Веніславський оцінив ймовірність того, що хоч якісь спостерігачі приїдуть сидіти в окопах і слідкувати за голосуванням

Представник президента у Верховній Раді Федор Веніславський прокоментував питання, чи можливо організувати вибори під час війни,  - в інтервʼю "Українським новинам".

Зокрема, він зупинився на питанні кошторису для провелення виборів.

"Тут треба ще доповнити тезами з недавнього інтерв’ю президента. Він сказав, якщо будуть забезпечені умови для роботи спостерігачів, в тому числі безпеки, і будуть профінансовані вибори, а це дуже великі кошти. По-старому курсу (довоєнному) вартість виборів оцінювалось в 1 млрд гривень, нині – це відповідно 2-3 млрд гривень. Це ті кошти, які Україні потрібні для забезпечення сектору безпеки і оборони всім необхідним. Я дуже сумніваюся у забезпеченні демократичних стандартів проведення виборів, які закріплені українським Виборчим кодексом, Конституцією та міжнародними документами", - сказав Веніславський.

Він зазначив, що зараз це не вдасться зробити через війну, бо гарантувати безпеку для всіх учасників виборчого процесу ми не можемо.

"Участь у виборах є загальною, тобто участь у виборах мають взяти всі громадяни, які мають право, в тому числі ті, хто перебуває в окопах. Ймовірність того, що під час ведення бойових дій всі організовано відійдуть від першої лінії, від виконання бойових завдань, підуть проголосують і повернуться до виконання знову бойових завдань – ілюзія. Якщо ми не забезпечимо можливість взяти у виборах участь всім, хто цього бажає, то будуть знову ж таки питання щодо відповідності виборів демократичним принципам і стандартам. Ймовірність того, що хоч якісь спостерігачі з усього світу приїдуть сидіти в окопах і слідкувати за голосуванням – мізерна. Президент на це, скажімо так, дуже тонко натякнув", - нагадав Веніславський.

"Якщо підсумувати те, що я сказав, то: Конституція України передбачає, що вибори до парламенту після закінчення строку його повноважень можуть відбутися, коли завершено режим воєнного стану; на сьогоднішній день говорити про такий сценарій передчасно, оскільки, на моє переконання як фахівця у конституційному праві, повноваження парламенту закінчуються восени наступного року. Знову ж таки, забезпечити безпеку учасників виборчого процесу не можна. Вільну діяльність ЗМІ на всіх територіях (в тому числі, де ведуться бойові дії) неможливо забезпечити. Частина України тимчасово окупована, отже, ми не можемо забезпечити там реалізацію виборчого права. Вільна діяльність суб’єктів виборчого процесу (наприклад, політичних партій) в умовах воєнних дій малоймовірна. Якщо це все підсумувати, я вважаю, що провести вибори з дотриманням усіх демократичних стандартів для того, щоб вони були визнані вільними і демократичними, не можливо в умовах воєнного часу. Я думаю, що під час дії правового режиму воєнного стану вибори не відбуватимуться", - резюмував представник президента.

Як повідомлялося, президент Володимир Зеленський заявив, що вибори в Україні в умовах воєнного стану можливі лише у разі забезпечення змоги реалізувати право голосу для всіх громадян, зокрема військовослужбовців та вимушених переселенців за кордоном; також має бути забезпечено фінансування та присутність іноземних спостерігачів на виборчих дільницях на передовій.

Статті

Донбас
10.12.2023
20:18

Як бойовик "ДНР" умовив Путіна брати участь у виборах президента. Огляд публікацій окупованого Донбасу

Минулого тижня ЗМІ окупованого Донбасу демонстрували свою причетність до найважливішої, на їхню думку, справи - висунення нинішнього російського диктатора кандидатом у президенти. Місцеві пропагандисти радісно повідомляли, що так званий спікер...
Світ
09.12.2023
17:06

“Кращі шанси України на перехоплення ініціативи на полі бою навесні 2025 року, якщо вона протримається наступного року”. Огляд західних медіа

Пов’язані з Росією пропагандисти ввели в оману американських знаменитостей, заплативши їм за короткі відеокліпи, які потім використали для дискредитації президента Володимира Зеленського.
Країна
06.12.2023
12:22

Гривня: балансування на межі?

У НБУ вперше за довгий час запровадили валютні обмеження для експортерів. Які зазвичай застосовуються при обвалі курсу гривні...
Всі статті