленості, які переживуть хоча б прийдешню зиму? Явно ні... А чи готовий до серйозних переговорів Київ?"
Донбас
26.11.2023
20:17

Як народ Донбасу лякали і принижували європейським благополуччям. Огляд публікацій окупованого Донбасу

Минулого тижня в окупованому Донецьку відбувся захід із гучною і пафосною назвою "Всеросійська наукова конференція "Денацифікація України: історія та сучасність". Звичайно, місцеві журналісти постаралися вичавити з цього інформаційного приводу...
Всі статті