Антикорупційна мобілізація Банкової (Фото)

Президент дав антикорупційного «наганяя» силовикам та урядовцям, принагідно назвавши їх найбільшими в державі корупціонерами.

Питання боротьби з корупцією було чи не головним пунктом передвиборчої програми Віктора Ющенка, він і досі про це постійно наголошує, вже будучи у владі. З іншого боку, корупційне питання вигідно діставати тоді, коли за допомогою звинувачень у корупції можна боротися з політичними конкурентами.

Ось і сьогодні Президент закликав посадовців зробити в 2008 році визначальний ривок у боротьбі з корупцією. На антикорупційну нараду до Секретаріату запросили керівників обласних управлінь СБУ, МВС, керівників профільних комітетів у парламенті, профільних міністрів, керівників найрізноманітніших установ та управлінь.

Ще перед початком наради на виході із Секретаріату був помічений голова парламентського комітету з питань правосуддя Сергій Ківалов з милицями та гіпсом на правій нозі. Очевидно, за станом здоров’я Президент звільнив його від участі у нараді. Менше пощастило Юрію Луценку, який піднімаючись у ліфті на четвертий поверх будинку на Банковій, явно нервував. Напевно ще пам’ятав випадок з нецензурним жестом заступника керівника «Кобри» на подібному засіданні півтора місяці тому й очікував нових «підколів» від Президента.

З гарним настроєм прийшла на нараду Юлія Тимошенко в супроводі свого «зброєносця» Григорія Немирі, хоча в цей час і мала головувати на засіданні Кабміну. Прем’єрка зайняла місце праворуч від Ющенка у президії, на якому до її приходу стояла табличка з прізвищем Генерального прокурора - Тимошенко явно на цьому зібранні не чекали. Зліва від глави держави сіла секретар РНБО Раїса Богатирьова.

Першим слово взяв Віктор Ющенко, який на правах господаря був модератором. Президент змалював всю шкоду, яку приносить корупція для розвитку бізнесу, суспільства та України в цілому. Оперуючи даними міжнародних організацій, Віктор Андрійович в чорних тонах розповів про ситуацію з корупцією в нашій державі, наголосив, що з року в рік у рейтингах «Трансперенсі Інтернешнл» наша держава погіршує свої корупційні показники. Після цього він навів дані українських дослідницьких організацій, які свідчать про глибоку укоріненість корупції в органах державної влади. Було наведено дані незалежних організацій про те, що за минулий рік в Україні було надано хабарів на суму понад 3,5 мільярди гривень. Як наголосив Президент, головними корупціонерами в країні є саме ті державні органи, керівники яких зібралися на даній нараді, то ж їм має бути соромно, адже за словами Віктора Ющенка «корупція з’являється саме там, де державний службовець бере хабара».

Далі Президент повів мову про те, що зараз в Україні відсутня координація антикорупційної боротьби між різними органами й життєво необхідний єдиний орган для проведення боротьби з корупцією.

Після присоромлення вищих державних посадовців у цілому, Віктор Андрійович перейшов до окремих персоналій. Тут справдилися переживання Юрія Луценка, й Ющенко згадав його: «Антикорупційна робота МВС викликає занепокоєння у Президента». То ж він зробив пряме зауваження з цього приводу Юрію Віталійовичу, зазначивши при цьому, що апарат МВС непомірно зріс. На цих словах Луценко піднявся і гордо сказав, що «це все спадщина Цушка». Відповідь Ющенка не забарилася й він на ходу дав доручення МВС в тритижневий термін розробити дієвий план боротьби з корупцією. Тут варто зауважити, що за час наради Президент був щедрий на доручення з розробки різного роду антикорупційних планів, під кінець зустрічі в цих дорученнях заплутались не тільки журналісти, а й самі правоохоронці.

«Віддавши належне» ролі судів в «корупційних успіхах» України, Віктор Ющенко повів мову про політичну корупцію, яка за висловом самого Президента: «Є першопричиною корупції в Україні». «Позаконституційне групування депутатів в парламенті – це теж корупція. Це було головною причиною розпуску Верховної Ради рік тому. На жаль, зараз у парламенті корупція квітне не менше», - на цих словах Президент робив ледь помітні кивання в сторону своєї сусідки праворуч. Після цього пролунали тези про те, що на позачергових київських виборах корупція також розцвіла.

