Безпілотники на оптоволокні мають низку переваг, але вони не замінять радіокеровані моделі - експерт

Україна активно розвиває виробництво БпЛА, оснащених оптоволоконними технологіями замість традиційного радіозв’язку. Такі дрони не вразливі до глушіння й перехоплення сигналу. Про це в коментарі "ОстроВу" розповів експерт у сфері БпЛА, керівник компанії "Omnitech Defense" Костянтин Мінаков.

"Перші FPV-дрони на оптоволокні з’явилися доволі давно, але на той момент це були лише експериментальні зразки без реального бойового застосування. Свою актуальність вони набули із тотальним засиллям засобів РЕБ на полі бою та зниженням ефективності "стандартних" БпЛА, що використовують радіоелектронний зв'язок", - пояснив він.

За його словами, головна перевага таких дронів - повна захищеність від перехоплення або глушіння.

"FPV-дрони на оптоволокні не передають жодної інформації по радіоканалу. Відповідно, її неможливо ні перехопити, ні заглушити ", - підкреслив він.

Однак така технологія має й низку обмежень.

"По-перше, на дрон доводиться розміщувати котушку з оптоволокном, яка важить від одного кілограма — залежно від довжини кабелю. Це суттєво зменшує корисне навантаження і знижує швидкість дрона. Також такі БпЛА вразливіші до стрілецької зброї через свою повільність, а керування ними вимагає більшої точності та обережності", - зазначив Костянтин Мінаков.

Крім того, критичною є якість виготовлення самої котушки.

"Один перекручений виток при намотці оптоволокна на довжині 20 км призведе до моментальної втрати БпЛА при використанні", - застеріг він.

За його словами, в Україні вже діє низка підприємств, що спеціалізуються на виробництві оптоволоконних котушок різної довжини. Завдяки конкуренції й покращенню технологій відсоток браку зменшується, а вартість - поступово знижується. За словами керівника компанії "Omnitech Defense", держава також активно підтримує виробників і сприяє укладенню контрактів саме на такі БпЛА.

Попри високий потенціал, такий тип дронів навряд чи витіснить радіокеровані моделі, вважає Костянтин Мінаков.

"Оптоволоконні БпЛА - це нішевий продукт. Вони не замінять радіокеровані дрони, але можуть стати критично важливими в умовах радіоелектронного тиску або при виконанні специфічних завдань, де потрібно гарантувати надійний захищений зв’язок", - наголосив експерт.

Разом із цим розробники вже працюють над засобами протидії таким дронам.

"Тому є вірогідність, що найближчим часом ефективність БпЛА на оптоволокні зменшиться", - резюмував Костянтин Мінаков.

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Країна
12.06.2025
18:00

Нова базова соціальна допомога: хто, як та скільки зможе отримати

Із липня цього року в Україні стартує експериментальна програма — базова соціальна допомога. Це новий формат держпідтримки, який має замінити кілька чинних виплат і зробити систему прозорішою та простішою.
Світ
12.06.2025
08:31

«Нічні «побудки» відбуватимуться дуже часто». Російські ЗМІ про Україну

«Програючи на полі бою, ЗСУ переносить бойові дії на нашу територію. Неодноразові спроби входу ДРГ у Курську і Бєлгородську області, удари дальніми дронами і ось тепер диверсії - це типова спроба такого «експорту».
Луганськ
10.06.2025
10:10

«ПОСТЛУГАНЩИНА» від Андрія Зайцева: нова інтерпретація подій, прохолодна реакція медіаспільноти та «туманність» гонорару

Триста шістдесят одна сторінка історії Луганської області кількох десятиліть у текстах, ілюстраціях, таблицях – це книга «ПОСТЛУГАНЩИНА: цикли регіональної історії» Андрія Зайцева.
Всі статті