Українці, які тікали від війни, а не від бідності, розбили в Європі міф про "убогих мігрантів" - соціологиня Котеленець

Вороже ставлення до українців у Польщі, особливо під час передвиборчої кампанії, пояснюється тим, що українські мігранти за останні три роки зламали стереотип про "бідних, убогих, неписьменних мігрантів" й дешеву робочу силу. Про це, коментуючи "ОстроВу" польське соціологічне дослідження, розповіла кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри філософії та соціології ДЗ "ЛНУ імені Тараса Шевченка" Катерина Котеленець.

Нагадаємо - з посиланням на польське соціологічне дослідження "ОстроВ" писав про те, що в березні образ українців у польському інтернеті був найгіршим від початку великої війни. У статті йшлося про те, що ніколи раніше це не супроводжувалося такою сильною хвилею ворожнечі, звинувачень і дегуманізації. На думку експертів, це результат кількох факторів, але каталізатором є передвиборча кампанія, що триває в Польщі.

"Цікава стаття - щодо ставлення до українців у Польщі. Я б сказала, це про те, що образ українця однозначно загалом змінився за ці три роки. На мою думку, це сталося через те, що перед тим як почалася повномасштабна війна в Україні, у Європі була дуже велика хвиля мігрантів з Сирії. Приїжджаючи до країн Європи, вони часто не могли вчитися, бо в більшості були неписьменними, не вміли читати - відповідно, "сиділи" на різних дотаційних і соціальних виплатах. І через це образ мігранта був образом людини бідної, неосвіченої тощо. Згодом, коли українці почали масштабно заселяти країни Європи, цей міф почав розвінчуватися. По-перше, через те, що більшість українців мають вищу освіту, часто й не одну. По-друге, вони не згодні працювати на низькооплачуваних роботах. Вони швидко вчаться, швидко вчать мову. Я мала змогу поспілкуватися з викладачем мови в одній із країн ЄС, який працює з різними емігрантами, в тому числі з українцями. І він стверджує, однозначно, що українці - це люди з дуже великим кругозором, їх дуже просто навчати мові, вони здібні до навчання й дійсно амбітні", - каже соціологиня. 

За її словами, стереотипний образ емігранта в Європі розбився через українського емігранта. 

"Бо у тій же Польщі до повномасштабної війни в якості українських заробітчан працювали люди, які не знайшли собі місця в Україні і, зазвичай, були згодні на будь-яку роботу. А ті українці, які тікали від війни, а не від бідності, не згодні були займати ці місця", - зазначає Котеленець.  

"З останніх статистичних даних спостереження: українці якраз у Польщі й Чехії сплачують більше податків, ніж інше населення. Тут ще варто зазначити, що цікаво - ці податки покривають і перевищують соціальні виплати, які отримують ті самі українці в цих країнах. А по-друге, також з останніх досліджень, опублікованих в мережі, йдеться про те, що українці дуже багато займаються самозайнятістю, повідкривали власний бізнес - і невеликий і великий, і середній. Загалом багато українського бізнесу за останні три роки зайшло в Європу. Ну, і є такі приклади, як "Нова пошта", "Галя балувана", - зазначає також Котеленець.  

Раніше з посилання на Котеленець повідомлялось, що більшість активістів з числа ВПО готові працювати на деокупованих територіях вахтовим методом.

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Світ
29.04.2025
13:00

Щоб війна стала економічно невигідною. Про історично обґрунтовані завдання ЄС

Перше – це цінності. Друге – це реакція. Третє – це економіка. Щоб зрозуміти сутність і природу ЄС, бажано максимально повно розкрити кожен з цих іменників
Країна
28.04.2025
13:00

План Трампа щодо завершення війни: шанси на реалізацію та подальші кроки

Трампу потрібен успіх на цьому напрямку і він буде працювати. Він розуміє, що тиснути на Україну марно, адже ні влада, ні суспільство не сприймають та ігнорують його тиск. Тому, можливо, він почне тиснути на Росію.
Донбас
27.04.2025
15:30

Жіноче обличчя пропаганди «русского мира»: журналісти-хамелеони і молитви за «визволителів». Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня ЗМІ окупованого Донбасу для пропаганди «русского мира» вирішили звернутися до, без перебільшення, сильної жінки. Фізично сильної... «Офіційний» сайт «ДНР» взяв інтерв'ю у Мар'яни Наумової - чотириразової чемпіонки світу з...
Всі статті