Міністерство фінансів США оприлюднило «кремлівську доповідь»

Міністерство фінансів США нарешті представило Конгресу довгоочікуваний звіт в рамках імплементації нового пакету санкцій проти Російської Федерації, передбачених «Актом протистояння противникам Америки шляхом запровадження санкцій» ([url=https://www.congress.gov/bill/115th-congress/house-bill/3364/text/enr#toc-H3420FDCB95BC4483B63B45D6E38E3C66]Countering America's Adversaries Through Sanctions Act[/url], CAATSA). Акт був ухвалений Конгресом США ще у серпні 2017 року. Даний звіт стосується російських олігархів, їх активів, а також свідчень їх співпраці з Кремлем. 

Варто нагадати, що «Актом протистояння противникам Америки шляхом запровадження санкцій» закріплюються на законодавчому рівні вже введені санкції проти РФ. Окрім цього відкриваються широкі можливості для активізації обмежувальних заходів по відношенню до РФ як засобу притягнення її до міжнародно-правової відповідальності за можливу спробу втручання у вибори в США в 2016 році, а також в контексті агресії проти України. CAATSA дозволяє ввести нові санкції проти російських громадян і компаній в цілому ряді секторів, включаючи фінансовий та енергетичний. 

Дані санкції вже викликали неабияку дискусію з боку експертного середовища в Україні, США та РФ. Крім цього, українська влада покладає значні сподівання на них: їх запровадження може вплинути на РФ, яка не припиняє свою агресивну поведінку та не йде на компроміс з приводу розгортання миротворчої місії на Донбасі. 

Відповідно до розділу 241 CAATSA передбачено, що протягом 180 днів (цей термін сплив 29 січня) Міністерство фінансів США за підсумками консультацій з Директором національної розвідки і Державним секретарем має представити перед відповідними профільними комітетами Конгресу звіт. Він містить докладну інформацію щодо «головних фігур зовнішньої політики і олігархів» РФ, їх активів, взаємовідносини з Володимиром Путіним «і іншими представниками російської правлячої еліти», їх аффілійованості з зарубіжними юридичними особами, а також докладні відомості щодо російських «підприємств за участю державного капіталу». 

Крім цього, Міністерство фінансів США в цій доповіді прораховує потенційні наслідки від введення обмежувальних заходів щодо російських «олігархів», російських «державних підприємств» та російських «підприємств за участю державного капіталу», а також їх вплив на економіку РФ, економіку США та його союзників. 

Представлена нині «кремлівська доповідь» надає широкі можливості в подальшому здійснити відповідні заходи Офісу з контролю іноземних активів (OFAC), який функціонує в рамках Міністерства фінансів США. Безперечно, це не означає, що зазначені в «кремлівській доповіді» особи, тісно пов’язані з Кремлем, автоматично підпадають під санкційний удар, проте така загроза для них, безперечно, існуватиме. 

[B]Хто потрапив до «чорного списку»?[/B] 

Довгоочікувана «кремлівська доповідь» містить список близьких до керівництва РФ «високопоставлених офіційних осіб і олігархів», до якого ввійшло 210 осіб – 114 офіційних високопосадовців та 96 наближених до російського режиму «олігархів». До списку потрапили представники російського парламенту, спецслужб, всі керівники Адміністрації президента, його помічники, прем’єр-міністр та весь Кабінет міністрів. В результаті, такий документ формує порядок денний для запровадження санкційних заходів проти РФ, оскільки буде покладений в основу подальших обмежувальних ініціатив щодо російських громадян і організацій.  

Опублікований список з 210 російських громадян є незасекреченою частиною доповіді. У документі зазначається, що окрім публічної частини списку є також секретна, де можуть бути зазначені особи, не включені у відкриті списки російських політиків та олігархів. Крім цього повідомляється, що їх посади можуть бути значно нижчими, ніж в осіб, зазначених у відкритій частині, а фінансовий стан оцінюватися у менше 1 млрд. дол. Фінансовий стан «олігархів», які потрапили до відкритої частини санкційного списку, оцінюється у більше, ніж 1 млрд. дол. 

Слід зазначити, що з юридичної точки зору потрапляння до цього списку на даний момент не має жодних правових наслідків. Згадування в «кремлівській доповіді» лише посилює можливість потрапляння під санкції в майбутньому. Доповідь Міністерства фінансів США у відповідності до розділу 241 має бути заслухана ще трьома комітетами як в Сенаті, так і в Палаті представників: з іноземних справ, фінансів та банківської діяльності. Надалі мають бути здійснені відповідні кроки з боку виконавчої та законодавчої влади. 

Крім цього, фігуранти списку тепер несуть значні репутаційні втрати, оскільки західні компанії та банківські установи можуть також потрапити під удар за співпрацю з вказаними в доповіді особами. 

