В Україні заочно судять лікаря з Маріуполя, яка здала окупантам 7 поранених бійців ЗСУ

У тимчасово захопленому Маріуполі лікар-офтальмолог свідомо здала росіянам у полон тяжко поранених українських військових. Про це на брифінгу повідомила керівник пресслужби ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях Галина Прищепа, повідомляє Укрінформ.

«До суду вже скеровано кримінальне провадження стосовно лікарки-офтальмолога Обласної лікарні інтенсивного лікування, яка знаходилась в Маріуполі. Завдяки її діям сім українських військовослужбовців потрапили в полон. Причому вони були важко поранені і проходили лікування у цій лікарні», - сказала Прищепа.

За її словами, лікарі цієї установи зробили все можливе, щоб приховати від окупантів, що у них проходять лікування сім українських військових, але ця лікарка-офтальмолог під час ранкового медичного огляду вказала бойовикам-загарбникам на українських військовослужбовців, через що вони потрапили в полон.

«Наші слідчі кваліфікували її дії за ч. 2 ст. 111 ККУ - державна зрада. Матеріали кримінального провадження скеровані до суду, ми чекаємо вирок. Він буде заочним, тому що підсудна переховується на окупованій території, але якщо у людини вже є вирок суду, навіть заочний, вона повинна розуміти, що в Україні для неї місця не буде», - запевнила Прищепа.

На запитання кореспондента Укрінформу, чи може вона назвати прізвище цієї лікарки, Прищепа зазначила: «Поки людина не отримала вирок суду, вона вважається не засудженою. Презумпція невинуватості у нас в Україні працює, тому я, якщо чесно, не хотіла б називати її прізвище. Але можу натякнути: відомий російський письменник Антон Павлович носив таке саме прізвище».

Прищепа констатувала, що взагалі наразі кримінальних проваджень у регіональної прокуратури стосовно лікарів на сьогодні сім: чотири - за статтею «Колабораційна діяльність» і три – за державну зраду.

Але вона підкреслила, що взагалі діяльність лікарів в окупації не буде кваліфікуватись як співпраця з ворогом, тому відповідати перед законом будуть тільки ті, хто особисто виявив загарбникам свою ініціативу керувати медзакладом.

«Що стосується лікарів, медиків на тимчасово окупованих територіях. Тут нам треба розуміти, що діяльність окремих видів професій на тимчасово окупованих територіях охороняється нормами міжнародного права і не може розглядатись як колабораційна діяльність. Зокрема, відповідно до ст. 56 Конвенції про захист цивільного населення під час війни, діяльність лікарів в окупації не буде кваліфікуватись як співпраця з ворогом», - зазначила Прищепа.

Вона додала, що якщо людина «особисто виявила ініціативу очолити псевдоустанову охорони здоров’я на окупованій території, то це вже буде вважатися співпраця з окупантами, таким діям наші слідчі нададуть певну кваліфікацію».

Як повідомлялося, за інформацією Донецької ОВА, на тимчасово окупованих територіях зарплата лікарям нараховується за пакетом збереження робочих місць, згідно з рішенням Міністерства охорони здоров’я України.

Агресія росії спричинила у Маріуполі одну з найбільших гуманітарних катастроф. Місто майже на 90% зруйноване внаслідок обстрілів. Наразі у ньому залишаються близько 100 тис. людей.

Медична система захопленого росіянами Маріуполя практично не працює, за даними підпілля, у місті зростає смертність від природних причин.

Загарбники у Маріуполі проводять примусову паспортизацію населення і перетворюють це місто та навколишні селища на військово-логістичний хаб.

Статті

Країна
06.12.2023
12:22

Гривня: балансування на межі?

У НБУ вперше за довгий час запровадили валютні обмеження для експортерів. Які зазвичай застосовуються при обвалі курсу гривні...
Світ
05.12.2023
09:42

«В українських генералів є куди більше шансів перейти в нову епоху». Російські ЗМІ про Україну

"Зеленському зараз потрібно дуже сильно насторожитися. Усі персонажі, які брали участь у попередньому перегляді, - Залужний, глава ГУР Буданов і навіть Арестович залишаються на своїх місцях"
Донбас
03.12.2023
20:45

Жителям "ДНР" нагадали, що "партія - розум, честь і совість". Огляд публікацій окупованого Донбасу

Минулого тижня ЗМІ окупованого Донбасу старанно цитували свого "вождя і вчителя" і зізнавалися, що, як і в роки СРСР, "керівною і направляючою силою радянського суспільства, ядром його політичної системи, державних і громадських організацій є"...
Всі статті