Українська опера GAIA-24 розпочне європейський тур з Києва: 10 травня буде прем'єра

У Києві 10 травня у МКЦМ відбудеться  прем’єра опери  GAIA-24. Opera del Mondo композиторів Іллі Разумейка та Романа Григоріва. 

У трьохактному  творі GAIA-24 автори намагаються переосмислити наслідки руйнівної людської діяльності, зокрема російського вторгнення в Україну в межах глобальної екологічної кризи. 

Гайя – богиня Землі з пантеону давньогрецької міфології. У курсі “Обличчям до Гайї: вісім лекцій про новий кліматичний режим” французький  філософ та антрополог Бруно Латур зазначає, що людству слід перестати сприймати Землю як декорацію людської історії та усвідомити, що Земля стає її головною дійовою особою. 

“Підрив Каховської дамби у такий варварський спосіб був екоцидом. Там вбили багато людей, брудна вода потекла в Чорне море. Але насправді й побудова дамби була екоцидом сталінської політики індустріалізації. Вода витекла, все засіялось тополею і вербою. Зараз на цій території півтораметровий ліс, повертаються птахи. Ландшафт змінюється: з’являються річки, формуються острови. Дуже швидко природа забирає своє, попри руйнації війни”, - каже композитор Ілля Разумейко.

Роботу над оперою почали восени 2023 року. Знімали відео на південному та східному узбережжі острова Хортиця. Під час зйомок у річку занурили фортепіано і на підводний мікрофон записали його звуки.  На кадрах артисти Євген Баль та Катерина Гордієнко. Дівчина родом з Нової Каховки, а її мати досі в окупації.

Фото Валерії Ландар з репетиції вистави GAIA-24

“Піаніно “Україна”, виявляється, вміє плавати. Але не довго. Треба лишень добре закрити кришку й інструмент перетворюється на човен. Ми взяли дуже різних артистів, які поступово стали одним унікальним плем’ям. Використовуємо багато різноманітної музики: оперу і реп, авангард і поп, фольклор і рейв. Частиною опери буде використано композицію венесуельського діджея і професора Віденської консерваторії  Хорхе Санчеса.”, - каже композитор Роман Григорів. 

Також оперу покажуть у Роттердамі, Відні, Берліні та Венеції.“Про сценографію ми думаємо в ширшому сенсі: сцена палацу, його підвали, Майдан та  Алея Героїв небесної сотні, Дніпро та Каховське море. Але якщо казати про класичну сценографію, то у нас буде чорний квадрат з інструментами та людьми всередині. Ми співпрацюємо з Катериною Маркуш як художницею. Костюми ще в процесі, вони різноманітні, залежать від музики та часто змінюються. Але для  другої дії вже все готове - ми називаємо ці костюми “тими, що зробила мама”. В другій дії ми працюємо з оголеним тілом”,  - каже  Ілля Разумейко. 

Зйомки здійснювались у партнерстві Національним заповідником “Хортиця.” Фінансову підтримку на етапі досліджень та експедицій надали Стабілізаційний фонд культури та освіти 2023 Федерального міністерства закордонних справ Німеччини та Goethe-Institut. “GAIA-24. Opera del Mondo” також отримала підтримку в межах програми (re)connection UA 2023/24.

Також оперу покажуть у Роттердамі, Відні, Берліні та Венеції.

Статті

Країна
11.10.2024
13:38

Бюджет-2025: стеля можливостей

Соціальні виплати наступного року не підвищуватимуться (за винятком пенсій), воєнні витрати також залишаться на нинішньому рівні. Такими є головні особливості проєкту держбюджету-2025
Світ
10.10.2024
16:00

“Путін буде робити ставку на те, що зможе нав’язати мир на своїх умовах”. Огляд західних медіа

"Російські війська здобували територію в серпні та вересні темпами, небаченими з 2022 року, заявив Пасі Паройнен, аналітик Black Bird Group..."
Донецьк
09.10.2024
21:00

Остання фортеця вуглепрому на Донеччині. Чому люди залишаються працювати попри небезпеку

Шахтоуправління «Покровське» – єдине вугільне підприємство, яке зараз працює у Донецькій області. До війни кількість працівників тут складала близько 10 000 людей, а видобуток вугілля на рік – до 8 мільйонів тон.
Всі статті