"Ми втрачаємо те, що мали": правозахисниця про згортання політики щодо ВПО та окупованих територій

Державні кроки з переформатування урядової архітектури дедалі більше віддаляють Україну від принципу, що люди, які постраждали від війни, мають залишатися в центрі державної політики. Проте ці категорії, за оцінкою правозахисників, дедалі частіше або ігноруються, або згадуються формально, без стратегії й визначеної відповідальності. Про це в коментарі "ОстроВу" заявила адвокаційна директорка Центру прав людини ZMINA Альона Луньова.

"Ми вже зараз бачимо, що стратегія щодо внутрішнього переміщення закінчується цього року, але нової досі не запропоновано. Жодної публічної дискусії, оновлення чи навіть оголошення про початок роботи над новим документом немає. Я не бачу активних дій — окрім житлових програм, які природно випливають з мандату міністерства інфраструктури. Водночас щодо комплексної підтримки ВПО — нічого суттєвого. Ми втрачаємо те, що вже мали, а не набуваємо нового", - вважає правозахисниця.

Вона також не має впевненості, що хтось на рівні уряду готовий створювати або підтримувати інституції, які системно опікуються постраждалими від війни та окупації.

Саме тому, на її думку, громадське суспільство, журналісти, правозахисники, самі організації ВПО — мають уважно та постійно моніторити, чим займається Міністерство розвитку громад і територій у цій сфері. Це єдина можливість хоча б утримати питання в публічному полі.

За словами правозахисниці, головна характеристика державної політики щодо постраждалих від війни сьогодні - інерційність.

"Ми й досі живемо з законом про ВПО 2014 року, з законом про окуповані території того ж періоду. Їх намагаються оновити, але рух відбувається повільно. Уся система діє "по накатаній", без глибокого переосмислення викликів, які постали після 11 років війни. Очевидно, що нам як країні потрібне нове бачення — і щодо реінтеграції, і щодо переселенців, і щодо майбутнього людей, які були змушені залишити свої домівки. Але без відкритого діалогу між державою та суспільством, без запиту з боку уряду до тих, хто працює з постраждалими, це бачення не з’явиться. Сьогодні ми бачимо брак комунікації, брак запиту до громадських організацій, і брак політичної волі", - сказала Альона Луньова "ОстроВу".

Вона висловила сподівання, що в майбутньому ідея створення окремого міністерства для роботи з постраждалими від війни повернеться.

"Наразі ж бачимо, що питання постраждалих, замість того щоб стати осердям політики, поступово зникають з урядового порядку денного. І якщо ця інерція триватиме, вона коштуватиме Україні втрати зв’язку з мільйонами власних громадян", - резюмувала правозахисниця.

Як повідомлялося раніше, уряд фактично ліквідував Міністерство національної єдності.

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Країна
21.07.2025
19:00

Єдність скасовано: у новому Кабміні не залишилось місця для ВПО та окупованих територій

"Назвати нинішній склад уряду новим язик не повертається. Жодного нового імені. Всі нові міністри, включаючи голову уряду, працювали там і до цього. Просто взяли людей та перетасували їх".
Донбас
20.07.2025
17:12

Новий графік подачі води: жителі "ДНР" з ностальгією згадують часи, коли її давали через день. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Минулого тижня місцеві інформаційні ресурси старанно готували своїх читачів і глядачів до подальшого посилення проблеми дефіциту водопровідної води. Місцева влада вкотре "нагадувала", що без води окупований Донбас залишився через водну блокаду,...
Країна
18.07.2025
12:07

"50 днів Трампа". Політолог Ігор Чаленко пояснює, що стоїть за новою стратегією Вашингтону

Трамп усвідомив: якщо він і далі буде тягнути лінію задобрення Путіна, це не матиме жодного результату. Тому ми зараз і бачимо тактичні зміни. Я не вважаю, що це зміни стратегічного характеру. Бо, знову ж таки, Трамп діє в дуже короткострокових...
Всі статті