Diary of War у столиці США: українські свідчення війни прозвучали на сцені театру

Подію присвятили пам'яті бойової медикині Ірини Цибух. Усі зібрані кошти спрямують на відновлення бази добровольчого медичного батальйону "Госпітальєри".Про це повідомляє Суспільне Культура.

У мистецькому центрі Atlas Performing Arts Center у Вашингтоні відбулася прем'єра американської версії благодійного проєкту Diary of War, створеного культурною активісткою Дар'єю Коломієць.

Театральні актори столиці США, серед них — Голлі Твайфорд, Емілі Таунлі, Тоні Нем і Лоліта Мері Горн, зачитали перекладені англійською історії українців, записані у перші місяці повномасштабного вторгнення. Захід вшанував пам'ять загиблих українських захисників і підтримав волонтерські ініціативи.

Читання провели до роковин загибелі Ірини Цибух (Чеки) — журналістки, документалістки й бойової медикині, яка загинула в травні 2024 року під час ротації на Харківському напрямку. Її історія стала однією із семи, які Дар'я Коломієць відібрала для читань із власного документального подкасту Diary of War. У 2022 році вона записувала ці епізоди просто з укриття в Києві, збираючи голосові повідомлення з усієї України.

Українці та українки, чиї історії прозвучали у Вашингтоні:

Ірина Цибух (Чека) — бойова медикиня батальйону "Госпітальєри", яка до війни працювала в медіа;

Олена Нікуліна — дружина бійця полку "Азов" Максима Нікуліна, що перебуває в російському полоні;

Денис Христов — волонтер, який евакуйовує цивільних з прифронтових населених пунктів;

Юлія Кочетова — фотожурналістка, яка працює на передовій і документує наслідки війни;

Ольга Булкіна — клоунеса дитячої лікарні "Охматдит", яка постраждала під час ракетного удару;

Марат Шевченко — диджей, що рятував архів власної музичної колекції під час окупації;

Юрій Марченко — журналіст, який на початку війни пережив втрату домашнього улюбленця через брак медичної допомоги.

Читання відкрили хвилиною мовчання, виступом бандуристки Ольги Перепелиці та музичним перформансом співачки Sophie Villy. Особливе місце у вечорі посіло відеозвернення Ірини Цибух, записане незадовго до її загибелі. Саме це звернення вперше пролунало перед читаннями у Нью-Йорку минулого року, і відтоді супроводжує кожен виступ проєкту.

"Ми приїхали до Вашингтону — міста, де ухвалюють рішення глобального рівня, — щоб розповісти про знищений хаб українських медиків-добровольців і полонених, яких не звільнили навіть під час останнього масштабного обміну... Diary of War — це не тільки мистецький проєкт. Ми працюємо також із аудиторією, здатною впливати на політичні процеси", — говорить Дар'я Коломієць.

Після вистави організатори провели благодійний аукціон, де серед лотів були шеврон, створений за дизайном Ірини Цибух, вініли з особистої колекції Марата Шевченка та інші символічні речі.

Режисерка читань Мьюза Гьорніс наголошує на потенціалі культурної дипломатії: "У глядацькому залі сиділи дипломати, міжнародні юристи, представники неурядових організацій. Такі історії змінюють оптику сприйняття війни — це не статистика, а людські голоси. І це має значення".

Усі зібрані кошти спрямують на відновлення бази батальйону "Госпітальєри", яку знищила ракетна атака в кінці квітня. Благодійна кампанія вже перевищила позначку в 50 тисяч доларів, і триває далі. Один із донорів подвоїв суму в розмірі до 20 тисяч доларів, що дозволяє значно прискорити реалізацію цілей ініціативи.

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Донбас
27.07.2025
16:50

Водну кризу в «ДНР» оперативно вирішують... красивими обіцянками. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Другий тиждень головною темою в інформаційному полі так званої «ДНР» залишається тема водопровідної води, точніше її повної відсутності. Обговорення ведеться у звичному для Росії стилі «Хто винен?» і «Що робити?». На перше запитання відповідь давно...
Світ
26.07.2025
07:45

“Відбувається щось зловісне”. Західні медіа про “деспотичні” дії Зеленського і масові протести проти них

Всі великі західні видання написали про масові протести в Києві і низці обласних центрів проти закону, який позбавляє незалежності антикорупційні органи і ставить таким чином під питання подальший шлях України в ЄС.
Країна
25.07.2025
16:04

До повної відмови від вугілля в електрогенерації – 10 років: що робиться для трансформації шахтарських громад

"...На основі отриманих даних можна буде прийняти рішення щодо подальших дій, зокрема й щодо відновлення цих територій. Проте важливо розуміти, що видобуток вугілля не буде відновлений"
Всі статті