Зеленський вручив державну нагороду "Національна легенда України" боксеру Усику, фехтувальниці Харлан та ще низці діячів

Президент Володимир Зеленський вручив державну нагороду «Національна легенда України» різним діячам, зокрема, серед них — один із творців ракет «Нептун», «ідеолог» морського дрона Sea Baby, найтитулованіша українська атлетка Ольга Харлан та низка митців. Про це він повідомив у Фейсбук 22 серпня.

«Для мене честь сьогодні нагородити справжніх легенд України. Ми прославляємо всіх тих, хто посилює наших воїнів, посилює їх щоденно та надихає. Це люди, які прославляють Україну, зміцнюючи нашу оборону й надихаючи всіх громадян України», — зазначив Зеленський.

Серед атлетів нагороди отримали боксер Олександр Усик, який свого часу здобув звання абсолютного чемпіона світу в надважкій вазі, та фехтувальниця Ольга Харлан, яка цьогоріч на Олімпіаді в Парижі виборола для України золоту та бронзові медалі. 

Як повідомляє Офіс президента, з митців нагороду отримав живописець, графік та монументаліст Олександр Дубовик, роботи якого зберігають в Національному художньому музеї України, музеях США, Німеччини та в приватних колекціях, а також композитор Ігор Поклад — автор понад 150 пісень, музичних вистав, творів до більш як 40 українських стрічок та анімаційних фільмів.

Свої відзнаки отримали й визначні люди, причетні до військової справи або її ведення:

гендиректор конструкторського бюро «Луч» Олег Коростельов, який брав участь у створенні «Стугни», «Вільхи» та ракети «Нептун»;

бригадний генерал військової контррозвідки СБУ Іван Хантер Лукашевич — ідеолог створення морських дронів Sea Baby та розробник снайперської гвинтівки «Володар обрію», із якої встановили світовий рекорд — влучний постріл в окупанта з відстані 3800 м;

торакальний хірург Віталій Хмель, який зробив понад сто надскладних операцій пораненим воїнам, в евакуаційних рейсах врятував життя понад 50 захисникам.

Серед інших відзначених — філантроп, бізнесмен і меценат з США Говард Баффет, який є найбільшим приватним донором України. Його фонд витратив на допомогу українцям понад 500 млн доларів. Нагороду отримала і провідниця «Укрзалізниці» Ірина Юрченко, вона з 25 лютого 2022 року заступила на чергування й тижнями працювала на евакуаційних рейсах. Тоді її син Дмитро Орест Козацький тримав оборону на «Азовсталі» в Маріуполі.

Окрім того, нагороди надали посмертно співачці Ніні Матвієнко та кінорежисеру і сценаристу Сергію Параджанову, що створив стрічку «Тіні забутих предків».

Нагадаємо, відзнака «Національна легенда України» була запроваджена 2021 року. Відтоді президент щорічно відзначає цією нагородою людей, які зробили внесок у становлення незалежної України

Як повідомлялося, головнокомандувач ЗСУ Олекандр Сирський у зоні бойових дій відзначив українських військових. 

Статті

Донбас
01.02.2026
15:30

Реквієм за вугільною промисловістю Донбасу. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня ЗМІ окупованого Донбасу разом із московськими чиновниками, відрядженими Кремлем для керівництва «молодими республіками», та місцевими зрадниками імітували небувалі «успіхи» в розвитку економіки та обіцяли ще більш «вражаючі»...
Країна
29.01.2026
14:00

Фейкові перемоги російської армії, морська піхота під Покровськом, та енергетична криза — Іван Ступак про плани РФ

...Це виглядає як постійна спроба демонструвати позитивні результати. Бо на горі їх чекають. У них логіка проста: ні дня без результату, ні дня без захоплення.
Світ
28.01.2026
12:55

«Хочемо максимально зберегти населення України. Це дуже ювелірна робота, тут сокирою не помахаєш». Російські ЗМІ про Україну

Формально йде мова тільки про виведення військ ЗСУ з території Донбасу, але ніхто не говорить про те, щоб Київ офіційно визнав Донбас російською територією.
Всі статті