Чехія зробить жорсткішими правила для довготривалого перебування українських біженців

У Чехії підготували законопроєкт "Lex Ukrajina 7", який зробить суворішими правила для довготривалого перебування українських біженців. Згідно з законом, отримати новий статус зможуть тільки ті з біженців, хто відповідатиме суворим умовам, - повідомляє "Чеське радіо".

"Дозвіл на довготривале перебування призначений тільки для тих українських біженців, які хочуть у нас жити тривалий час, не отримують соціальної допомоги і є економічно незалежними. Відтак вони зможуть краще планувати своє майбутнє і далі інтегруватися в чеське суспільство. І, звичайно ж, для українських біженців буде й далі працювати режим тимчасового захисту", - сказав Віт Ракушан, глава міністерства внутрішніх справ Чехії, яке розробило законопроєкт.

Серед вимог до прохачів про такий спеціальний дозвіл, які передбачені в документі, - принаймні два роки проживання в Чехії з тимчасовим захистом, економічна незалежність, незалежність від системи соціальної допомоги, відсутність боргів із соціального й медичного страхування, забезпеченість житлом.

Також необхідно, щоб прохачі не притягалися до відповідальності, а їхні діти віку обов’язкового відвідування навчального закладу (останній дошкільний рік і 1-9-й класи) відвідували такий заклад.

Іще одна необхідність - чинний закордонний паспорт. І, якщо йтиметься про родину, вона має подавати прохання вся разом - із тим, що умовам мають відповідати всі її члени.

За оцінками міністра Ракушана, ці вимоги нині могли б задовольнити тисячі чи лічені десятки тисяч біженців із майже 355 тисяч, які зареєстровані в Чехії на цей час. Але, як планується, в разі ухвалення закону подавати прохання про нові спеціальні дозволи на довготривале перебування можна буде десь із середини 2025 року. Тож, імовірно, на той час кількість біженців, які відповідатимуть умовам, зросте.

Новий спеціальний дозвіл, відповідно до законопроєкту, має відрізнятися від звичайного тим, що буде видаватися відразу на п’ять років, а не на два, і його власники, як і нині люди з тимчасовим захистом, не будуть потребувати окремого дозволу на працевлаштування.

Для тих біженців, хто умов отримання спеціального дозволу не виконає, залишається тимчасовий захист, доки його з урахуванням ситуації в Україні буде продовжувати Європейський союз, а відтак і Чехія. Наразі в ЄС пропонують продовжити цей статус іще на рік - принаймні до 4 березня 2026-го.

Зазначається, що проєкт закону "Lex Ukrajina 7" передбачає, що можливі подальші продовження тимчасового захисту в Чехії будуть відбуватися автоматично відповідно до рішень Євросоюзу. Для біженців процедура продовження мала б лишитися такою ж, як і цього року: онлайн-реєстрація на продовження, резервація терміну особистих відвідин відділення МВС і відтак отримання в паспорт нової візової наклейки.

Тепер проєкт закону "Lex Ukrajina 7" про перебування біженців іде на розгляд парламенту. Як очікують, у разі ухвалення закон мав би набути чинності на початку 2025 року.

Як повідомлялося, Чехія запустила пілотний проєкт добровільного повернення українців на Батьківщину.

Статті

Світ
12.07.2024
11:02

НАТО: успіхи і невдачі Північноатлантичного альянсу

Парадокс полягає в тому, що під час «холодної війни» об’єднана коаліція жодного разу відкрито не втручалась у внутрішні справи держав і офіційно не брала участь у жодному міжнародному конфлікті.
Луганськ
10.07.2024
17:05

Хаос і система в роботі первинної ланки луганської медицини в реаліях релокації

Спрощено кажучи, первинна ланка медицини – це той етап, на якому пацієнт укладає  декларацію з сімейним лікарем або терапевтом та користується їхніми послугами.
Країна
10.07.2024
14:22

Енергокриза: не лише тарифи

Найбільша приватна енергокомпанія ДТЕК у червні підрахувала, що за найгіршого розкладу українці сидітимуть без світла по 20 год. на добу під час опалювального сезону. Що з кожним днем ​​все ближче.
Всі статті