Вверх

Краматорськ уже 6 років є адміністративним центром Донецької області. У 2014 році він був окупований лише три місяці, проте наслідки руйнувань ліквідовують і досі.

Школи є одними з опорних пунктів життя в кожному місті. І саме вони дуже сильно постраждали від боїв. Зокрема і в Краматорську.

Протягом 2014-2020 років 750 шкіл зазнали атак. Багато приміщень було зруйновано - і це безпосередньо вплинуло на життя дітей, яким доводилось переїздити та змінювати навчальний заклад, чи залишатися вчитися у руїнах.

На цьому тлі кожна нова будова або реконструкція навчального закладу у безпосередній близькості до лінії розмежування та у містах, де знайшли нову домівку вимушені переселенці, сприймається мешканцями регіону як знак, що вони не полишені сам на сам із проблемою понівеченої інфраструктури. Розбудовувати міста на Сході вже не перший рік допомагає “Надзвичайна кредитна програма для відновлення України” за підтримки Європейського інвестиційного банку (ЄІБ).

Програма як раз спрямована на те, щоб повернути нормальне життя в постраждалі регіони. Відбудова шкіл є однією з опорних точок цього шляху. Як відбудовують Краматорськ і як змінилося життя людей у місті – далі.

“Успіх”

Ліцей №4 “Успіх” у Краматорську став одним з перших відновлених об’єктів..

За всю історію існування школа не мала капітального ремонту. Класи оновлювалися силами батьків і міськради, проте для повної модернізації коштів не вистачало.

“Будинок потребував капремонту: застаріли і водопостачання, й електропостачання. Школі виповнилося 40 років, ми нещодавно ювілей відсвяткували”, - розповідає директорка ліцею Ірина Каракулова.

Завдяки Програмі оновили внутрішні й зовнішні приміщення, замінили каналізацію та проводку, полагодили водопостачання.

Тепер тисяча учнів мають затишне місце для навчання. За словами директорки, з кожним роком учнів стає все більше, тож модернізована школа — найкращий старт для них.

“Ми кожного року набираємо 4-5 класів наших першачків. Цього року прийшло 115 дітей”, — додає Каракулова.

Школа розташована в густонаселеному мікрорайоні Краматорська і є центром життя. До того ж ремонт дав змогу навчальному закладу підтвердити свій статус ліцею.

“Рік тому ми змінили статут школи, змінили назву. Раніше ми були загальноосвітньою школою №4, тепер ми ліцей №4 “Успіх”. Але ми хочемо не тільки розвивати старші класи, а й зберегти початкові та середні класи, працюючи у форматі гімназія-ліцей”, — ділиться планами директорка.

Стара-нова школа

Втім це не єдина школа, яка була модернізована завдяки Програмі від ЄІБ. Школа №23 міста Краматорська також зазнала змін. Будівлі в цьому році виповнилося 60 років, тож реконструкції вона потребувала вже дуже давно.

Школу повністю утеплили, замінили вікна та вхідні двері, відремонтували підвальне приміщення.

“Відверто кажучи, стан школи був не дуже хороший, особливо з погляду збереження тепла. У класах було холодно, термінової заміни потребували вікна. Зараз ми працюємо фактично в новій школі, бо маємо нові вікна, утеплений фасад — це не тільки тепло, а і красиво. Школа буквально засяяла”, — розповідає Наталя Писаренко, директорка школи.

Зараз у школі навчаються півтисячі дітей. У цьому році в нову, теплу школу перевелися ще 17 учнів. Навчатися й навчати стало набагато простіше і приємніше в оновленому приміщенні.

“У міжсезоння перебувати у школі було не дуже комфортно, а зараз ми на собі відчули поліпшення умов. Раніше, коли опалення ще не запустили, температура була набагато нижча”, — резюмує директорка.

Школа=Дім

Школа у селищі Біленьке під Краматорськом у прямому сенсі слова скоро стане домівкою для півсотні людей. А це досить вагомо, адже з 189 тисяч жителів Краматорська – 49 тисяч – вимушені переселенці.

У межах Програми будівлю школи реконструювали під житло для вимушених переселенців.

Колишня школи 10 років перебувала в занедбаному стані. За цей час зруйнувався і фасад, і внутрішні комунікації. Проте завдяки Програмі вже до кінця 2020 року туди зможуть заселитися нові мешканці.

“Підключити електроенергію, випробувати каналізацію й завезти меблі — і можна жити”, — говорить Ігор Нікулочкін, голова Біленьківської сільської ради.

У будівлі зробили капітальний ремонт: замінили дах, встановили нові вікна, відремонтували стелю, провели всі внутрішні роботи та оновили ​​систему опалення.

Двоповерхову школу перепланували на 17-квартирний будинок. Вхід переобладнали з урахуванням потреб людей з інвалідністю. Квартири устаткували всім необхідним, і туди вже можуть заселитися люди.

“Заходиш до квартири: і є пральна машина, санвузол. Проходиш далі — величезна кімната, з неї — вихід до кухні, а поруч —спальня”, — проводить віртуальну екскурсію Ігор Нікулочкін.

Оскільки Біленьківська сільська рада приєднується до Краматорської міської ради, то квартири для переселенців у реконструйованій школі будуть надавати вже краматорські чиновники.

“Ця реконструкція надала помешкання для людей. Ми радіємо, що будівля не пропала, а принесе користь,” — резюмує Ігор Нікулочкін.

Що таке Надзвичайна кредитна програма для відновлення України?

Європейський інвестиційний банк надав кредит для реконструкції об’єктів соціальної інфраструктури, зокрема на Донбасі. Школи, дитсадки, лікарні — усі ці об’єкти є надважливими для життя людей. Спільні зусилля ЄІБ і місцевих бюджетів дають змогу відновити їх.

У межах Програми запланована реконструкція 244 об’єктів. На це було виділено 200 мільйонів євро. Проте очікується, що фінансування Програми буде збільшене до 340 мільйонів євро за рахунок нового кредиту. Вже майже 5 мільйонів українців, з них 700 тисяч вимушених переселенців, скористались або незабаром скористаються перевагами Програми.

Маргарита Рівчаченко, для "ОстроВа"


МАТЕРИАЛЫ ПО ТЕМЕ


ПОСЛЕДНИЕ СТАТЬИ

ПОСЛЕДНИЕ ВИДЕО

Погода
Погода в Киеве
Погода в Донецке
Погода во Львове
Погода в Симферополе

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер:

влажность:

давл.:

ветер: