Виплати переселенцям продовжили ще на пів року: що змінилося

З початку вересня сотні тисяч внутрішньо переміщених осіб могли залишитись без допомоги від держави на проживання, адже термін виплат закінчувався в серпні.

"У березні мені  продовжили термін виплати ще на пів року, тобто до кінця серпня, а далі – тиша. Не було жодної заяви від влади, чи буде продовжена допомога, чи будуть якісь зміни тощо. В останній день місяця я побачила новину, що виплати були пролонговані. Ну як так можна? Навіщо було тягнути до останнього? Я дзвонила на гарячу лінію Кабміна, у правозахисні організації, і ніхто не міг сказати, що буде далі. Я стара людина, пенсія майже 4 тисячі гривень, і додаткова допомога від державі як ВПО мене дуже рятує. Але зараз незрозуміло, коли чергове продовження на пів року буде останнє", – розказала "ОстроВу" переселенка з Маріуполя Катерина П.

Кабінет міністрів України наприкінці серпня прийняв Постанову № 989, якою внесено зміни до порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам. Таким чином уряд продовжив виплати ще на один шестимісячний період та розширив категорії отримувачів допомоги. Ця постанова є вкрай важливою, адже багато переселенців могли залишитись без виплат, зазначила в коментарі "ОстроВу" юристка правозахисної організації "Донбас SOS" Наталія Юрлова.

"Підтримка від держави – це 2 тисячі гривень для дорослих членів сім'ї і 3 тисячі для дітей та осіб з інвалідністю. В серпні цей шестимісячний період мав закінчиться, але Кабінет міністрів продовжив йогох ще на шість місяців. Всі ті критерії, які висуваються до внутрішньо переміщених осіб, щоб отримувати допомогу на проживання, залишились. Суттєво нічого не змінилося. Але саме на зимовий період люди залишаться з виплатами, з підтримкою від держави", – розказала вона.

Наталія Юрлова зазначила, що здебільшого продовження виплат має відбутись автоматично, звертатися із заявами до уповноважених органів не потрібно.

"Проте є такий нюанс, що для продовження органи соціального захисту населення будуть користуватися автоматичними системами обліку інформації. І можуть бути збої або може бути недостатньо інформації. Тому ми рекомендуємо громадянам, які не отримають виплати у вересні, обов'язково звернутися до органів соціального захисту населення і уточнити, в чому проблема, чому виплати не було продовжено автоматично", – уточнила юристка "Донбас SOS".

Окрім продовження виплат ще на пів року, уряд прийняв інші важливі зміни, які спрямовані на покращення становища ВПО, а також розширення категорій отримувачів допомоги.

"Було прийнято ще ряд важливих змін, які ми оцінюємо досить позитивно. Багато нюансів, багато моментів, які раніше не були уточнені, зараз пропрацьовані і прописані. Тобто у органів соціального захисту не буде питань до трактування одних і тих самих положень постанови. А також в деяких моментах розширено категорії отримувачів допомоги на проживання", – розказала Наталія Юрлова "ОстроВу".

Обмеження

Зауважимо, що виплати будуть автоматично продовжені ще на один шестимісячний період тим сім’ям ВПО, які мали право на виплату у серпні.

Майнові критерії для отримання виплат не змінились.

Протягом місяця з дати продовження, органи соцзахисту проведуть перевірку отримувачів допомоги на відповідність критеріям.

У разі виявлення невідповідності – допомогу буде припинено з місяця, що настає після місяця автоматичного продовження виплати допомоги.

Нагадаємо, що згідно з "майновими критеріями", виплати припиняються (і не призначаються) тим переселенцям, які: 

– придбали новий транспортний засіб (з року випуску якого минуло менше 5 років), крім авто, придбаних волонтерами та переданих на потреби оборони країни;

– придбали на суму понад 100 тис. грн земельну ділянку, квартиру, будівлю (крім житла, отриманого за рахунок державного або місцевого бюджету);

– мають на депозитному банківському рахунку кошти загальною сумою понад 100 тис. грн;

– придбали іноземну валюту (крім валюти, одержаної від благодійних організацій або придбаної для оплати медичних, соціальних, освітніх послуг), а також банківських металів на загальну суму понад 100 тис. грн;

- мають у власності житло, розташоване на інших територіях, але не тих, де ведуться активні бойові дії або які окуповані, якщо таке житло має площу понад 13,65 м2 на одного члена сім'ї.

