«Пішла паніка": у Росії курс долара на форексі перевищив 114 рублів, євро - 120 рублів

Посилення американських санкцій з відключенням «Газпромбанку» від фінансової системи США відправило рубль у круте піке, якого ринок не бачив більше двох років, - повідомляє The Moscow Times 27 листопада.

У середу, 27 листопада, курс долара до рубля на форексі підскочив на 8,5% і досягав 114,53 рубля - рекордного рівня з березня 2022 року. Євро злетів на 9%, до 120,61 рубля. Обвал російської валюти став найсильнішим із 5 липня 2022 року, коли долар і євро подорожчали за день на 11,9% і 12,3%.

На Московській біржі юань також уперше за півтора року піднявся вище 15 рублів: угоди з розрахунком «завтра» відбувалися по 15,15 рубля за юань.

На ринку «пішла паніка», зазначає інвестбанкір Євген Коган: «Санкції на Газпромбанк виявилися сильнішими, ніж сукупні обмеження за останні кілька років».

ГПБ, що входить до топ-3 в Росії за розміром активів і став «хабом» для газових розрахунків з Європою, залишався останнім великим державним банком, який зберігав доступ до фінансової системи США, розрахунків у євро і системи SWIFT. 21 листопада банк, а також ще 50 кредитних організацій з Росії було внесено до «чорних списків» із заморожуванням усіх активів і забороною на будь-які операції для американських фізичних і юридичних осіб.

«Нові обмеження ще більше звузили можливості для транскордонного ходіння валюти», - зазначає аналітик БКС Ілля Федоров: при цьому попит на валюту зберігається, а її пропозиція стала нижчою.

Найближчими місяцями ринку не вистачатиме приблизно $2-4 млрд щомісяця, оцінює Єгор Сусін, керуючий директор ГПБ Private Banking. Передбачаючи проблеми, учасники ринку почали активно закуповуватися валютою, щоб встигнути провести платежі, вказує аналітик ПСБ Євген Локтюхов: «Санкції створили побоювання, що в найближчому майбутньому притоки валюти від експортерів можуть бути обмежені». За чотири дні після введення санкцій проти Газпромбанку долар підскочив на 14%, євро - на 13%, а з початку серпня курси злетіли майже на 30 рублів.

Без втручання з боку ЦБ і влади рубль продовжить слабшати, вважає Федоров з БКС. Але уряду не потрібен міцний рубль - навпаки, девальвація «бажана» для уряду, якому потрібно наповнювати бюджет, зазначає аналітик «Фінама» Микола Дудченко: через це експортерам знизили нормативи з продажу валюти на біржі. Дефіцит скарбниці цього року становитиме 3,3 трлн рублів і перевищить початковий план Мінфіну, нагадує Дудченко.                    

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Світ
30.04.2025
11:54

«Київ намагається нас надурити». Російські ЗМІ про Україну

Власне, реакція Кремля, який оголосив про прийдешнє перемир'я саме в момент посилення ворожої інформаційної кампанії, стала тонкою і вправною відповіддю, покликаною вибити ґрунт з-під ніг противника.
Світ
29.04.2025
13:00

Щоб війна стала економічно невигідною. Про історично обґрунтовані завдання ЄС

Перше – це цінності. Друге – це реакція. Третє – це економіка. Щоб зрозуміти сутність і природу ЄС, бажано максимально повно розкрити кожен з цих іменників
Країна
28.04.2025
13:00

План Трампа щодо завершення війни: шанси на реалізацію та подальші кроки

Трампу потрібен успіх на цьому напрямку і він буде працювати. Він розуміє, що тиснути на Україну марно, адже ні влада, ні суспільство не сприймають та ігнорують його тиск. Тому, можливо, він почне тиснути на Росію.
Всі статті