Відставка Олексія Резнікова і призначення Рустема Умєрова

В більшості урядових ротацій присутні два взаємопов’язаних виміри: персональний та політично-інституційний. Не є виключенням і запланована заміна Олексія Резнікова на Рустема Умєрова на посаді міністра оборони України. У пересічних громадян України ця заміна асоціюється передусім із звинуваченнями Міноборони в корупції під час закупівель, які затьмарили здобутки міністра (в питаннях забезпечення міжнародної допомоги нашій країні, наприклад). Сам Резніков наполягає, що його відставка не обумовлена  будь-якими корупційними скандалами, і що президент приймав рішення з інших міркувань. До того ж Володимир Зеленський, повідомляючи про відставку міністра оборони, завив про необхідність "нових підходів та інших форматів взаємодії як із військовими, так і з суспільством загалом".   

Проте низка обставин надає підстави припускати, що справа не лише у пошуках «нових підходів і форматів». Відставка Резнікова ініційована на фоні візиту керівників антикорупційних відомств України до Вашингтона. У вересні планується поїздка президента Зеленського до Нью Йорка для участі в заходах ООН. Рустам Умєров, претендент на посаду міністра оборони, має у західних партнерів репутацію реформатора і достатньо ефективного менеджера, якою завдячує залученню до переговорів щодо поставок західної зброї, в рамках Чорноморської зернової ініціативи, участі в перемовинах стосовно обміну полоненими. Якщо додати до цього зрушення в питанні відновлення електронного декларування, то можна говорити про роль іміджевого фактору в рішенні влади замінити міністра оборони. Причому йдеться про антикорупційний імідж в очах як українців, так і західних союзників.

Таким чином, в питанні заміни міністра оборони, скоріше за все, ключову роль відіграють не персоналії Олексія Резнікова і Рустема Умєрова, не їхні професійні та менеджерські якості і не актуальність «нових підходів та інших форматів». Існуючий інституційний формат української влади, коли реальні повноваження належать ОП, а уряд має вигляд хронічної «кульгавої качки», не залишає шансів для суттєвої кореляції між особою міністра (будь-якого) і впровадженням «нових підходів і форматів». А це означає, що серед мотивів, які вплинули на заміну міністра оборони, визначальним виглядає репутаційний інтерес влади. Хоча це той випадок, коли дуже хотілося б помилятися у висновках.  

Записав: Данило Вереітін

Статті

Країна
30.04.2024
23:00

Реформа вищої освіти: революція чи реанімація?

“Об’єднання університетів будуть неминуче. Ті, хто об’єднаються зараз, матимуть можливість скористатися 1,5 мільйонами доларів, які нам надає на кожне об’єднання Світовий банк”
Світ
30.04.2024
16:45

«Маємо дедалі більше стимулів прискорити вирішення завдань СВО». Російські ЗМІ про Україну

...Пропозиція має йти тільки від американців. Взагалі договір буде набагато ширшим. Нас цікавить не тільки СВО. Нас цікавить система глобальної безпеки, і взаємодія з НАТО на території Європи - лише одна з частин.
Донбас
29.04.2024
16:44

"Безхазяйне майно": як окупанти відбиратимуть житло українців у "ДНР" та "ЛНР"

Простими словами, забрати можуть у тих, хто має нерухомість на окупованій території і є всі ознаки, що підтверджують відсутність експлуатації нерухомого майна.
Всі статті