Націоналізація: перші результати

Уряду за півроку не вдалося виконати обіцянку прем'єра Дениса Шмигаля , який стверджував, що націоналізовані за рішенням РНБО компанії та підприємства "працюватимуть 24/7 для потреб держави". Очевидно, завдання справді складніше, ніж могло здатися на перший погляд. Але й часу минуло чимало (особливо з урахуванням воєнного стану).

У результаті, незважаючи на окремі успіхи, економічний ефект від націоналізації ПАТ " Укрнафта ", ПАТ " Укртатнафта ", ПрАТ " АвтоКрАЗ ", ПрАТ " Запоріжтрансформатор " та АТ "Мотор Січ " виявився не таким великим, як це могло бути і очікувалося. Хоча саме рішення, безумовно, було правильним та відповідним викликам воєнного часу.

Нагадаємо, Рада національної безпеки і оборони 7 листопада 2022 р. ухвалила рішення передати у держвласність 5 приватних підприємств та компаній, які мають стратегічне значення для економіки. Усі вони перейшли до управління Міноборони.

КрАЗ та ЗТР: борговий баласт

"ОстроВ" раніше докладно аналізував причини, з яких у держвласність перейшли саме вищезазначені підприємства. І спочатку держава діяла досить швидко.

Міноборони сформувало нові наглядові ради у ПАТ " Укрнафта ", ПАТ " Укртатнафта ", ПрАТ " АвтоКрАЗ ", ПрАТ " Запоріжтрансформатор " та АТ "Мотор Січ" 7 листопада 2022 р. - того ж дня, коли РНБО ухвалила рішення про націоналізацію.

"Ці наглядові ради призначатимуть поточний менеджмент, тобто виконавчих керівників тощо, щоб робота підприємств не припинилася", - пояснював тоді голова Міноборони Олексій Резніков.

Справді, вже 30 листопада "Мотор Січ " отримала нового генерального директора. Ним став колишній ахметівський менеджер Олексій Никифоров. Напевно, у цьому не слід шукати якогось підтексту. Наприклад , 21 березня ц.р. Кабмін погодив призначення гендиректором держкомпанії "Магістральні газопроводи України" (раніше - " Укртрансгаз ") Дмитра Ліппи , який раніше керував ахметівським комбінатом " Каметсталь ".Але це не означає, що "Ахметов осідлав газову трубу України". В умовах олігархічної економіки, побудованої в Україні, чи не будь-який топ-менеджер колись працював у компаніях, які належать великим фінансово-промисловим групам.

Інша річ, що той же А.Нікіфоров раніше був директором криворізької філії ахметівської "Метінвест -СМЦ", яка займається продажем металопрокату. Потім керував запорізьким КП "Водоканал", остання посада до приходу на "Мотор Січ " – заступник мера Запоріжжя.

Тобто, новий гендиректор "Мотор Січі " має солідний управлінський досвід. Але він не має жодного уявлення про специфіку виробництва та конфігурації ринку авіаційних та вертолітних двигунів. Потрібно визнати це серйозним мінусом.

Така сама ситуація і з призначенням нового гендиректора КрАЗу. Така аналогія випливає з листа представників колишнього власника підприємства, олігарха Костянтина Жеваго . Лист був направлений на початку квітня куди тільки можливо: послам країн G 7, МВФ, Єврокомісію тощо.

Але в даному випадку аргументи, на кшталт "держава призначила керівників компанії, серед яких немає жодного фахівця в галузі важкого автомобілебудування, що має досвід виробництва вантажних автомобілів для цивільних та військових потреб" – звучать непереконливо.

Раніше " ОстроВ " зазначав, що завод втратив колишню міць якраз при "ефективному приватному власнику". У цьому легко переконатися, зіставивши обсяги виробництва у 2000 та 2014 роках. І порівнявши їх із радянським періодом.

Також у листі представники К.Жеваго скаржаться, що завод не отримував від держави замовлень. Хоча насправді вони були (від Міноборони). І їхнє виконання жевагівські "фахівці в галузі важкого автомобілебудування" банально зірвали. У 2020 та 2021 рр. Змусивши українських військових ставити берегові ракетні комплекси "Нептун" на чеські вантажівки Tatra.

Отже, відсутність профільного досвіду у нових керівників КрАЗу та "Мотор Січі " – далеко не найбільша проблема.

"Мотор Січ " продовжує працювати, як і раніше. Наприкінці березня ц.р. підприємство за раніше укладеним експортним контрактом відправило двигуни до Туреччини для ударних важких вертольотів T929 ATAK-II.

А ось КрАЗ продовжує стояти. Як і " Запоржтрансформатор ". Відмінність у цьому, що це підприємства, власне, - банкрути. Загальна заборгованість КрАЗу на квітень 2022 р. налічувала 10,6 млрд грн.

Ці борги на завод повісив ніхто інший, як "ефективний приватний власник" – заклавши його майно, включаючи виробничі цехи, під кредити, видані його ж банком "Фінанси та кредит" фірмам, що мають відношення до самого К.Жеваго та керівництва банку.

Пізніше ці гроші було виведено на зарубіжні рахунки нібито для передоплати товарів, які так і не було поставлено. Тобто, по суті йдеться про крадіжку в особливо великих розмірах.

Очевидно, що коли заводське майно у заставі і фактично належить Фонду гарантування вкладів фізичних осіб (який розрахувався із вкладниками банку "Фінанси та кредит" зі своєї кишені) – складно говорити про перезапуск виробництва.

