Українців у Чехії хвалять за працездатність і дорікають за готовність працювати за менші гроші

За даними Міністерства внутрішніх справ Чехії, у другому кварталі 2025 року в країні проживало майже 1,1 мільйона іноземців, і найчисленнішу групу серед них становили українці — понад 581 тисяча осіб, — повідомляє Telegram-канал «Новини | Прага, Чехія».

З цієї кількості близько 380 тисяч отримали статус тимчасового захисту у зв'язку з війною, що дозволяє їм легально жити і працювати в країні. Найбільша кількість українських біженців, майже 100 тисяч, знаходиться в Празі.

Більшість українських біженців не обмежуються отриманням статусу, а активно беруть участь у житті країни, особливо на ринку праці. За словами посла України в Чехії Василя Зварича, близько 70% українців працездатного віку вже знайшли роботу, хоча багатьом довелося погодитися на посади, що не відповідають їхній освіті та досвіду.

Дослідження CVVM «Голос українців» показує, що до війни 45% цих людей займали кваліфіковані посади фахівців, а тепер таких лише 16%. Значна частина висококваліфікованих працівників перейшла в менш престижні професії: якщо раніше лише 6% працювали на обслуговуванні машин і обладнання, то тепер таких вже 31%. Схожа тенденція спостерігається серед технічних фахівців, їх частка скоротилася з 11 до 7%.

Проблемою залишається і низький рівень зарплат: у липні 2024 року два з п'яти українців отримували чистими від 100 до 150 крон на годину, а 15% заробляли менше 100 крон — найчастіше це були люди з недостатніми знаннями чеської мови або студенти.

Приплив українських працівників допомагає закривати вакансії в таких галузях, як будівництво або логістика, де хронічно не вистачає людей, але одночасно створює тиск на рівень зарплат у цих сферах.

Головний економіст Trinity Bank Лукаш Кованда зазначає, що українці, з одного боку, сприяють зростанню економіки і, опосередковано, підвищенню заробітних плат, однак з іншого — їхня готовність працювати за менші гроші уповільнює зростання доходів у тих галузях, де їх особливо багато. «Для будівельних компаній їхня праця дійсно корисна, але для чеських робітників умови могли б бути вигіднішими, якби конкуренції з українцями було менше», — пояснює експерт.

Поширена думка про те, що українці в Чехії в основному живуть за рахунок допомог, не відповідає дійсності. За даними Міністерства праці та соцзахисту, така ситуація спостерігалася лише на початку 2023 року, але вже до першого кварталу 2025 року податкові надходження від українців майже вдвічі перевищили витрати держави на їх підтримку, давши бюджету профіцит близько 3,1 мільярда крон.

Як повідомлялося, уряд Чехії впорався з прийманням українських біженців, але не забезпечив їх належною підтримкою.

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Донбас
27.07.2025
16:50

Водну кризу в «ДНР» оперативно вирішують... красивими обіцянками. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Другий тиждень головною темою в інформаційному полі так званої «ДНР» залишається тема водопровідної води, точніше її повної відсутності. Обговорення ведеться у звичному для Росії стилі «Хто винен?» і «Що робити?». На перше запитання відповідь давно...
Світ
26.07.2025
07:45

“Відбувається щось зловісне”. Західні медіа про “деспотичні” дії Зеленського і масові протести проти них

Всі великі західні видання написали про масові протести в Києві і низці обласних центрів проти закону, який позбавляє незалежності антикорупційні органи і ставить таким чином під питання подальший шлях України в ЄС.
Країна
25.07.2025
16:04

До повної відмови від вугілля в електрогенерації – 10 років: що робиться для трансформації шахтарських громад

"...На основі отриманих даних можна буде прийняти рішення щодо подальших дій, зокрема й щодо відновлення цих територій. Проте важливо розуміти, що видобуток вугілля не буде відновлений"
Всі статті