Львівська міськрада виступила проти католицького університету

27 січня та 17 лютого цього року депутати Львівської міськради, де, нагадаємо, абсолютну більшість має ВО „Свобода”,  двічі відмовились голосувати за пільгову оренду землі для студмістечка Українського католицького університету. 

27 січня депутати прийняли ухвалу „Про звільнення у 2011 році від сплати орендної плати за землю та земельного податку релігійних громад та релігійних організацій, навчальних і спортивно-оздоровчих організацій”. Серед пільговиків опинились Львівська духовна семінарія Святого Духа Української греко-католицької Церкви  — звільнено від сплати орендної плати за землю на суму 166 тис. грн. та  приватний заклад “Гімназія блаженного Климентія Шептицького“ — 22,5 тис. грн. 

Проте вносити у перелік пільговиків Український католицький університет депутати-свободівці відмовились. Водночас якось зрозуміло пояснити свою позицію вони не змогли. «Я не розумію тих депутатів міської ради, які сьогодні (27 січня — авт.) не підтримали Український Католицький Університет... Можу гарантувати, що на наступному пленарному засіданні ця ухвала буде знову розглядатись», — сказав тоді міський голова Львова Андрій Садовий, повідомили кореспондента „ОстроВ” у прес-службі Львівської міськради. 

Цікаво, що після цього, 9 лютого, університет відвідав голова Львівської облради, свободівець Олег Панькевич.  Здавалось би питання мало б бути врегульоване, адже голова облради зазначив під час візиту, що «держава повинна створювати умови для розвитку освіти. УКУ – це один з найкращих прикладів розвитку інфраструктури. Тут прекрасні приміщення, навчальна база. А найголовніше, що університет формує еліту, яка буде упроваджувати ці знання у суспільство», повідомили кореспондента «ОстроВ» у прес-службі УКУ. 

Проте і 17 лютого питання УКУ свободівська більшість у Львівській міськраді відмовилась розглядати. Щоправда тепер тягнибоківці вказали офіційну причину: мовляв, потрібно кошти на зарплату вчителям, а тут католицький університет 750 тис. грн. не заплатить до бюджету. 

„Щоб допомогти освітянам, розрахуватися за борги та наповнити міську скарбницю, «Свобода» пропонує запровадити мораторій на усяке пільгове орендування землі чи майна. Мораторій не стосуватиметься релігійних громад, неповносправних, багатодітних громадян та організації соціального спрямування. Міська рада зараз стоїть перед дилемою: або позбавлення зарплати і звільнення вчителів, або мораторій на усякі види пільгового орендування землі чи майна!”, — йдеться у заяві фракції ВО „Свобода”, озвученій на сесії 17 лютого. 

При цьому голова фракції ВО „Свобода” у Львівській міськраді Руслан Кошулинський підкреслив, що УКУ є комерційною структурою. Депутат додав, що його донька вчиться в цьому навчальному закладі і він платить за її навчання. 

В університеті ж кажуть, що УКУ — це духовний, а не комерційний навчальний заклад. Університет створений 2002 року на базі Львівської богословської академії Синодом єпископів УГКЦ. За даними прес-служби УКУ, університет як релігійний неприбутковий навчальний заклад утримується за рахунок благодійних пожертв вірних УГКЦ та благодійних міжнародних фондів та організацій. В УКУ вважають свою вартість навчання помірною — в середньому 5 тис. грн. на рік, і плата за навчання  сумарно становить менше 10% бюджету університету. 

Як повідомили кореспондента „ОстроВ” у прес-службі університету, протягом останніх років УКУ отримував звільнення від сплати оренди за земельну ділянку на вул. Стрийській у Львові, де здійснює будівництво нового університетського містечка. Для зведення студмістечка, перша фаза будівництва якого охопить 15 тис. м2 і триватиме до 2015 року, вже цього року УКУ планує залучити декілька десятків мільйонів гривень. 

Здавалось, чому б ВО „Свобода” не підтримати цей проект, якщо не з релігійно-патріотичних, то хоча б з політичних мотивів? Адже за відмову надати пільгу УКУ свободівці отримали шквал критики. Зокрема, від міського голови Львова Андрія Садового, який знову пообіцяв винести питання УКУ на розгляд міськради; від народного депутата Тараса Стецьківа, який у відкритому листі до Олега Тягнибока заявив, що історією з УКУ „Свобода” лише потішила „табачників” і т. д., і т. п. 

То яка ж мета дій депутатів міськради проти УКУ, невже справді наповнення бюджету? Малоймовірно, адже днями з’ясувалось, що однією з найбільш правдоподібних причин є критика на адресу ВО „Свобода” з боку окремих представників УКУ. 

Так, проректор університету Мирослав Маринович дуже різко розкритикував виступи свободівців Ірини Фаріон та Юрія Михальчишина, які відбулись під час виїзної сесії Львівської обласної та міської ради біля пам’ятника Степану Бандері в січні цього року. 

Окремі ЗМІ повідомляють, що питання критики представників УКУ на адресу „Свободи” голови Львівської, Тернопільської та Івано-Франківської облрад навіть підняли під час зустрічі з колишнім главою УГКЦ, кардиналом Любомиром Гузаром 18 лютого. 

А 22 лютого група депутатів під керівництвом голови фракції ВО «Свобода» у Львівській міськраді Руслана Кошулинського відвідали УКУ. Під час зустрічі перший проректор університету Тарас Добко зазначив: пільга на землю свідчитиме, що місто зацікавлене в отриманні інвестицій, які УКУ приносить будівництвом університетського містечка, та створенні нових робочих місць. „УКУ готовий відкрито і чесно обговорити з львівською громадою питання пільгової оплати за оренду землі”, — сказав Тарас Добко, повідомили кореспондента «ОстроВ» у прес-службі УКУ. 

Чи вплине цей візит на голосування депутатів покаже час. Теоретично додаткові роз’яснення мали б подіяти, якщо справді причина в наповненні бюджету. А може ВО „Свобода” і справді сподівається отримати в УКУ індульгенцію від критики? 

Олександр Сніжинський, «ОстроВ»

Статьи

Страна
18.04.2024
18:19

Медицинская реформа по-запорожски. Получат ли пациенты надлежащее медицинское обеспечение и качественное лечение

Факт экономии бюджетных средств, о котором говорят местные чиновники, вряд ли добавляет оптимизма запорожцам,  пациентам оптимизированных больниц. Любой рядовой горожанин подтвердит, что до сих пор не заметил, чтобы такая реорганизация положительно...
Страна
18.04.2024
09:14

Закон об усилении мобилизации: основные положения

"Это было очень неожиданно. Пока мы на всех эфирах и в соцсетях рассказывали, что это закон о справедливости, о демобилизации, главную норму просто решили убрать. Говорят, что это был четкий ультиматум от Генерального штаба. В частных разговорах они...
Страна
17.04.2024
10:00

Формирование вооруженных сил и мобилизация в Украине. Как это было в прошлом

Битва за Украину была выиграна в значительной степени благодаря победе большевиков на идеологическом и информационном фронтах. Именно это, вместе с мобилизационными возможностями Красной Армии, непревзойденной жестокостью противника, способность...
Все статьи