Та сама ситуація і з " Запоріжтрансформатором ". Станом на кінець грудня 2022 р. його заборгованість перевищувала 11 млрд. грн. З них 9,93 млрд. грн. - зобов'язання перед банками.

Спадщина Коломойського

Борги у ПАТ " Укртатнафта " (Кременчуцький нафтопереробний завод) значно менше. Здебільшого це несплачені податки.

Раніше " Остров " констатував , що ці борги державі вдалося частково стягнути тільки після візиту силовиків з обшуком до колишнього власника, олігарха Ігоря Коломойського. І на той момент підприємством уже 3 місяці, як керували державні менеджери.

І вже при них на завод не пустили перевіряльників із податкової (після чого співробітники Бюро економічної безпеки у супроводі спецназу СБУ і вирушили до І.Коломойського додому). Тобто після націоналізації особливих змін у ситуації з цим підприємством не помітно.

У свою чергу новий (призначений державою) голова правління " Укртатнафти " (одночасно очолює і " Укрнафту ") Сергій Корецький на початку березня повідомив про переговори з польським держконцерном Orlen на предмет експорту української нафти.

Це свідчить лише про одне: у найближчому майбутньому очікувати поновлення роботи розбомбленого рашистами Кременчуцького НПЗ не доводиться. Інших НПЗ в Україні не залишилося, а ресурс, що видобувається нафтовиками, треба кудись подіти. Звідси й переговори щодо експорту.

Становище в " Укрнафті " виглядає більш оптимістично. За підсумками І кв. компанія збільшила середньодобовий видобуток із 3753 до 3926 т.

Приріст невеликий, лише 4,6%. Але це все ж таки приріст, а не падіння. За І.Коломойського "Укрнафта" стабільно знижувала обсяги видобутку. За 2022 р. – на 8,6%, до 1,37 млн. т.

Збільшити видобуток вдалося дуже просто: виключно за рахунок капремонтів свердловин та ліквідації розкрадань у вигляді незаконних врізок (на які раніше чомусь ніхто не звертав уваги).

За словами С.Корецького , цього року компанія (вперше за довгий час) відновлює пошуково-розвідувальні роботи. Загалом планується пробурити 5 свердловин у західноукраїнському регіоні.

Новий керівник також обіцяє 12 млрд. грн. чистого прибутку за підсумками п.р. та 6 млрд грн. інвестицій. За його словами, відповідні цифри закладено у фінплан компанії.

Коли вона перебувала під контролем І.Коломойського та його менеджерів, декларовані фінрезультати роботи нагадували гойдалку: за 2019 р. – чисті збитки 4,058 млрд грн., за 2020 р. – прибуток 4,287 млрд грн. Але навіть коли "Укрнафта" за колишніх власників показувала прибуток – це все одно було в 3(!) рази менше, ніж заплановано на цей рік.

Та й інвестиційні витрати за І.Коломойського у компанії були відсутні як такі. Про це слід згадати критикам, які наголошують, що 6 млрд грн. – не так вже й багато для "Укрнафти".

Резюмуючи, можна сказати, що лише у цій компанії після націоналізації ситуація кардинально покращала.

На "Мотор Січі " вона залишилася без змін (що вже добре, все-таки це підприємство успішно працювало, тільки не на користь України, як випливає з матеріалів кримінального провадження щодо В.Богуслаєва, колишнього власника ) .

Так само без змін на КрАЗі, " Запоріжтрансформаторі " та Кременчуцькому НПЗ (тільки це вже зовсім недобре). Можливо, причина ще й у тому, що ці підприємства перебувають в управлінні Міноборони – у цьому випадку є абсолютно непрофільним відомством.

Набагато логічніше було б передати ЗТР та НПЗ в управління Міненергетики, а "Мотор Січ " та КрАЗ – Мінстратегпрому. Але є нюанс. Законодавчий. Підприємства націоналізовані на підставі закону про воєнний стан. А він передбачає, що все майно, що надходить у розпорядження держави, під час війни передається військовим. Тобто, Міноборони. Начебто логічно, але не ефективно. Принаймні, у випадку із ЗТР, "Укрнафтою" та НПЗ.

За словами гендиректора " Укроборонпрому " Юрія Гусєва, "перспектива включення "Мотор Січі" та КрАЗу в концерн обговорювалася на різних рівнях". Але це потребує змін до законодавства. І поки що (за півроку після націоналізації) далі обговорень справа не пішла.

Статті

Донецьк
09.06.2023
12:00

Сьогоднішній Донецьк очами біженця. Що змінилось в порівнянні з лютим-22

Порівняно з лютим 2022 року життя в Донецьку сильно змінилось. Тому, хто виїзжав, а зараз, з якоїсь причини, змушений був повернутись,  це кидається у вічі.  Воно починається о шостій ранку, а о 17:00 вулиці вже порожні. Раніше такого не було.
Країна
08.06.2023
18:41

Сергій Грабський: За задумом росіян підрив Каховської ГЕС має зупинити наступ ЗСУ та посадити нас за стіл переговорів

Дуже дивно говорити про зрив наступу. Там ніхто не збирався наступати. Форсування Дніпра на тій ділянці – це надзвичайно складна в оперативному та інженерному плані задача. Україна просто фізично не має такої кількості сил та засобів, щоб здійснити...
Країна
07.06.2023
17:48

Зростання тарифів під час війни: є питання

Рішення уряду підняти вартість електроенергії (е/е) для населення під час війни саме собою виглядає, м'яко кажучи,  не дуже гарно. На тлі катастрофічного падіння прибутків українців. Ще більше питань викликають обґрунтування для цього  підвищення
Всі статті