Сім кіл візового пекла


Черга за отриманням візи біля консульства Польщі у Львові, яке обслуговує Львівську, Тернопільську, Івано-Франківську, Чернівецьку, Хмельницьку та Закарпатську області, давно вже стала «притчею во язицех». Нещодавно кореспондент «ОстроВ» на власному досвіді переконався що таке отримати право на виїзд в єврозону. Не варто описувати всіх деталей цього процесу, але можна відзначити кілька основних моментів.  

По-перше, навіть якщо ви приїдете під консульство із самого ранку чи вночі, щоб зайняти чергу, це не гарантує, що ви швидко зможете здати документи. Приїзд о 6 год. ранку «забезпечив» автору цих рядків 271-ше місце в черзі і жодних шансів потрапити в консульство цього ж дня. Але стояти ви мусите, в іншому випадку якщо під час переклички вас не буде — пропало і ваше місце в черзі. 

По-друге, сам список людей в черзі складають представники багаточисленних будок біля консульства (страхування і т.п.). При цьому список неодноразово змінюється, дивним чином у ньому з’являються інші прізвища на початку, або ж список просто зникає і його формують по-новому.     

Особи, що складають чергу, недвозначно натякають, що треба робити, щоб пройти швидше. Від «бувалих» з черги можна дізнатись, що вартість такої «послуги» 300-400 грн. 

Якщо львів’янам ще півбіди — вони можуть «зганяти» додому, поїсти, поспати, і повертатись в чергу, то приїжджим з районів чи з інших областей нічого не залишається — або «жити» біля консульства кілька днів, або шукати шляхів потрапити в консульство без черги. 

Особливо запам’ятався молодий хлопець з Бучача Тернопільської області, який стояв третю добу під консульством і якому прямо перед носом сказали — на сьогодні прийом закінчений, буде завтра. На очах в нього були сльози — вочевидь, скористатись «послугою» під назвою «без черги» в нього просто не було грошей. 

Автору цих рядків віза коштувала три доби часу і зіпсовані надовго нерви. Вже в приміщенні консульства порядок і толерантні та ввічливі працівники. Але невже ні консульство, ні місцева влада, ні правоохоронці не бачать, що робиться під стінами консулату? Та ні, кажуть, що бачать, тільки чомусь вирішення цієї проблеми тягнеться вже роками. 

Проблема безпорядку і зловживань під консульством  є дуже актуальною, адже тільки в 2009 році у Львові було оформлено 300 тисяч віз для громадян України. Консульство Польщі є лідером за кількістю виданих українцям шенгенських віз серед консульств країн єврозони.  

Серед варіантів покращення ситуації нове приміщення консулату у Львові, будівництво якого розпочалось ще в 2007 році. Об’єкт майже завершений, однак через суперечності між консулатом та підрядниками приміщення так і не було здане в обіцяний термін до 31 травня 2010 року. Під час нещодавнього засідання Львівського прес-клубу реформ представники консулату повідомили, що, можливо, вже влітку цього року консульство запрацює в новому приміщенні. 

Ще один шлях вирішення проблеми — інтернет-реєстрація. Цей варіант консулат вже випробовував кілька років тому, однак тоді хакери зламали цю систему. Тепер польське консульство у Львові хоче знову впровадити e-konsulat. Вже зараз планується введення інтернет-реєстрації для великих організацій — підприємств, освітніх закладів тощо, а згодом і для фізичних осіб. Ця система вже діє у польському консульстві, що знаходиться в місті Вінниці.

Але це все плани майбутнього. Елементарний порядок можна було б навести вже зараз. Вочевидь саме тому консульство Польщі у Львові скерувало ноту Представництву МЗС України у Львівській області з проханням вплинути на ситуацію біля приміщення  консулату, повідомили кореспондента «ОстроВ» у прес-службі Львівської ОДА.  

Це звернення стало предметом наради у Львівській ОДА, під час якої представник МЗС України у Львові В’ячеслав Войнаровський зазначив, що головною проблемою є існуючий за огорожею консульства безпорядок  та організація штучної черги, а також необхідність забезпечення правопорядку та безпеки для львів’ян та гостей з інших областей. 

«Під’їзні шляхи завантажені людьми та вагончиками, які стоять на проїжджій частині. Також відсутні елементарні санітарно-гігієнічні норми, зважаючи на накопичення великої кількості відвідувачів генерального консульства. Крім цього, питання забезпечення правопорядку на території, прилеглій до консульства, потребує негайного вирішення», — сказав В’ячеслав Войнаровський.

Львівська ОДА зобов’язалась врегулювати питання, підняті польськими дипломатами. «Форма цієї ноти є останнім дзвіночком, це може мати вплив на функціонування дипустанов в інших містах України. Ми не можемо допустити перенесення Генерального консульства РП в Луцьк чи Вінницю. Інформація сьогодні піде у відповідні структури і буде вироблено алгоритм виходу з цієї ситуації», — сказав перший заступник голови ЛОДА Мирон Янків. 

Тож декларацій і намірів щодо вирішення проблеми багато, проте поки що це тільки декларації. Отримавши свою багатостраждальну візу автор цих рядків полегшено зітхнув, однак залишився неприємний осад: до Євросоюзу нам ще дуже далеко…

Олександр Сніжинський, «ОстроВ»

Статьи

Донбасс
24.09.2023
18:50

 Кнут уже сегодня, пряник – в светлом будущем. Обзор публикаций оккупированного Донбасса

В соответствии с российским законодательством в "ДНР" введены ограничения на нахождение в общественных местах по ночам, военная цензура, особый режим сообщения с соседними регионами, а также запрещены митинги, собрания, демонстрации, шествия,...
Донецк
22.09.2023
13:00

Диагноз - эскапизм. Донецкий дневник

..."Правители" "народной" из последних сил надувают щеки и выдают желаемое за действительное. То метро они собираются строить, то аэропорт, то выпуск трамваев наладить. На этом фоне очередные заявления о восстановлении и запуске горловского завода...
Луганск
21.09.2023
11:37

«Вычеркнуть эти 9 лет жизни МЕЖДУ...». Луганский дневник

Так ведёт себя отчим, стремящийся задарить подарками детей своей новой жены, детей от ее первого брака, чтобы расположить их к себе. И мы также исподлобья смотрим на все и не верим.
Все статьи