«Старенькі львівські трамваї» лихоманить — водії без зарплати

На львівському комунальному підприємстві «Львівелектротранс» вже другий місяць передстрайкова ситуація. Працівники не отримують вчасно заробітної плати. Більше того, розмір їх зарплат було зменшено через скорочення надбавок та доплат. І водночас влада міста планує мільйонні видатки на будівництво нових трамвайних та тролейбусних ліній. 

Тривожний дзвіночок пролунав ще в першій половині лютого цього року. Представники ініціативної групи працівників ЛКП «Львівелектротранс» заявили, що на підприємств виплачено лише 25% зарплати за грудень, зменшено надбавки і премії. Працівники висунули вимогу до керівництва підприємства припинити систематичні порушення трудового законодавства і виплатити борги із заробітної платні, в іншому випадку пригрозили страйком.  

У мерії все списали на недофінансування з державного бюджету. «Держава заборгувала за минулий рік 1 мільйон 600 тис. гривень за пільговий перевіз населення. Власне, це та сума, яка сьогодні є боргом по зарплаті працівників. Ми звертаємось до уряду, щоб ці кошти нам компенсували… Звичайно, ми людей в біді не лишимо. Ми знайдемо можливості ці кошти заплатити. Але це неправильно. Держава не виконала свої зобов'язання», — сказав тоді міський голова Львова Андрій Садовий.  

Водночас директор ЛКП «Львівелектротранс» Володимир Карпа дав зрозуміти, що ситуація на підприємстві і справді непроста. «Така ситуація склалася внаслідок постійного недофінансування з боку держави. Тільки за минулий рік із виділених із державного бюджету коштів на перевезення пільгових категорій пасажирів електротранспортники недоотримали 1 мільйон 600 тисяч гривень. Цьогоріч, незважаючи на підняття цін на матеріали та запасні частини, субвенція порівняно з минулим роком зменшилася від 29 мільйонів 372 тис грн до 27 мільйонів 700 тис. грн. На сьогодні внутрішні резерви практично вичерпані. Підприємство тримається на пенсіонерах. Нині залучити до роботи фахових спеціалістів нереально, позаяк, зарплата не відповідає рівню затрат праці», — сказав Володимир Карпа.  

Питання виплати зарплати вирішувалось зі скрипом, тож працівники паралельно звернулись і до представників іншої влади — державної. Як повідомили кореспондента «ОстроВ» у прес-службі народного депутата від Партії регіонів Петра Писарчука, ініціативна група від імені близько 200 працівників ЛМКП «Львівелектротранс» звернулася до нардепа з проханням допомогти вирішити проблему порушення керівництвом підприємства законодавства, Галузевої угоди між Міністерством з питань ЖКГ та профспілками в частині дотримання розмірів та термінів виплати зарплат. 

Нардеп звернувся із відповідним запитом до прокуратури Львівської області, територіальної державної інспекції праці у Львівській області та ДПА у Львівській області. Прокуратура порушення знайшла: затримка із виплати зарплати, незаконний наказ про скасування доплати за вечірні години водіям трамваїв та тролейбусів, мінімальні годинні тарифні ставки робітників виробничих підрозділів у розмірі меншому, ніж встановлений в держбюджеті тощо.  

Після втручання прокуратури зарплату за грудень виплатили, проте ситуація на ЛКП «Львівелектротранс» і надалі залишається складною. Зокрема, станом 17 березня 2011 року працівникам виплатили лише 25% зарплати за січень цього року, хоча уже мали б виплатити заробітну плату і за січень, і за лютий у повному обсязі. При цьому, на думку Петра Писарчука, керівництвом ЛМКП «Львівелектротранс» та посадовими особами Львівської міської ради не вжито належних заходів щодо усунення порушень трудового законодавства.  

