Вверх

Чи стане кращим життя переселенців після нових рішень Кабінету міністрів
14.09.2017 11:17:17. Просмотрено 5777 раз. За сегодня — 0 раз.

Вчора на своєму засіданні Кабінет міністрів вперше за довгий час прийняв важливі та потрібні постанови, які стосуються внутрішньо переміщених осіб. Хочу прокоментувати деякі моменти.

У Мінсоцполітики заявили, що розробили цей проект, аби спростити контроль за проведенням соцвиплат переселенцям та зробити процес їх отримання більш зручним. Дійсно, прийняті рішення позитивні для переміщених осіб.

Так, уряд хоче підвищити розмір грошової допомоги для осіб з інвалідністю І та ІІ групи, які втратили працездатність, та дітей з інвалідністю. Якщо зараз прожитковий мінімум в Україні становить 1312 грн, то виплати у першому випадку будуть досягати приблизно 1705 грн, у другому - 1508 грн. Хочу підкреслити, що це вже друге підвищення виплат для дітей з інвалідністю у цьому році. Також граничний розмір загальної допомоги на сім'ю, в якій є особа з інвалідністю, збільшено до 3400 грн. Щодо цих вразливих категорій - рішення цілком правильне.

Окрім цього, якщо сім'я переселенців має депозит у банку, то раніше вона мала право отримувати виплати за умови, якщо депозит не перевищував десятикратний розмір прожиткового мінімуму. Тепер цю суму збільшили до 25-кратного розміру прожиткового мінімуму.

В цілому ж Всеукраїнська асоціація переселенців вважає, що у майбутньому потрібно розробити концепцію, головним фактором в якій є так званий "коефіцієнт вразливості". Згідно з нею, ті переміщені особи, які є цілком працездатними, мають отримувати найменші виплати, або не отримувати їх взагалі. Перерозподіл коштів дозволить спрямувати їх, наприклад, на житлові програми.

Також після вчорашнього рішення планують спростити перевірки відносно військовослужбовців-переселенців та внутрішньо переміщених осіб, які працюють в органах державної влади і умови їхньої роботи потребують постійного перебування на підконтрольній території. Але поки не зрозумілий механізм, як саме перевірки буде спрощено. Окрім цього, якщо говорити про спрощення взагалі, то воно має стосуватись і ще деяких категорій, тих же осіб з інвалідністю. Поки що процедура перевірок не є досконалою.

Наступне: Кабмін нарешті дозволив переселенцям отримувати гроші і проводити безготівкові операції не лише через «Ощадбанк», а і через мережу установ будь-яких банків на території, підконтрольній українській владі. Особам з інвалідністю І групи та особам, які не здатні до самообслуговування, дозволили отримувати виплати через «Укрпошту» за місцем проживання. Це - дуже логічне рішення. Я не розумію, чому його не прийняли вже давно. Відділень «Ощадбанку» не так багато, тож працівники часто не справляються з великою кількістю переселенців, тому й виникали шалені черги, особливо у Донецькій та Луганській областях. Тепер переселенцям буде простіше отримувати кошти. Сподіваюсь, черги поступово відійдуть в минуле. Єдиний момент - ідентифікацію осіб з інвалідністю І групи та осіб, які не здатні до самообслуговування, все одно має проводити «Ощадбанк». Тож, якщо ці переселенці не прийдуть до установи або ж самі представники банку не прийдуть до них, то переміщену особу можуть позбавити виплат.

Тож, у більшості рішення Кабміну позитивне. Але, підкреслю, що Україні потрібна повна концепція щодо вирішення проблем переміщених осіб. Наша Всеукраїнська асоціація переселенців готує таку програму, бо без неї проблеми 1,6 млн. осіб ніколи не будуть вирішені.