У розвідці РФ побоюються територіальних претензій Китаю на частину Далекого Сходу

Незважаючи на публічно продемонстроване партнерство між головою Кремля Володимиром Путіним та лідером КНР Сі Цзіньпіном, у Кремлі зростає недовіра до Пекіна, пише Newsweek, яку 10 червня цитує "Дзеркало тижня".

Наголошується, що китайські карти з історичними назвами міст РФ викликали тривогу у російській розвідці. Про це йдеться у внутрішньому восьмисторінковому документі Федеральної служби безпеки (ФСБ), який нещодавно потрапив у розпорядження журналістів The New York Times.

Документ, імовірно, створений наприкінці 2023 або на початку 2024 року, розкриває найдокладніший на даний момент погляд ФСБ на Китай. У ньому китайські спецслужби описуються як серйозна загроза національній безпеці РФ, а сам Китай – як "ворог".

Після початку повномасштабного вторгнення Росії в Україну двосторонні зв'язки між Москвою та Пекіном зміцнилися: у 2022 році лідери двох країн оголосили про "безмежне партнерство". Водночас, згідно з витоком, між країнами триває тіньова боротьба спецслужб, незважаючи на зовнішню демонстрацію дружби.

ФСБ у документі наголошує на глибокій недовірі до Китаю вздовж загального кордону довжиною понад 4 200 км. Зокрема, російська сторона стурбована тим, що китайські націоналісти все частіше ставлять під сумнів легітимність територіальних угод ХІХ століття, за якими Росія отримала значні території, зокрема, Владивосток.

Крім територіальних амбіцій, Росія турбується про активність китайських спецслужб в Арктиці та інтерес до Північного морського шляху - стратегічного транспортного коридору вздовж північного узбережжя РФ, який відкриває для Пекіна швидший маршрут до Європи.

У доповіді йдеться і про спроби Китаю отримати доступ до військових технологій РФ, вербування російських шпигунів, а також збирання інформації про операції Росії в Україні, що може бути цінним джерелом даних про західні технології та методи ведення бойових дій.

При цьому, незважаючи на зростання напруги, публічно Кремль продовжує демонструвати тісні зв'язки з Пекіном. Лише минулого місяця Путін та Сі підписали спільну заяву про намір "поглиблювати стратегічне партнерство".

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Луганськ
14.06.2025
14:38

Щоденник матері 18-річного добровольця: поранення, сестра, біл-борди з загиблими

«Мамо, через них інші люди гинуть! У нас в учєбці нарік на кухні працював – це огидно! Ти приходиш після марш-броска, а тобі отаке суп наливає! Це огидно! Він займає місце, яке могла б зайняти адекватна нормальна людина з інвалідністю!»
Країна
12.06.2025
18:00

Нова базова соціальна допомога: хто, як та скільки зможе отримати

Із липня цього року в Україні стартує експериментальна програма — базова соціальна допомога. Це новий формат держпідтримки, який має замінити кілька чинних виплат і зробити систему прозорішою та простішою.
Світ
12.06.2025
08:31

«Нічні «побудки» відбуватимуться дуже часто». Російські ЗМІ про Україну

«Програючи на полі бою, ЗСУ переносить бойові дії на нашу територію. Неодноразові спроби входу ДРГ у Курську і Бєлгородську області, удари дальніми дронами і ось тепер диверсії - це типова спроба такого «експорту».
Всі статті