Відставка Олексія Резнікова і призначення Рустема Умєрова

В більшості урядових ротацій присутні два взаємопов’язаних виміри: персональний та політично-інституційний. Не є виключенням і запланована заміна Олексія Резнікова на Рустема Умєрова на посаді міністра оборони України. У пересічних громадян України ця заміна асоціюється передусім із звинуваченнями Міноборони в корупції під час закупівель, які затьмарили здобутки міністра (в питаннях забезпечення міжнародної допомоги нашій країні, наприклад). Сам Резніков наполягає, що його відставка не обумовлена  будь-якими корупційними скандалами, і що президент приймав рішення з інших міркувань. До того ж Володимир Зеленський, повідомляючи про відставку міністра оборони, завив про необхідність "нових підходів та інших форматів взаємодії як із військовими, так і з суспільством загалом".   

Проте низка обставин надає підстави припускати, що справа не лише у пошуках «нових підходів і форматів». Відставка Резнікова ініційована на фоні візиту керівників антикорупційних відомств України до Вашингтона. У вересні планується поїздка президента Зеленського до Нью Йорка для участі в заходах ООН. Рустам Умєров, претендент на посаду міністра оборони, має у західних партнерів репутацію реформатора і достатньо ефективного менеджера, якою завдячує залученню до переговорів щодо поставок західної зброї, в рамках Чорноморської зернової ініціативи, участі в перемовинах стосовно обміну полоненими. Якщо додати до цього зрушення в питанні відновлення електронного декларування, то можна говорити про роль іміджевого фактору в рішенні влади замінити міністра оборони. Причому йдеться про антикорупційний імідж в очах як українців, так і західних союзників.

Таким чином, в питанні заміни міністра оборони, скоріше за все, ключову роль відіграють не персоналії Олексія Резнікова і Рустема Умєрова, не їхні професійні та менеджерські якості і не актуальність «нових підходів та інших форматів». Існуючий інституційний формат української влади, коли реальні повноваження належать ОП, а уряд має вигляд хронічної «кульгавої качки», не залишає шансів для суттєвої кореляції між особою міністра (будь-якого) і впровадженням «нових підходів і форматів». А це означає, що серед мотивів, які вплинули на заміну міністра оборони, визначальним виглядає репутаційний інтерес влади. Хоча це той випадок, коли дуже хотілося б помилятися у висновках.  

Записав: Данило Вереітін

Статті

Донбас
24.09.2023
18:50

Батіг уже сьогодні, пряник - у світлому майбутньому. Огляд публікацій окупованого Донбасу

Відповідно до російського законодавства в "ДНР" запроваджено обмеження на перебування в громадських місцях вночі, військову цензуру, особливий режим сполучення із сусідніми регіонами, а також заборонено мітинги, збори, демонстрації, ходи,...
Донецьк
22.09.2023
13:00

Діагноз – ескапізм. Донецький щоденник

..."Правителі" "народної" з останніх сил надувають щоки та видають бажане за дійсне. То метро вони збираються будувати, то аеропорт, то випуск трамваїв налагодити. На цьому фоні чергові заяви про відновлення та запуск горлівського заводу "Стирол" не...
Луганськ
21.09.2023
11:37

«Викреслити ці 9 років життя МІЖ...». Луганський щоденник

Так поводиться вітчим, який прагне задарувати подарунками дітей своєї нової дружини, дітей від її першого шлюбу, щоб привернути їх до себе. І ми також спідлоба дивимося на все і не віримо.
Всі статті