Крім того, допомога не продовжується, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного члена сім'ї перевищує 9444 гривень.

 

Розширення кола отримувачів

По-перше, у новій постанові уряд виключив норму, яка мала діяти з 1 вересня 2024 року та стосувалась переведення дітей ВПО на офлайн-навчання для продовження виплат.

Як каже Наталія Юрлова, щоб мати право отримувати допомогу наступні 6 місяців, сім’я ВПО, яка проживає на територіях, не включених до переліку, де ідуть бойові дії (наприклад, Київ або Вінниця) і в якій є непрацююча працездатна особа та дитина, що навчається в режимі онлайн, дистанційно (повністю або частково), мала б перевести дитину на офлайн-навчання.

Але тепер ця норма була виключена, тому допомога і надалі може бути продовжена незалежно від місцезнаходження закладу освіти та форми навчання дитини.

"Ми знаємо, що Міністерство освіти і науки відклало реалізацію проєкту про офлайн-навчання дітей до 2025 року. Отже, прив'язуючись до теперішньої ситуації, до безпекового становища і відсутність укриттів у школах або відсутності достатньої кількості місць у школах, то зовсім недоречно зараз вводити таку прив'язку отримання допомоги на проживання до офлайн навчання дітей.

Отже, урядом було виключно цю норму про обов'язкове навчання дітей офлайн. Тому допомога надалі продовжується незалежно від форми навчання дитини: офлайн, дистанційно, онлайн повністю або частково", – розказала юристка.

По-друге, уряд нарешті уточнив, що не включаються до складу сім’ї, а отже їх доходи не впливають на призначення допомоги на проживання особи, які:

1) не проживають разом із отримувачами та не пов’язані з ними спільним побутом, що підтверджено документально;

2) сплачують аліменти;

3) зниклі безвісти,

4) перебувають у полоні,

5) перебувають за кордоном,

6) депортовані за межі України,

7) перебувають на тимчасово окупованих територіях.

"Зазначені обставини мають бути підтверджені документально", – зазначає Наталія Юрлова.

За її словами,  важливо, щоб доходи цих осіб не враховувалися при призначенні допомоги на проживання, тому що на сьогодні допомога  призначається не кожному окремому члену сім'ї, а на всю сім'ю.

"Тому враховуються доходи всіх членів сім'ї. Отже, якщо член сім'ї не проживає із іншими отримувачами і це підтверджується документально, то доходи цього члена сім'ї не враховуються при призначенні допомоги на проживання. Я зазначу, що середньомісячна сума доходу на одного члена сім'ї не може перевищувати 9 444 грн (станом на 2024 рік). У 2025 році ця сума зміниться. Ця норма дуже важлива саме для тих категорій, у яких є прив'язка до доходу всіх членів сім'ї", – пояснила юристка "Донбас SOS".

По-третє, уряд визначив, що не включаються до складу сім’ї особи, призвані на військову службу під час мобілізації, а також особи, які беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії РФ у складі Збройних Сил України, інших військових формувань.

За словами Наталії Юрлової, раніше не враховувався дохід лише військовослужбовців, які беруть безпосередню участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони.

"Тобто це особи, які були безпосередньо у зоні активних бойових дій і яким військова частина могла видати довідку за формою 6. Сім'ї значно обмежувалися в отриманні допомоги на проживання, тому що ми знаємо, що у військовослужбовців дохід вищий ніж 9444 гривні і тому сім'ї мобілізованих військовослужбовців не могли отримувати допомогу на проживання. Зараз таке право з'явилося, доходи мобілізованих не будуть враховуватися при призначенні допомоги на проживання.