Президент багато уваги приділив Верховній Раді. По-перше, на думку Ющенка існування депутатської недоторканності у 450 людей в країні десь на третину знижує ефективність антикорупційної боротьби. По-друге, парламентарі ось уже кілька років не приймають життєво необхідних законів та змін до законів, які б дали можливість краще виловлювати корупціонерів. По-третє, депутати ніяк не можуть розглянути необхідні питання щодо судоустрою, то ж немає змоги викорінити корупцію з судів. «Судді, ви сидите поряд з Богом, - принесіть справедливість в суспільство» - звернувся до суддів Президент.

Після розбору ситуації в парламенті та судах, Віктор Ющенко вирішив прояснити корупційну ситуацію із землею. На думку Президента, зараз навколо землі вибудовуються дуже серйозні корупційні схеми. А деякі сили нібито «намагаються зберегти непрозорі схеми за допомогою тих чи інших державних рішень». «Але я не дозволю – будуть тільки прозорі схеми», - на цих словах Ющенко знову злегка провів погляд по своїй сусідці справа. Проте напряму згадати свій з прем’єркою конфлікт навколо постанови уряду щодо схем продажу землі Президент не наважився, хоча згадав про земельні безчинства у Київській області, які так чи інакше пов’язують з ім’ям соратника Тимошенко по фракції Богданом Губським. Тимошенко при цьому лише традиційно посміхалася.

Десь на 40 хвилині свого виступу Віктор Ющенко заговорив про необхідність виконання українською владою рекомендацій міжнародних організацій, почав перераховувати рекомендації Групи держав Ради Європи проти корупції та описувати рекомендації Стамбульського антикорупційного плану дій. Ющенко наголосив на необхідності глибокого розуміння пропозицій цих організацій. В цей час на обличчях учасників наради читалася якась невимовна віддаленість від усього того, що відбувається навколо. Хоча деякі міліцейські начальники, зокрема головний столичний міліціонер Віталій Ярема, намагалися конспектувати всі настанови Президента.

На завершення свого виступу Віктор Ющенко перейшов до практичних рекомендацій до органів влади щодо боротьби з корупцією. Уряду Президент доручив оновити антикорупційний план дій, який був затверджений ще Віктором Януковичем, й почати його виконання, адже 30 вересня 2008 року в Україні будуть «ревізори антикорупційної політики» з Ради Європи. Тимошенко було доручено збільшити антикорупційний бюджет на 2008 рік з нинішніх жалюгідних 3,5 мільйонів гривень.

Так як в Україні немає нормальної координації антикорупційної діяльності, Ющенко бачить нагальну необхідність в утворенні антикорупційного бюро, яке би стало єдиним центром боротьби з корупцією. Президент висловив розуміння, що рішення про утворення такого органу має схвалити Верховна Рада, а це вимагає багато часу. То ж поки парламент розбереться з законом про бюро, Віктор Ющенко вирішив створити допоміжний орган, який би зумів налагодити координацію антикорупційної діяльності. Президент оголосив про підписання указу про створення міжвідомчої робочої групи по боротьбі з корупцією.

До новоствореної робочої групи увійшли представники п’яти правоохоронних відомств, а очолили його голови СБУ та Генпрокуратури. Через тиждень антикорупційна робоча група вже й має почати свою роботу. Після цих слів міліцейські начальники зашептали про те, що їхнього шефа «ущемили».

Насамкінець Віктор Ющенко вирішив похвалити тих, хто в непростих українських умовах зумів повести боротьбу з корупцією. У приклад всім він поставив голову митниці Валерія Хорошковського, який розпочав масштабну антикорупційну діяльність у відомстві й досяг вражаючих результатів - хоч у чомусь Ющенко та Тимошенко зійшлися. На такій позитивній ноті глава держави закликав присутніх посадовців вийти з цієї зали іншими, розправити плечі й розгорнути боротьбу проти корупції...

Президент закінчив своє годинне вступне слово й запросив до доповідей трьох головних правоохоронців – Наливайченка, Луценка та Медведька. Голова СБУ у своїй доповіді однозначно підтримав всі антикорупційні ініціативи Президента. Валентин Наливайченко нарікав на поблажливість законодавства щодо корупціонерів й подякував Президенту за підтримку відомства в антикорупційних потугах стосовно керівництва Харкова.

