Пятница, 20 сентября 2019, 23:241569011091 Написать нам Реклама на сайте Мобильная версия English

Вверх

Товариство жертв окупації
03.04.2016 16:59:16. Просмотрено 7423 раз. За сегодня — 0 раз.

Важко боротися з агресією наодинці. Простіше – коли є союзники. Але дуже дивно, коли союзники є, але ніхто про них не згадує.Вчорашня активізація бойових дій у Нагірному Карабасі просто кричить про те, що все нове – це добре забуте старе. Міняються обличчя, але Росія залишається тією ж самою тюрмою народів, яка за будь-яку ціну прагне розширити зону впливу. Здавалося б, потенційним жертвам було б корисно об’єднатися. А насправді вони давно вже це зробили, і забули про це.

Ще у 1997 році, прагнучи вийти зі сфери впливу Російської Федерації та похитнути її гегемонію у Чорноморсько-Каспійському регіоні, чотири держави колишнього Радянського Союзу заснували Організацію за демократію та економічний розвиток ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан, Молдова). Ні Білорусь, яка на той момент щойно уклала Союзний договір із Росією, ні Вірменія, кордони якої досі офіційно охороняються Збройними силами Російської Федерації, до цієї організації не долучились. Воно й не дивно – виступати проти Росії, будучи уже під російським протекторатом, ніхто їм би не дозволив.

У країн ГУАМ стосунки з РФ з самого початку не склалися. Ще у 1987 році, коли розпочався вірмено-азербайджанський конфлікт у Нагірному Карабасі, росіяни чітко визначилися на користь вірменських сепаратистів та запустили зростання метастазів “русского міра”, якими вже у 1992 були уражені Абхазія (Грузія) та Придністров’я (Молдова).

Ідея ГУАМ була красивою на папері, але на практиці ця організація на певному етапі виявилася нежиттєздатною. Останній на сьогодні самміт ГУАМ відбувся у липні 2008. Вісім років тому. Вісім років, за які пройшла війна 08.08.08 у Грузії, розпочалася війна Росії проти України та відновилися бойові дії в Азербайджані. Це вісім років, за які можна було розробити програми, запустити проекти, виробити стратегії і зрештою бути готовим до чергового витка російської агресії. Але ж ні – вони були пущені ні на що.

Якщо не враховувати Сирію, звідки армія РФ уже офіційно виведена, то Росія наразі перебуває у фактичному стані війни із чотирма державами. Усі вони (і тільки вони!) зібрані в єдиній міжнародній організації ГУАМ. У першій же статті Статуту ГУАМ написано, що цілями організації є “зміцнення міжнародної та регіональної безпеки і стабільності”, а також “активізація політичної взаємодії і практичної співпраці у сферах, що становлять взаємний інтерес”. Захист територіальної цілісності та суверенності цих чотирьох держав задля зміцнення міжнародної безпеки однозначно входить у число сфер, що становлять взаємний інтерес. Особливо коли ворог – один на всіх.

У нас є ціла делегація із 10 народних депутатів у Парламентській асамблеї ГУАМ, але коли ви востаннє щось чули про цю організацію? Що вона зробила за ці вісім років (чи ще ширше – за весь 19-річний час свого існування)? А ще краще питання – чому не зробила? І чому не почати робити хоча б щось уже зараз?

Після того, як Туреччина збила російський винищувач, лідер азербайджанської опозиції Аріф Гаджили заявив, що необхідно відновлювати (а точніше – починати з нуля) повноцінну роботу ГУАМ. Цю новину дуже скромно поширили українські та молдовські медіа, у грузинських вона взагалі не з’явилась. Маю підозру, що до людей, які приймають рішення (у жодній з чотирьох країн-учасниць), вона теж не дійшла. А шкода. І шкода, що вони самі до цього досі не додумались.

Особливо якщо пригадати, що спостерігачами у ГУАМ є члени НАТО Латвія і Туреччина. І якщо балтійцям поки що, на щастя, конфлікт із Москвою не загрожує, то Туреччина уже перейшла в стан повної бойової готовності. Долучення Туреччини до роботи ГУАМ зможе не тільки реанімувати його, але й вивести на якісно новий рівень.

Найважливіші рішення, як завжди, лежать не поверхні, – їх просто треба вчасно підібрати. І те, що майже 20 років існувало тільки на папері, при правильному підході зможе перетворитися на найпотужнішу міжнародну організацію регіону.

Хочете антипутінської коаліції? Так вона уже створена! Давайте тільки тепер займатися її роботою всерйоз.