Важливою відмінністю заходів, які передбачені CAATSA, від інших санкцій в тому, що тепер обмежувальні заходи можуть застосовуватися до будь-яких контрагентів компанії, яка потрапила до санкційного списку. Їм загрожує введення обмежень у вигляді заборони на отримання будь-яких фінансових послуг в США, на експорт товарів з США та фінансування за участю американських банків та інвесторів, введення обмежень на володіння будь-якою власністю в США і заборона на видачу віз та на в’їзд до США керівництву компанії та її контрольним акціонерам. 

[B]Які будуть подальші кроки?[/B] 

Складання «кремлівської доповіді» є лише одним з етапів введення відповідних обмежувальних заходів щодо РФ, передбачених CAATSA. Надалі слід очікувати ще багато важливих доповідей. Протягом 2018 року Конгрес США має розглянути в цілому ще сім доповідей, які безпосередньо стосуються РФ. 

Необхідно зазначити, що особливістю даної хвилі санкцій проти РФ є те, що введення обмежувальних заходів в кінцевому рахунку буде покладено на адміністрацію Дональда Трампа. Як відомо, у відповідності до закону CAATSA, для того щоб внести відповідні зміни у вже діючі обмежувальні заходи, главі держави необхідно спочатку направити в Конгрес спеціальну доповідь, яка містить обґрунтування щодо подібних дій, що, в результаті, робить скасування обмежувальних заходів проти РФ надзвичайно складним завданням, а в найближчу перспективу - і взагалі неможливим.

У лютому 2018 року очікується представлення Міністерством фінансів США ще однієї з найбільш очікуваних доповідей, в якій мають бути прораховані наслідки від введення можливих обмежень стосовно операцій з російськими облігаціями та акціями. 

Відповідно до розділу 242 CAATSA щодо наслідків розширення санкцій на суверенні боргові зобов’язання РФ і всі їх можливі деривативи передбачено, що протягом 180 днів Міністерство фінансів США за підсумками консультацій з Директором національної розвідки і Державним секретарем повинно представити у відповідні профільні комітети Конгресу звіт, який докладно описує потенційний ефект розширення санкцій за рахунок включення в них суверенного боргу РФ. 

Варто нагадати, що дуже важливий документ буде представлений Конгресу в серпні 2018 року, який, безперечно, стане вагомою причиною для можливого запровадження нової хвилі санкцій. Він стосуватиметься інформації щодо всіх незаконних міжнародних фінансових операцій російських громадян і юридичних осіб. Ще три доповіді готуються Державним Департаментом США в контексті проведення дослідження «Боротьба з російським впливом у Європі та Євразії». 

На даний момент санкції поки залишаються основним засобом притягнення РФ до міжнародно-правової відповідальності, тому їх посилення з боку США є важливим кроком з точки зору активізації тиску на РФ, яка так і не припиняє свою агресивну поведінку. Кожна з вказаних вище доповідей може лягти в основу для посилення вже діючих санкцій або введення нових. Крім цього, очікується, що глава держави представить перед Конгресом ще дві ключові доповіді, одна з яких - про вплив РФ на вибори в Європі, а інша – про вплив російських медіа, які знаходяться під безпосереднім контролем РФ, на демократичні процеси в Європі та США. 

Посилити тиск на російські еліти пропонують в американському Конгресі і Європейському Союзу. В середині січня демократи в Комітеті із закордонних справ Сенату США опублікували доповідь «Асиметрична атака Володимира Путіна на демократію в Росії і Європі: наслідки для національної безпеки США». В даній доповіді американські законодавці докладно розповіли про численні дії РФ, спрямовані на дестабілізацію західних демократій. Метою цієї доповіді є доведення того, що загроза, яка походить від РФ, актуальна і для Європи. А отже, і протистояти їй Брюсселю і Вашингтону необхідно єдиним фронтом.

Статьи

Назад, в СССР
Луганск
31.03.2023
10:11

Ждуны. Луганский дневник

Мы стоим в очереди МРЕО, чтобы записаться на очередь для перемены номеров и прав на российские. Мужчина рядом просто снимает с губ мою мысль: когда-то я расскажу внукам, как жил с пятью паспортами. Я ведь тоже думаю об этом. Я платила и искала...
Донецк
30.03.2023
11:49

Путин обидел дончан. Донецкий дневник

...Каково же было их разочарование, когда утром 20 марта им по телевизору сказали, что "царь" посетил Мариуполь и пообщался с его жителями, а о Донецке даже не вспомнил. Такой оплеухи они не ожидали. Хотя видели, что в "освобождённый" город...
Луганск
29.03.2023
14:38

Кафе «ЖираFF» от переселенцев из Рубежного: почти год работы в Кропивницком

Мы понимали, что место максимально подходит для размещения заведения питания, и начали искать людей, готовых взяться за огромный кусок работы, в первую очередь привести в порядок заброшенное помещение
Все статьи