Мобілізація в Україні: що пропонується замість статусу "обмежено придатних"

Замість "обмежено придатного" в Україні можуть запровадити новий статус для військових і військовозобов'язаних. Про це повідомив департамент охорони здоровʼя міноборони у відповідь на запит ВВС Україна.

Видання нагадало, що 2 квітня президент Зеленський підписав зміни до деяких законів про права військових і поліцейських на соціальний захист. Перед тим ці зміни, серед яких і скасування обмеженої придатності, схвалив парламент.

За наступні дев'ять місяців, починаючи з травня, обмежено придатні мають пройти повторну військово-лікарську комісію (ВЛК) і медики вирішать – придатні чи непридатні вони для військової служби.

Але проблема в тому, що хоч депутати і ухвалили новий закон, міноборони ще не розробило новий наказ 402 про ВЛК. Тому медики поки що не мають критеріїв, куди віднести обмежено придатного – до придатних чи непридатних.

Що буде в оновленому наказі про ВЛК - поки що невідомо.

У відповідь на запит видання департамент охорони здоровʼя повідомив, що запропоновані зміни до наказу передбачають п'ять статусів.

А саме:

  • непридатні до військової служби з виключенням з військового обліку; непридатні з переоглядом через 6-12 місяців;
  • тимчасово непридатні, які потребують лікування, відпустки чи звільнення (ця категорія була і раніше);
  • придатні;
  • придатні до служби у військових частинах забезпечення, ТЦП та СП, вищих військових навчальних закладах та установах.

Саме категорія "придатних до служби" в певних частинах і є тим, що може замінити статус "обмежено придатних".

Втім, поки що це тільки пропозиції, а не остаточні зміни.

Видання зазначає, що для багатьох людей, які підлягають мобілізації, але мають серйозні хвороби, цей новий статус може стати полегшенням.

Обмежено придатних в Україні тисячі. Це і люди з пораненнями, і ті, хто відновлюється після операцій, не пов'язаних з виконанням бойових завдань, і люди з серйозними проблемами - наприклад, порушення згортання крові, рак у ремісії, ВІЛ, вроджений сифіліс, діабет, епілепсія з поодинокими нападами, деякі хвороби серця, ендокринної, травної системи, проблеми з зором і слухом.

Список цих захворювань довгий та детальний і міститься в наказі 402 про ВЛК, який мають оновити. Відповідно, список хвороб оновиться теж, як і таблиця додаткових вимог до здоров'я для служби в піхоті, десантно-штурмових військах тощо.

Новина про скасування обмеженої придатності занепокоїла правозахисників. Вони переконані, що проміжний статус потрібен – люди з хворобами не можуть бути такі ж придатні, як здорові люди, у них не вийде виконувати бойові завдання без величезних ризиків для здоров'я.

Інакше багатьох треба буде звільнити, тобто визнати непридатними, або "піти на злочинні дії" і відправляти їх у бойові дії, попри здоров'я, говорила ВВС Україна Любов Галан, голова правозахисного центру для військових "Принцип".

Правозахисники донесли свою позицію Міноборони і, як каже Галан, там нібито їх почули. Про це може свідчити і пропозиція ввести статус "придатний" тільки для конкретних видів військ.

Обмежено придатних під час війни мобілізують, але крім основного висновку про стан здоров'я, ВЛК видає ще один – про те, які завдання чоловіку можна робити, які ні, та в яких військах йому служити не можна.

Наприклад, обмежено придатних мобілізували в підрозділи забезпечення, але не штурмові бригади, хоч чітко це не врегульовано, кажуть юристи.

На практиці висновки ВЛК часто ігнорували, або ж їх і просто було неможливо виконати, хоч за законом вони є обов'язковими для виконання.

Один військовий розповів виданню, як він став обмежено придатним після операції. ВЛК написала у висновку, що тепер йому не можна бігати і стрибати, але він залишався на своїй посаді у піхоті. Підрозділ, де він міг би служити зі своїми обмеженнями, він мусив шукати сам, а перевестися на інші посади в ЗСУ в принципі складно.

Ця кадрова проблема поширена, кажуть юристи – нестача місць для обмежено придатних, неможливість їхнього переведення і була головною причиною, чому зміни взагалі стали необхідні.

Після того, як список хвороб оновлять, когось із тих, хто раніше був обмежено придатним - звільнять. Але можна припустити, що таких буде небагато, тому що війську критично бракує людей.

Людей більше не визнаватимуть обмежено придатними, але можуть визнати придатними тільки для служби в забезпеченні, ТЦК, спорудах тощо.

Втім, до нових правил лишається багато питань без відповідей (наприклад, чи знайдуться тепер посади для колишніх обмежено придатних? Що робитимуть з тими, хто зараз обіймає посади в забезпеченні, ТЦК тощо? Чи означає це, що колишні обмежено придатні масово перейдуть в кабінети, а придатні тиловики - ближче до передової?).

Статті

Луганськ
29.05.2024
10:47

 Безсоромниця. Луганський щоденник

Є ті, хто примудряється заочно оформляти українські пенсії та заново перераховувати російські за 6000 рублів незалежно від результату. На попит знайдеться пропозиція.
Світ
28.05.2024
08:27

«Якщо Путін захоче повернути Януковича на царство, все можливо». Російські ЗМІ про Україну

Усім відомо, що термін його легітимності як президента не закінчився, а був перерваний державним переворотом в Україні. Появу Януковича в розпал переговорів Путіна і Лукашенка не змогли проігнорувати навіть українські політики, які почали просто...
Донбас
26.05.2024
18:29

Ближче ніж на 100 метрів до кордону з Росією наближатися заборонено. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня ЗМІ окупованого Донбасу іноді з гордістю, іноді з натяком на сум визнавали, що анексовані території «ДНР/ЛНР», які РФ всупереч міжнародному праву чомусь називає «повноправними суб'єктами Федерації», як і раніше, російські можновладці...
Всі статті