Тобто, говорячи про практику, якщо чоловік був мобілізований, то дружина з дитиною або декількома дітьми має право тепер звернутися за допомогою на проживання на 6 місяців. Доходи батька не будуть враховуватись, якраз ґрунтуючись на цій нормі. Тому ці зміни однозначно є позитивними", – пояснила юристка.

Оскільки переважна більшість таких сімей не отримувала допомогу у серпні, вона радить звертатися із заявою до органу соцзахисту населення або ЦНАПу для отримання виплат.

"Тут звичайно є прив'язка і до дати переміщення, і до рівня доходу матері або іншого члена сім'ї, який безпосередньо знаходиться з дітьми, і важливо уточнювати, чи зможе сім'я отримувати допомогу чи ні, перед тим як звертатися безпосередньо і йти на прийом до органів соціального захисту. Тому я радила б звертатися на нашу гарячу лінію, наші експерти або юристи зможуть повністю проконсультувати", – додає вона.

Крім того, уряд прийняв зміни, якими закріпив право на отримання виплат на наступні 6 місяців для осіб, у яких  житлове приміщення знищене або пошкоджене (до ступеня непридатного для проживання).

"Раніше також таким особам надавалася допомога на наступні шість місяців, проте безпосередньо такої прямої норми не було. Це все регулювалося роз'ясненнями від Міністерства соціальної політики. Зараз не буде різних трактувань, тому що все закріплено в постанові", – уточнила Наталія Юрлова.

Уряд також закріпив право на отримання допомоги для студентів-ВПО віком до 23 років, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти.

Важливо, щоб студенти, які досягли 18 років і не мають власної сім'ї, проживали окремо від батьків. В такому випадку доходи батьків не будуть враховуватися при призначенні допомоги на проживання.

"У нас було звернення, що студент навчається дистанційно в Харкові, але продовжує проживати в Донецькій області разом із батьками. В такому випадку, на жаль, будуть враховуватись доходи батьків і допомога на проживання буде залежати від середньомісячного сукупного доходу сім'ї. Якщо ж людина досягла 18 років, проживає окремо, в такому випадку ми радимо звертатися за призначенням допомоги на проживання і тоді будуть враховуватися лише доходи студента.

Важливо розуміти, що це тільки з 18 до 23 років, бо якщо студенту менше 18 років, він включається до складу сім'ї своїх батьків. У нас також були звернення, чи  відносяться до цієї категорії студенти в 30 років. Ні, не відносяться, лише до досягнення 23 років", – розказала "ОстроВу" юристка "Донбас SOS ".

Допомога також може бути продовжена (за заявою) особам, які втратили працездатність, але не мають права на пенсійну виплату, у тому числі особам, які досягли 60-ти річного віку, а також особам з інвалідністю III групи.

При цьому дата переміщення не має значення (у 2014 році чи після повномасштабного вторгнення), але існує прив’язка до рівня доходу –  середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім’ї не має перевищувати 9444 грн.

"У нас було питання, якщо така людина, яка досягла 60-річного віку, не отримує пенсію, але отримує виплати по малозабезпеченості, чи має вона право претендувати на допомогу на проживання. Так, має, але важливо враховувати, що допомога по малозабезпеченості буде враховуватись як дохід. Тобто, якщо середньомісячний сукупний дохід буде нижчий, ніж 9 444 гривні, то в такому випадку допомога на проживання буде призначена", – каже Наталія Юрлова.

Інші зміни

Уряд передбачив можливість одержання коштів за попередні періоди, починаючи з 1 березня 2024 року, для осіб, які мали право на виплати, але яким не було їх продовжено з різних причин.

Правда, мова йде лише про ті випадки, коли сім’я мала право саме на автоматичне продовження допомоги і не отримала її з 1 березня 2024 року – тоді можна вимагати виплату цих грошей.