Юрій Луценко відрапортував про великі антикорупційні успіхи відомства, й всі корупційні проблеми звалив на законодавство та українські суди. Ідея Президента щодо антикорупційного бюро явно не сподобалася Луценку. Ще б пак, адже Юрій Віталійович відстоює надання повноважень цього бюро підконтрольному МВС УБОЗу. На що Ющенко відразу відповів, що «нікуди МВС ще більше повноважень, ніж у них вже зараз є». Мовляв, не треба перетягувати на себе повноваження: «Хлопці, вище вас і так вже нікого немає».

Олександр Медведько вирішив ні в чому не суперечити Президенту й висловив повну підтримку його ініціативам. Враховуючи такі позиції силовиків і не дивно, що співголовами створеної міжвідомчої групи по боротьбі з корупцією призначили більш лояльних Медведька та Наливайченка, а Луценко залишили давати коментарі про те, що він не образився на такий хід Президента.

Після коротких виступів силової трійки Віктор Ющенко вирішив висловити «свою позицію» щодо «деяких актуальних політичних питань». Він повторив своє негативне ставлення до виборів мера Києва в два тури та в чергове засудив плани парламенту щодо створення парламентської конституційної комісії. При чому Ющенко чомусь вирішив, що розроблені в парламенті конституційні зміни можуть тільки ще більше розбалансувати гілки влади в Україні. То ж розробляти зміни до Конституції моральне право має тільки президентська НКР.

Потім Віктор Ющенко почав роздавати несподівані доручення, правда не зовсім зрозуміло кому – чи то усміхненій Тимошенко, чи то нудьгуючій Богатирьовій, чи то власному Секретаріатові: в місячний термін він доручив розробити законопроект про повернення до мажоритарної системи виборів до місцевих рад. Далі він розкритикував пропорційну виборчу систему до парламенту та дав доручення у двомісячний термін розробити законопроект про впровадження пропорційної виборчої системи з відкритими регіональними списками. Уряд отримав завдання до кінця травня вдосконалити існуючий антикорупційний план, а РНБО розробити план заходів по запровадженню антикорупційного бюро.

Насамкінець Президент попросив усіх почати боротьбу з корупцією: «Корупція Україні не притаманна, з давніх-давен була чесна і роботяща українська нація. Я переконаний, що були спокуси, і ті люди, які представляють цю націю у владі, ніколи не формували основ не доброчесної державної позиції».

На виході з наради регіональні міліцейські начальники тихо зізнавалися журналістам, що не дуже то й вірять в нові антикорупційні ініціативи й пророкують їм невеликий успіх. Головний же міліцейський начальник виправдовувався, що насправді й не хотів очолювати створену Президентом міжвідомчу робочу групу.

Стимулювання Ющенком обговорення корупційної теми й початок наступу на корупційних чиновників говорить про те, що актуальність цього питання на Банковій не спадатиме в ближчому майбутньому. Чи є це початком передвиборчої кампанії чи щире бажання подолати корупцію, поки незрозуміло, проте Луценку й Тимошенко вже через кілька тижнів доведеться звітувати про виконання доручень Президента. Звинувачення ж в бездіяльності в питанні боротьби з корупцією завжди було гарним аргументом в політичному протистоянні. То ж будемо чекати продовження корупційної епопеї.

Віталій Червоненко, Владислав Мусієнко (фото), «Главред»

Раньше «ОстроВ» поддерживали грантодатели. Сегодня нашу независимость сохранит только Ваша поддержка

Поддержать

Статьи

Мир
14.05.2025
07:34

"По оптимистичным толкованиям, Америка усилит давление на Путина". Западные медиа об "украинских" заявлениях и действиях президента Трампа

Симпатии в Белом доме в последние несколько недель, кажется, стали склоняться в сторону Украины. Но нельзя сказать, что союзники оптимистичны: Дональд Трамп уже продемонстрировал склонность менять настроения, а его команда – неоднородна, в том числе...
Страна
12.05.2025
17:32

Путин пытается перехватить инициативу и зовёт на переговоры в Стамбул: что за этим стоит

Что стоит за "стамбульской инициативой" Путина, почему российский диктатор выбрал именно Турцию и есть ли сейчас реальные предпосылки для начала мирного процесса...
Донбасс
11.05.2025
16:15

Как на оккупированном Донбассе искали ветеранов и дарили украденный вокзал. Обзор СМИ оккупированного Донбасса

Минувшая неделя продолжила серию затянувшихся праздников и выходных – в "ДНР" и "ЛНР" были объявлены пятидневные каникулы. Поэтому, информационная повестка местных СМИ в основном вращалась вокруг перепечатки поздравлений российских чиновников...
Все статьи