Соціологиня про завершення масового виїзду українців за кордон: Одна з причин - так зване звикання до небезпеки, але тенденції є неоднорідними

"Масовий виїзд нових сімей та нових жінок за кордон може призупинитись через те, що зараз ідуть умовні перемовини, а також відбувається так зване звикання до регулярних небезпекових ризиків до обстрілів. Тому така тенденція в принципі можлива. Серед тих, хто поїхав, багато хто повертається, бо не змогли адаптуватися чи влаштуватися на новому місці. Проте загалом ці тенденції неоднорідні", - розповіла "ОстроВу" кандидатка соціологічних наук, доцентка кафедри філософії та соціології ДЗ "ЛНУ імені Тараса Шевченка" Катерина Котеленець 24 квітня. 

Таким чином вона прокоментувала оприлюднене нещодавно дослідження Інституту поведінкових досліджень при American University Kyiv. У дослідженні стверджується, що масовий виїзд українців через війну за кордон завершився. Відповідне опитування провели серед жінок у віці 18–60 років у січні 2025 року. 

Котеленець стверджує, що загалом тенденції щодо повернення та виїзду українців є неоднорідними.

"Минулого року ми проводили дослідження в межах магістерської роботи зі здобувачкою освіти щодо адаптації мігрантів у країнах ЄС. Ми виявили таку тенденцію щодо намірів повертатись в Україну: рідше це планують ті, в кого є в країні проживання родичі, або хто приїхав з родичами, або влаштувалися там працювати за контрактом або за проєктом, хто знає мову, має змогу навчатись чи працювати. Показово, що ті з опитаних, хто проживали на окупованих нині територіях і виїхали в країни ЄС саме звідти, не планують повертатись доти, доки не деокупуються саме їхні території, їхні домівки", - каже також Котеленець.

Причини, через які люди не повертаються з-за кордону, за її словами, такі: безпекові фактори; окупація рідних населених пунктів; влаштування свого життя на новому місці, в тому числі відвідування дітьми шкіл та дитячих садків.

"Одна з основних тенденцій така: якщо діти влаштовані, то батьки навряд чи повертатимуться", - зазначає соціологиня.

Раніше з посиланням на Котеленець повідомлялось що українці, які тікали від війни, а не від бідності, розбили в Європі міф про "убогих мігрантів".

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Світ
09.07.2025
14:00

«Уявіть, якщо таліби теж захочуть на СВО». Російські ЗМІ про Україну

Можливо, Трамп думав, що зараз він махне чарівною паличкою і все - війська встануть, почнуться мирні переговори. Але реальність така, що якщо так станеться, то відразу ж почнеться накачування України новим озброєнням для продовження війни.
Луганськ
08.07.2025
15:00

«На їхньому фоні ми – вимираючий вид». Луганський щоденник

Багато неруських. Ми не звикли до такого. Торгують до упору, до темноти. Наші ні, не так, наші себе бережуть. А ці спритні, двожильні. У них не болить. Вони можуть по 12 годин на ногах бути, посміхатися. Їм родину годувати, квартиру сплачувати,...
Донбас
06.07.2025
14:54

Світле майбутнє від "русского мира" в "ДНР" і "ЛНР" відкладається до 2030 року. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня керівники "молодих республік" роздавали щедрі обіцянки кращого життя. Приводом для оптимізму традиційно стали не реальні досягнення в економіці чи соціальній сфері, а... виступ Путіна на нараді, присвяченій анексованим територіям...
Всі статті