За нинішніх темпів Україні знадобиться 100 років для досягнення стратегічної цілі зі створення природоохоронних територій - дослідження

"Ми провели дослідження у 19 громадах з усієї країни - 86% мешканців підтримують створення природоохоронних територій, але 88% ніколи не чули, навіщо вони потрібні. Темпи дуже повільні: за нинішніх умов ціль 15% території під охороною природи буде досягнута аж через 100 років", - повідомила "ОстроВу" медіакоординаторка ГО "Центр екологічних ініціатив "Екодія" Галина Мельник 30 червня.

За її словами, зокрема, 42% мешканців повністю підтримують ініціативи зі створення нових природоохоронних територій, а 44% скоріше підтримують, ніж ні.

У рамках дослідження експерти "Екодії" опитали майже тисячу людей, а перед цим провели глибинні інтерв’ю з експертами. 

"Ми хотіли зрозуміти, чому темпи створення нових об'єктів природно-заповідного фонду в Україні такі повільні. І побачили, що мешканці громад часто не знають про свої заповідні території, або не розуміють, навіщо їх створювати”, – зазначає експерт зі збереження екосистем ГО "Екодія" Богдан Кученко. 

В "Екодії" нагадали, що стратегічна ціль України зобов’язує до 2030 року мати 15% території під охороною природи - це близько 9 млн гектарів. Наразі під охороною менше 7% площі країни. За останні п’ять років приріст природоохоронних територій становить у середньому лише 0,06% на рік. Експерти "Екодії" підкреслюють, що за таких темпів для досягнення цілі знадобиться понад 100 років. 

 Однією з головних перепон називають складну процедуру погодження нових об’єктів природно-заповідного фонду із громадами, які з реформою децентралізації стали розпорядниками більшості земель. Часто громади або не відповідають на запити, або побоюються втрати земель чи обмежень у використанні. 

"Близько 40% респондентів вважають ризиком те, що створення природно-заповідного фонду призведе до вилучення землі. Але насправді в більшості випадків землю не вилучають, а лише встановлюють обмеження для збереження природи. І це дає гарантії, що землі не будуть знищені забудовою, розорюванням чи суцільними вирубками. Є також перестороги щодо втрати робочих місць. Але водночас це шанс для громад створювати робочі місця іншого типу: у сфері охорони природи, науки та туризму, а також поліпшення якості життя за рахунок покращення екологічного стану громад", - каже Кученко. 

Крім того, частина опитаних вважає неактуальним створення заповідних територій під час війни. 

Раніше з посиланням на "Екодію" повідомлялось, що активісти вважають держпроєкт справедливої трансформації вугільних регіонів таким, що не відповідає стандартам ЄС

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Світ
01.07.2025
17:00

«Населення «Великого Донбасу» скоротилося втричі». Російські ЗМІ про Україну

...Я впевнена, що український народ в більшості своїй все правильно розуміє. Це завжди був братський народ. Вони прокинуться, вони прокинуться. Вони прокинуться і дадуть адекватну оцінку всьому, що відбувалося і відбувається.
Світ
30.06.2025
22:45

"Нарешті президент США, здається, позбувся наївної ілюзії". Медіа про "українські" заяви і дії адміністрації Трампа

Найбільш прикро, що на саміті не обговорювали нагальну потребу у продовженні військової підтримки України. Також вперше з часу російського вторгнення більше трьох років тому у підсумковому комюніке не було засуджено агресію Владіміра Путіна.
Світ
30.06.2025
14:00

“Закінчується епоха в історії Донбасу, якої ми більше ніколи не побачимо”. Польські медіа про Україну і українців

...Майже 84 відсотки опитаних українців у Познані ніколи не стикалися з дискримінацією, майже 80 відсотків – ніколи не відчували, що місцеві мешканці ставляться до них із засторогою.
Всі статті