Якщо для продовження виплат людина мала звернутися із заявою, але з різних причин не зробила цього, то допомога буде призначена тільки з місяця подання такої заяви.

Ще одна важлива зміна –  при прийнятті документів на призначення чи продовження виплат працівники  органу соцзахисту населення, ЦНАПу або місцевої ради будуть зобов’язані видавати письмове підтвердження про прийняті документи із зазначенням дати прийняття та кількості документів.

"З цим раніше була проблема, тому що в деяких випадках документи губилися: людина подавала і заяву, і необхідні документи, але через місяць їй дзвонили, або людина сама дзвонила, дізнавалась, чому не було продовжено виплати, їй озвучували, що не було надано повного пакету документів. Зараз це питання буде вирішено, ми дуже на це сподіваємось, що буде документальне письмове підтвердження з датою прийняття і кількістю документів", – каже юристка.

Вона дуже радить всім, хто подає документи на призначення або подовження виплат, вимагати письмове підтвердження про прийняті документи.

Якщо у складі сім’ї, відбулися зміни, що призвели до зменшення кількості членів сім’ї (через розлучення, виїзд за кордон, смерть та інше), про це потрібно поінформувати уповноважений орган шляхом подачі заяви.

Розмір допомоги у такому випаду перераховується після надходження заяви або відповідних відомостей до органів соціального захисту населення. Така заява може бути подана також засобами поштового/електронного зв’язку (за технічної можливості з накладенням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).

У разі виникнення додаткових питань можна звертатися на гарячу лінію організації "Донбас SOS" 0 800 309 110 (дзвінки безкоштовні), або зв’язатися через Viber, WhatsApp чи Telegram за номером 093 500 69 18.

P.S.

Внутрішньо переміщені особи часто задаються питанням, чи це не останнє продовження допомоги на проживання. Але відповіді не знають ані урядовці, ані правозахисники.

"Ми не знаємо і не можемо сказати, що буде через шість місяців, тому що як ми бачимо, це продовження тягнули до останнього, тобто в останній день серпня було прийнято цю постанову на засіданні Кабінету міністрів. Як буде через шість місяців, важко сказати, дуже важко сказати. Ми розуміємо, що це все залежить від фінансування", – каже Наталія Юрлова.

Джерела "ОстроВа" в уряді говорять, що з кожним разом кількість ВПО, які отримують виплати на проживання, буде скорочуватись, але з'являтимуться цільові програми з фінансуванням від міжнародних донорів.

"Якщо говорити про політику держави, то вона спрямована на скорочення такої підтримки і йде більше посилення спроможності громад і людей на працевлаштування ВПО, виплату заробітної плати, пошук нормального житла і таке інше.

Адже ми знаємо, що ці кошти, допомогу на проживання, переважна більшість ВПО витрачають на оренду житла. А житло це найбільша проблема. Треба вирішувати на державному рівні комплекс житлових проблем через забезпечення людей соціальним житлом, надання доступного кредитування і таке інше", – резюмує юристка організації "Донбас SOS".

Статті

Донбас
13.10.2024
18:11

У Луганську Путін дякував кожному, хто кидав папірець в урну. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Очікувано минулого тижня найважливішою темою ЗМІ окупованого Донбасу став день народження російського диктатора Путіна. Своєрідний старт цунамі привітань від місцевих колабораціоністів усіх мастей дав спікер Кремля Дмитро Пєсков. «Президент... не...
Луганськ
12.10.2024
09:00

Територія відсутня, а бюджет є: яким чином контролюються бюджетні витрати Луганської області

"Оскільки військові адміністрації здебільшого закуповують необхідні розхідні матеріали, то великих закупівель, які потенційно можуть викликати суспільний інтерес, практично немає".
Країна
11.10.2024
13:38

Бюджет-2025: стеля можливостей

Соціальні виплати наступного року не підвищуватимуться (за винятком пенсій), воєнні витрати також залишаться на нинішньому рівні. Такими є головні особливості проєкту держбюджету-2025
Всі статті