Ахметов вирішив узятися за "Укртелеком"

SCM хоче купити найбільшого телекомунікаційного оператора країни. Експерти вважають таке рішення необачним, тому що менеджери компанії не впоралися з придбаними раніше телекомунікаційними активами.

Однак за рахунок близькості групи до правлячої партії вона може розраховувати на сильне лобі своїх інтересів при формуванні умов продажу підприємства.

Непотрібний гігант

Група System Capital Management, що належить найбільшому українському олігархові Ринату Ахметову, заявила про плани взяти участь у приватизації "Укртелекому". Продаж цього державного монополіста стаціонарного зв'язку уряд має намір провести цього року.

За словами фінансового директора групи Романа Водолазського, остаточне рішення про участь у приватизаційному конкурсі буде залежати від його умов.

Торік SCM вже купила декількох операторів фіксованого зв'язку. Купівля "Укртелекому" може стати завершенням формування портфеля активів SCM. В тому, що група не збирається виступати стратегічним інвестором, не сумніваються ні аналітики, ні влада.

Нагадаємо, що існує дві точки зору на приватизацію "Укртелекому". Президент Віктор Ющенко пропонує продати контрольний пакет акцій підприємства для залучення стратегічного інвестора, який би вкладав гроші в розвиток компанії, а Фонд держмайна наполягає на збереженні контрольного пакету за державою і планує продати невеличкі пакети на фондових біржах.

Вже 21 лютого планується виставити 10% акцій компанії на українській біржі для того, щоб визначити їх реальну ціну, а надалі – ще близько 33% на міжнародній біржі.

10% "Укртелекому" оцінюються в $400 млн, однак експерти запевняють, що акції будуть розміщені за ціною як мінімум на 40% нижче. Загальна вартість компанії оцінюється в $4-5 млрд.

За словами заступника директора Інституту інформаційного суспільства Ярослава Павловського, із західних компаній вже давно ніхто не зацікавлений в купівлі контрольного пакету "Укртелекому", актив може бути цікавий тільки російським компаніям (приміром, АФК "Система" та групі "Альфа").

В той же час в купівлі окремої частки компанії для розміщення її у своєму портфелі зацікавлена тільки SCM. Через відсутність попиту 10% монополіста може бути продано взагалі за безцінь.

"SCM не збирається платити за нього ринкову ціну. Таку ціну за телеком взагалі ніхто не збирається платити, тому що ринкова ціна не відповідає тому, що треба буде потім з ним зробити", – говорить Павловський.

А коли врахувати, що право формувати умови продажу активів парламент передав від ФДМУ урядові, який лояльний до SCM, можна чекати створення вигідних умов для покупки останнім частки в "Укртелекомі".

"Питання приватизації "Укртелекому" – це на 90% питання політичне. Хто, кому і що дозволить", – впевнений аналітик компанії Netton Роман Хіміч.

Ахметову метал ближче, ніж зв'язок

Якщо плани уряду щодо продажу неконтрольного пакету акцій "Укртелекому" зміняться, і SCM раптом стане власником 50%+1 акції компанії, прогнозується, що він, як і будь-який інший покупець, почне зловживати всіма перевагами монополіста.

За словами Павловського, почнуться проблеми з трафіком, з Інтернет-провайдерами, буде проводитися демпінг з метою зміцнити позиції компанії на ринку.

У той же час покупка групою SCM ще одного проблемного телекомунікаційного активу виглядає недоцільною. Популярність фіксованого зв'язку падає не тільки в Україні, але і в усьому світі, а відсутність у SCM професійного менеджменту, що розбирається в галузі телекомунікацій, унеможливлює ефективне керування і нарощування вартості цих активів для подальшого перепродажу.

"У SCM вже є кілька великих активів і "Астеліт". Ні там, ні там ніяких проривів і досягнень немає. "Астеліт" вимагає все більше і більше грошей. У "Фарлеп-Оптимі" дуже млявий процес. Може статися, вони спробують навести лоск-глянець і потім спробувати все це перепродати. Але перетворити його в центр прибутковості буде вкрай складно. У SCM як не було, так і немає людей, компетентних в галузі телекому. Це знову ж наводить на думку, наскільки вони в стані справитися з "Укртелекомом", – ділиться своїми сумнівами один із експертів, що побажав залишитися неназваним.

Нагадаємо, що SCM торік купила групу телекомунікаційних компаній "Фарлеп", за різними оцінками, за $50 млн, а також найбільшого альтернативного оператора "Оптіма Телеком" за $100-120 млн.

Компанії надають послуги телефонного зв'язку в ряді регіонів країни, їх загальна абонентська база складає 480 тис. абонентів.

Незабаром SCM купила частку в одеському операторі фіксованого зв'язку ЦСС за $20-30 млн і заявила про плани об'єднати потужності придбаних компаній для створення найбільшого в Україні холдингу.

За рахунок чого це планувалося зробити, компанія не пояснила, заявивши лише, що буде прагнути до надання комплексу послуг завдяки об'єднанню можливостей різних операторів.

SCM також належить більш 45% оператора мобільного зв'язку "Астеліт" – марка life:). Компанія працює із січня 2005 року і приносить збитки. Чистий збиток "Астеліта" у 3-му кварталі 2006 року склав $26,4 млн (для порівняння "Київстар" за цей період приніс $164 млн чистого прибутку, UMC – $125 млн).

При цьому в її розвиток було інвестовано понад $400 млн, зокрема, за рахунок банківських кредитів. Наприкінці минулого року банки, оцінивши невтішні підсумки роботи оператора, засумнівалися в тому, що кредити будуть повернуті. Це змусило акціонерів терміново заспокоювати кредиторів шляхом інвестування в компанію додаткових $250 млн.

На думку експертів, SCM поки притримує телекомунікаційні компанії аби при зручному випадку їх продати дорожче як мінімум на 50%. Однак успішність задуму ставиться під сумнів.

На ринку говорять, що група вже намагалася позбутися "Астеліта" і перепродати свою частку, як тільки в компанії з'явилися серйозні проблеми, однак турецькі акціонери (що володіють більше 50% акцій оператора), заблокували угоду.

Леся Потапенко, "Економічна правда"

Статьи

Страна
24.05.2024
10:14

Санкционный фронт: весеннее наступление

Новые меры, принятые весной союзниками Украины, усиливают зависимость российской экономики от Китая. Они также решают рыночные проблемы самих стран G7. Но не отвечают главным целям санкционного давления.
Донецк
22.05.2024
22:20

Почти 2 года после деоккупации: как восстанавливается Святогорск и громада после боевых действий

Святогорск – курортный город в Донецкой области, который в 2022 году пережил сильные обстрелы, предательство мэра и 3 месяца российской оккупации.
Донецк
22.05.2024
09:56

Полная «белочка». Донецкий дневник

Зато в каждой подворотне бывшей культурной столицы открываются вино-водочные магазины. И названия у всех красноречивые – «Беленькое и красненькое», «Отвертка» и мое самое любимое – «Белочка».
Все статьи