Україна витіснила флот РФ з акваторії Чорного моря, але в повітрі домінують росіяни – військовий експерт

Надводні сили Росії відступили зі східної частини Чорного моря, але перевага в повітрі й дії підводних човнів залишаються на боці РФ. Про це в коментарі "ОстроВу" заявив капітан першого рангу запасу ВМС України, керівник безпекових програм Центру глобалістики "Стратегія XXI" Павло Лакійчук.

"Я не можу сказати, що Україна домінує в Чорному морі. Якщо ми витіснили надводні сили ворога у східній частині Чорного моря, то в повітрі росіяни мають перевагу. Наші зенітно-ракетні системи не здатні працювати на таку дальність. Російська морська авіація завдає ракетних ударів по наших містах і намагається перешкоджати судноплавству в нашій акваторії", - сказав він.

За його словами, Україна була змушена оснастити частину морських дронів засобами протиповітряної оборони, бо під час переходу морем від місця старту до місця призначення вони беззахисні.

"До них можна підлетіти на чому завгодно, розстріляти з кулемета — і все. Так росіяни й робили, використовуючи літаки та вертольоти, зокрема Мі-8 і Ка-27. У якийсь момент вертольоти стало небезпечно використовувати для знищення наших дронів. Тоді росіяни почали застосовувати "сушки". Але це теж безглуздо, бо вони кидали фугасні авіабомби", - підкреслив Павло Лакійчук.

Крім того, зазначив він, на відміну від нас, у росіян є підводні човни, яких можна назвати прихованою та підступною зброєю.

"Якщо вони стріляють "Калібрами" з надводних кораблів, то ці кораблі виходять із Новоросійської бухти, ми їх бачимо, пуски фіксуємо, і наша ППО готується зустрічати ракети. Але підводні човни виходять з баз, занурюються, маскуються, і вже в підводному стані виходять до районів бойового застосування. Причому ракети в них — це модифіковані "Калібри", спеціально пристосовані для пуску з-під води. І де перебуває цей човен — сказати дуже складно. А коли пуск відбувається, ми його бачимо вже по ракетах у повітрі. Це суттєво скорочує наш час на реакцію. А засобів протичовнової боротьби, ефективних і сучасних, у нас наразі немає", - розповів капітан першого рангу запасу ВМС України.

Разом з тим він вважає, що інші держави дивляться на те, як Україна діє на морі.

"Наприклад, французи тиждень тому випробували ударний морський дрон. Турки після 2023 року, після демонстрації "Магури" на Стамбульській виставці, теж розробили свій аналог. Держави, що бідніші, розуміють, що це дешеві й ефективні засоби ураження. Великі держави дивляться на це з острахом, бо якщо ми можемо бити росіян, то цими ж засобами можна бити і їхні потужні флоти. А чи мають вони ефективні засоби протидії? Поки що ефективних засобів протидії морським дронам не винайшли. Точніше деякі засоби протидії є, але їх ефективність і вартість несумісні", - зазначив Павло Лакійчук.

Як повідомлялося раніше, на початку травня український морський дрон "Magura" застосував ракету AIM-9, щоб збити російський літак.

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Луганськ
14.06.2025
14:38

Щоденник матері 18-річного добровольця: поранення, сестра, біл-борди з загиблими

«Мамо, через них інші люди гинуть! У нас в учєбці нарік на кухні працював – це огидно! Ти приходиш після марш-броска, а тобі отаке суп наливає! Це огидно! Він займає місце, яке могла б зайняти адекватна нормальна людина з інвалідністю!»
Країна
12.06.2025
18:00

Нова базова соціальна допомога: хто, як та скільки зможе отримати

Із липня цього року в Україні стартує експериментальна програма — базова соціальна допомога. Це новий формат держпідтримки, який має замінити кілька чинних виплат і зробити систему прозорішою та простішою.
Світ
12.06.2025
08:31

«Нічні «побудки» відбуватимуться дуже часто». Російські ЗМІ про Україну

«Програючи на полі бою, ЗСУ переносить бойові дії на нашу територію. Неодноразові спроби входу ДРГ у Курську і Бєлгородську області, удари дальніми дронами і ось тепер диверсії - це типова спроба такого «експорту».
Всі статті