Коли пробіотики потрібні для профілактики: огляд

До пробіотиків належать бактерії, користь яких для організму людини доведена. Частіше як засоби їх випускають у вигляді дієтичних добавок, набагато рідше — у вигляді лікарських засобів. Замовити пробіотики ви можете за посиланням https://apteka911.ua/shop/lekarstvennyie-preparatyi/probiotiki на сайті медичної інформаційної системи apteka911. Проте коли організм реально потребує допомоги сторонніх мікроорганізмів?

Задачі пробіотиків

Мікрофлора людини — це унікальне й неповторне середовище. Її часто порівнюють з відбитком пальців або візерунком на райдужній оболонці ока. Декілька функцій пробіотиків, коли вони потрапляють у кишківник:

  • боротьба з патогенними бактеріями;
  • створення захисних бар’єрів на стінках кишківника;
  • забезпечення умов для природнього створення мікрофлори.

Тож коли людина приймає пробіотики у їжу, вона відчуває їхній ефект майже одразу. Однак накопичувального результату немає. Якщо одразу після останнього приймання ліків повертаються старі проблеми, це означає, що власна мікрофлора ще не відновилась.

Як комплексно покращити стан кишківника?

Профілактика мікрофлори передбачає оновлення всього складу бактерій у кишківнику. Нормальний результат можливий лише за умови комплексного підходу:

  • регулярне й повноцінне харчування, що включає рослинну й кисломолочну їжу;
  • фізична активність та покращення неспецифічного імунітету.

Ці речі пов’язані між собою. До того ж при прийманні пробіотиків паралельно укріплюється імунна система. Деякі її клітини утворюються та розвиваються саме у ШКТ. Тож профілактичний ефект від дієтичних добавок з пробіотиками можливий лише при всебічному підході.

Коли профілактика — це необхідність?

Профілактичне приймання пробіотиків необхідне, якщо у вас є проблеми з ШКТ. Це потрібно при довгих хронічних захворюваннях, частому вживанні антибіотиків, профілактиці алергічних реакцій.

Приймати пробіотики треба додатково, коли страждає ШКТ або є негативні наслідки для нього. Додають до їжі їх і при надмірній чутливості до харчових компонентів.

Статті

Луганськ
27.03.2024
17:45

«Бери й роби!» Як переселенцю почати заробляти в новій ніші на новому місці

«Треба усвідомлювати, що майже ніхто на новому місці не починає дійсно з абсолютного «нуля» – бо у вас є освіта, досвід, особисті цінності тощо. Все це вже є у людини, є невід’ємною частиною її буття»
Країна
27.03.2024
12:46

Валютне питання, або Як олігархи наштовхнулися на Нацбанк

Подальше зниження курсу гривні остаточно доб'є споживчий попит, який в умовах повномасштабної війни і так уже давно "нижчий від плінтуса". Ну а "мертвий" споживчий попит – це "мертва економіка".
Світ
26.03.2024
07:36

«Вже зараз можна купити квитки до Криму на червень». Російські ЗМІ про Україну

"У реакції Києва - вся суть цього терористичного режиму. Важко навіть описати ту суміш захоплення, зловтіхи і захвату, яку трагедія викликала в українських ЗМІ..."
Всі статті