Воскресенье, 22 сентября 2019, 13:041569146645 Написать нам Реклама на сайте Мобильная версия English

Вверх

Відповідальність волонтера. Частина 2
22.05.2015 12:43:44. Просмотрено 6589 раз. За сегодня — 0 раза.

Цей текст мав бути опублікований наступного дня після першої частини, але різні обставини змусили відкласти його майже на місяць. Та актуальності тема не втрачає, тому тепер виправляю цю помилку і, як і обіцяв, розповідаю, що хорошого підготувала нам брудна політична справа у найближчому майбутньому.

Якийсь розумний американець свого часу сказав, що погану владу вибирають хороші громадяни, які не голосують. Але це тільки половина правди. Погану владу вибирають хороші громадяни, які самі не беруть участі у політичному процесі. Бруд політики не тільки і не стільки в тому, що вона а пріорі не може бути інакшою, а більшою мірою через те, що ті, хто зумів би грати за іншими правилами, відмовляються у неї лізти.

Це виявляється не тільки на побутовому рівні, коли "всі політики козли, а я не хочу бути козлом, тому лежу на дивані і чекаю, поки настануть зміни й у владу з неба зваляться не-козли". Що значно гірше, те саме є і на рівні конкретних пропозицій, конкретних дій і конкретної відповідальності. Гелетей став міністром оборони не тому, що він найкращий фахівець чи дуже близький до президента. Просто ніхто більше не захотів взяти на себе відповідальність за зруйновану армію і долю країни в умовах війни із ядерним сусідом-агресором. Те ж саме, як кажуть люди з вищих ешелонів влади, відбувається і кількома поверхами нижче. 

- "От ти такий патріотичний, порядний, та ще й професіонал - підеш працювати головою райдержадміністрації?" 
- "Та ну, це ж відповідальність. І як на мене люди дивитимуться? Скажуть, що все заради влади робив, та іще під лупою мою роботу розглядатимуть. Ні, вибач, це без мене".

Так на кожному кроці. Але, шановне товариство, так бути не може. Минулися часи, коли політика була прерогативою так званої "еліти" і допуск до неї рядових громадян був мінімальним. Внаслідок Майдану народ України не декларативно, а цілком практично, став носієм державної влади і реальним суб'єктом української політики. Цю фразу я повторюю вже майже рік, і повторюватиму ще стільки, скільки буде необхідно, аби вона закарбувалася у кожній голові. 

Український народ - суб'єкт української політики. Це видно хоча б по тому, як влада звивається, намагаючись догодити всьому українському Фейсбуку - і тому, що кричить "ніяких переговорів із терористами", і тому, який виступає за примирення між українцями окупованих і неокупованих територій. Це видно по тому, як різко активізується правильна робота ГПУ та МВС одразу після того, як їх у хвіст і гриву починає ганяти українське громадянське суспільство. Це, зрештою, набагато краще видно маріупольцям, які на власні очі бачать зміну риторики місцевої влади від виступів на колорадських мітингах до визнання Московії країною-агресором.

Цікаво, що влада, яку ми традиційно звинувачуємо у тому, що вона відстає від народу, цей тренд вхопила одразу. Влада робить (хоча і не в бажаних обсягах) те, чого від неї вимагає народ. Владі потрібна хороша опозиція для традиційних чарівних пендалів, і вона її знайшла у вигляді волонтерів та громадських активістів. Але влада, окрім всього іншого, бореться також і за збереження своєї влади. І в цьому їй найбільше допомагають волонтери.

Зваливши на себе забезпечення мертвої армії, а на перших порах повністю замінивши собою інститути держави, більшість волонтерів знайшла у цьому свою нішу. Їм комфортно. Кинути оголошення на збір коштів, прийняти мішок шкарпеток, передати коліматорний приціл - це те, у чому вони уже фахівці і те, у чому їм уже не потрібна допомога держави. Волонтери з радістю виконують ці тактичні задачі, забуваючи, що стратегічно від цього виграють не вони, а якраз ті самі козли-політики, роботу яких вони і роблять. За рік війни ці механічні дії мали б стати уже автоматичними, щоб з'явилась можливість виконувати і стратегічні задачі. А головною стратегічною задачею для всіх волонтерів, громадських активістів і просто хороших людей має стати ні що інше, як входження в систему влади.

Легко робити роботу, коли у тебе за неї ніхто не спитає, окрім власної совісті. Значно важче, коли у тебе є посадові інструкції, повноваження і відповідальність. Але іншого виходу немає. Можна скільки завгодно вибирати месію-президента і лобіювати призначення генія-прем'єра, але самі по собі ці люди неспроможні будуть впоратись із системою, навіть якщо у них буде бажання боротися. Волонтери ж уже давно всім все довели. Вони створили цілі структури, які виконують функції держави, і роблять це значно краще. Залишився один крок - перенести цей досвід в офіційну площину.

Забудьте про те, що політика - брудна справа. Забудьте про свої мрії залишитись білим і пухнастим серед чудовиськ, що рвуться до влади. Ви самі маєте стати цим чудовиськом. І не тільки рватись, але й дорватись. Неважливо - чи ви станете заступником міністра, чи рядовим клерком у сільському ЖЕКу. Країна потребує усіх. На всіх рівнях. В усіх кабінетах.

Немає часу на ігрища. Треба взяти і зробити. Ви можете скільки завгодно розповідати, що хорошого ви зробили у перший рік війни, але якщо у другий рік ви здастеся і не перейдете на новий рівень, то всі попередні заслуги будуть цим нівельовані.

Не бійтеся. Ви не побоялися війни. Більшість із вас прожила певний час на окупованій території, поки минулого літа її не звільнили, і ви весь цей час займалися тим, чим мали займатися, - допомагали своїй армії. То невже бюрократично-корупційна гідра страшніша за карлика з червоною кнопкою? І це запитання не риторичне. Не бійтесь того, як відреагують на це рішення ваші знайомі, як ви не боялися цього минулого року. Не бійтесь іти на вибори, бо, якщо не підете ви, то підуть чергові регіонали.

Кожен, хто долучився до оборони України від зовнішнього ворога, зобов'язаний перед майбутніми поколіннями встати у перші ряди оборони України від ворога внутрішнього.

Це і є справжня зрілість і найбільша відповідальність волонтера.