Керівництво підприємства і надалі киває на держбюджет. «Заборгованість по зарплаті, яка тягнеться ще від початку року, найближчим часом не буде погашена і, можливо, супроводжуватиме нас до кінця цього року… Суттєво зменшилася субвенція на 2011 рік за перевезення пільгових категорій пасажирів.  Працівники «Львівелектротрансу» відчули це на собі вже з перших днів 2011 року», — сказав директор ЛКП «Львівелектротранс», повідомили кореспондента «ОстроВ» у прес-службі Львівської міськради. 

За словами Володимира Карпи, з 1 травня на оплату праці згідно з вимогами галузевої угоди перейдуть всі працівники — це буде здійснено за рахунок скорочення персоналу і підняття тарифів. «Сьогодні адміністрація за згодою профспілкового комітету провела перший етап скорочення посад працівників і підготувала документи на підняття тарифів за проїзд в електротранспорті до 1,5 грн. Таким чином можна буде дещо змінити ситуацію на краще, але є побоювання, що новий удар по фінансовому стану підприємства може нанести закриття маршрутів у зв'язку із проведенням ремонтних робіт», — сказав Володимир Карпа. 

Загалом подібна ситуація в більшій чи меншій мірі спостерігається і в інших містах України. Тобто нічого дивного в цьому не було б, якби не одне але. Поряд з тим, що працівникам електротрансу не платять зарплати, а скоро, за словами керівництва, і працювати буде нікому, влада Львова планує мільйонні витрати на розбудову трамвайної та тролейбусної мережі.  

Так, в 2011 році Львівська міськрада планує залучити 120 млн. грн. Європейського банку реконструкції та розвитку на будівництво трамвайної колії від центру міста до Сихівського району.  З цієї колії вже проклали 180 м в 2008 році, що обійшлось у понад 12 млн. грн. з бюджету міста. Причому серед львів’ян, в тому числі і депутатів Львівської міськради, досі немає однозначного ставлення до того чи доцільно будувати цю колію. Також у бюджеті розвитку Львова на 2011 рік  передбачено 400 тис. грн. на будівництво нових тролейбусних ліній.  

У влади міста є і ще один проект — виробництво львівського трамваю. Причому мер міста не проти запустити виробництво за бюджетні кошти. «Ми плануємо до кінця цього року, щоб перший львівський трамвай вийшов на вулиці міста. Щоб мати згодом можливість брати від держави замовлення і виготовляти трамваї у Львові. Це екологічно чистий вид транспорту, він не створює проблем, має комфорт, і кошти будуть залишатись у міському бюджеті», — сказав Андрій Садовий під час брифінгу в січні цього року. 

Проте хто буде керувати електротранспортом на нових лініях та виробленими у Львові трамваями невідомо. «За дякую» водії працювати навряд чи погодяться, а перспектив фінансового благополуччя «Львівелектротрансу» наразі не видно…  

Олександр Сніжинський, «ОстроВ»

Статьи

Мир
16.04.2024
09:07

«Энергичный контрудар может стать джокером в рукаве Сырского». Российские СМИ об Украине

«Общая оценка украинских резервов приводит к выводу: имеющихся сил и средств командованию ВСУ не хватит для проведения стратегического наступления. Но их достаточно для энергичного контрудара оперативного масштаба на одном направлении».
Донбасс
14.04.2024
18:21

Новое издание обещает жителям "ДНР/ЛНР" новости о родившей котят кошке и некрашеном заборе. Обзор СМИ оккупированного Донбасса

  На минувшей неделе СМИ оккупированного Донбасса были традиционно скучны. Многочисленные близкие к местным властям Телеграм-каналы вслед за официальными источниками массовой пропаганды цитировали политиков чужой страны и в честь 12 апреля...
Страна
12.04.2024
15:51

Ипотечная программа "єОселя": шанс на жилье, который не всем по карману

Главная особенность программы – это возможность приобрести жилье в ипотеку под 3-7% сроком на 20 лет с минимальным взносом 20%. Подобных условий еще никогда не было на ипотечном рынке Украины, поэтому неудивительно, что программа пользуется...
Все статьи