"Сприймають, як екзотику". У Чехії презентують вистави українських театрів і перформативні читання на фестивалі "Місяць України"

Фестиваль пройде з 24 лютого по 24 березня у Чехії. Про це розповіла "ОстроВу" кураторка проєкту та кураторка фестивалю Анна Турло.

За ії словами, фестиваль поступово зростає. "Попередні два роки ми проводили лише читання й запрошували по одному театру з України. У 2023 році це були Dakh Daughters із виставою Danse Macabre, а у 2024-му – Chornobyldorf. Цього року ми масштабуємось, і завдяки зусиллям директора Даніеля Прібіла зможемо показати вистави чотирьох театрів. Якщо 2022 і 2023 роки були зосереджені виключно на темі повномасштабного вторгнення, то цього року програма побудована так, щоб, говорячи про боротьбу України сьогодні, розкривати її різні аспекти та ширший історичний контекст. Під "різними сторонами" я маю на увазі: 

  • "Доця" – про початок війни Росії проти України, адже важливо наголошувати, що війна розпочалася ще у 2014 році.
  • "SpyGirls" – про кіберспротив.
  • "The Border" – про ЛГБТК+ людей у війську.
  • "Калігула" – про тиранію та її наслідки.

Цього року ми також додали чотири камерні події – три вечори перформативних читань української класики у чеських перекладах («Лісова пісня», «Брехня», «Украдене щастя»), щоб ближче познайомити чехів із нашим історичним контекстом та канонічними сюжетами", - зазначила Анна Турло.

Також у рамках фестивалю покажуть  власні постановки Міських театрів Праги, створені українськими режисерами. Зокрема: «Книга ночей» (реж. Влад Троїцький) і «Перетворення» (реж. Іван Уривський)."Це ще один крок до того, щоб український театр став повноцінною частиною європейського культурного простору", - підкреслює Анна Турло.

На питання - чи стало складніше привертати увагу до України через такі події, кураторка відповіла: "З кожним роком хейт щодо українців зростає, що ми добре бачимо по коментарях у соцмережах до наших подій. Але фестиваль залишається популярним: за два роки аудиторія складалася приблизно 50/50 – українці та чехи. Очевидно, ті, хто пише негативні коментарі, до театру не ходять. Фестиваль прагне створити платформу для діалогу, де чехи та українці можуть зустрітися, поспілкуватися, вийти за рамки медійних наративів і просто побачити одне одного – як живих людей, таких самих, як вони. Щоб залучити ширшу аудиторію, цього року ми запросили не лише українські театри, а й колективи з Польщі та Естонії".

Як зазначає Анна Турло, у Чехії дуже мало знають про український театр, тому подібні події затребувані.

"На жаль, наша культура тут часто представлена або поверхневим фольклоризмом, або аматорськими проєктами. Тому професійні постановки українських режисерів викликають інтерес – їх сприймають як екзотику, але водночас вони руйнують стереотипи та показують український театр як явище сучасне, сміливе, глибоке", - зазначила вона.

Фестиваль «Місяць України» (MĚSÍC UKRAJINY) відбувався  2023 та 2024 роках. Організатори - Міські театри Праги (Městská divadla pražská) в рамках проєкту Imagine UA (проєкт українського театру в Міських театрах Праги).

 

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Світ
30.04.2025
11:54

«Київ намагається нас надурити». Російські ЗМІ про Україну

Власне, реакція Кремля, який оголосив про прийдешнє перемир'я саме в момент посилення ворожої інформаційної кампанії, стала тонкою і вправною відповіддю, покликаною вибити ґрунт з-під ніг противника.
Світ
29.04.2025
13:00

Щоб війна стала економічно невигідною. Про історично обґрунтовані завдання ЄС

Перше – це цінності. Друге – це реакція. Третє – це економіка. Щоб зрозуміти сутність і природу ЄС, бажано максимально повно розкрити кожен з цих іменників
Країна
28.04.2025
13:00

План Трампа щодо завершення війни: шанси на реалізацію та подальші кроки

Трампу потрібен успіх на цьому напрямку і він буде працювати. Він розуміє, що тиснути на Україну марно, адже ні влада, ні суспільство не сприймають та ігнорують його тиск. Тому, можливо, він почне тиснути на Росію.
Всі статті