Про анексії та «референдуми» росії в Україні. Можливі механізми та терміни

Останнім часом у публічному просторі озвучується багато різних версій щодо приєднання Росією окупованих нею територій України. Варіанти: від створення квазі-держави «Новоросія» до прямої анексії Херсонської та Запорізької областей. Люди (навіть експерти) не завжди розуміють для чого і про що ворог планує референдуми, що і як він може анексувати. Чим ближче до 11 вересня («Єдиний день голосування» у росії) тим більше буде плутанини. У той самий час, всі дії Кремля у цьому плані можуть відбуватися лише за схемою, чітко визначеною законодавством РФ. Звичайно, його, за велінням царя, Держдума може швидко змінити, але поки що виходимо з того, що є на даний момент.

Перше, що треба відзначити – анексія української території вже визначена путіним як реальна головна мета його «спецоперації». Яка, втім, лише проміжна на шляху до повного знищення росією української державності.

Але, на сьогодні, коли «друга армія світу» вже 5 місяців не може повністю «звільнити» навіть одну Луганську область, для Москви краще, щоб подальше знищення йшло вже не у вигляді прямої агресії, а поступово, внаслідок повернення до гібридної форми війни. Це, до речі, - друга даність із системи координат дій Кремля, що висвітлилась останнім часом, зокрема, сигналами, що почастішали, до переговорів.

І третє – структура цієї анексії ще остаточно не визначена, оскільки залежить від успіхів російських військових. Поки навіть у Кремлі точно не знають, що і як вони анексуватимуть. Практично, планом мінімум є Донецька, Луганська, Запорізька та Херсонська області, тобто той самий наземний коридор у Крим. Але формально Росія не може анексувати частини території іншої держави без добровільного прохання цієї держави. Така позиція зазначена у федеральному конституційному законі РФ «Про порядок прийняття до Російської Федерації та утворення у її складі нового суб'єкта Російської Федерації».

Зрозуміло, що добровільного прохання України приєднати частину її території до РФ ніколи не буде. Тому, щоб анексувати якусь територію (до речі, поняття «анексія» в російському законодавстві відсутнє) РФ спочатку повинна окупувати її, потім створити на окупованій території «державу» або «держави», визнати їх, і тільки потім на цих територіях повинні пройти «референдуми» про приєднання до Росії. Вже після цього «держави» звертаються до Москви з проханням про приєднання, і лише тоді Держдума розглядає питання про включення їх до РФ.

Тому так багато незрозумілок з референдумами та можливими потенційними суб'єктами анексії.

По Херсонській та Запорізькій областях – особливо, з огляду на відсутність там «держав» та контролю над їхніми територіями в адміністративних межах (та й взагалі, будь яких стабільних межах). В принципі вони можуть оголосити свої «ХЗ.НР» у межах тих територій, які на сьогодні окуповані де-факто і не зациклюватися на контролі всієї Херсонської та Запорізької областей. Але, все одно їм ще доведеться провести там референдуми про створення цих «держав» (або, можливо, однієї «держави»), потім Росія має визнати ці утворення, а вже потім - прохання про приєднання. При цьому окремого референдуму «про приєднання» може і не бути, вони можуть у першому, - «про незалежність», - відразу закласти питання про «наступне приєднання до РФ». Але в будь-якому разі, в умовах контрнаступальних дій ЗСУ, коли немає стабільного «кордону», нічого цього зробити неможливо.

З Донецьком та Луганськом теж не просто. Справа в тому, що так звані «ДНР» та «ЛНР» вже визнані РФ як «незалежні держави», позначили в «Конституціях» свої території в адміністративних кордонах Донецької та Луганської областей України. І путін вже визнав їх у межах цих кордонів. На «референдумах», які вони провели у 2014 році, питання про приєднання до Росії не стояло. Отже, зараз мають відбутися референдуми про приєднання до РФ саме в межах адміністративних кордонів двох областей. А для цього їх знову потрібно повністю і стабільно контролювати, - чого не дозволяють росіянам ЗСУ…

Отже, всі ці розмови про референдуми та терміни їх проведення… - на сьогоднішній день це скоріше пропаганда та маніпуляція, ніж реальні, затверджені плани. Мета позначена, але її реалізація все ще писана вилами по воді. А дата 11 вересня виглядає на тлі всього сказаного вже не реальною.

До речі, можливість виходу суб'єктів РФ зі складу федерації її конституція не передбачає! Тобто мирним шляхом відокремлення колись анексованих територій від Росії відбутися не може. Тому будь-яка анексія – це початок потенційної війни РФ у майбутньому. І саме тому вона приречена!

Сергій Гармаш, «ОстроВ»

Статті

Світ
09.12.2023
17:06

“Кращі шанси України на перехоплення ініціативи на полі бою навесні 2025 року, якщо вона протримається наступного року”. Огляд західних медіа

Пов’язані з Росією пропагандисти ввели в оману американських знаменитостей, заплативши їм за короткі відеокліпи, які потім використали для дискредитації президента Володимира Зеленського.
Країна
06.12.2023
12:22

Гривня: балансування на межі?

У НБУ вперше за довгий час запровадили валютні обмеження для експортерів. Які зазвичай застосовуються при обвалі курсу гривні...
Світ
05.12.2023
09:42

«В українських генералів є куди більше шансів перейти в нову епоху». Російські ЗМІ про Україну

"Зеленському зараз потрібно дуже сильно насторожитися. Усі персонажі, які брали участь у попередньому перегляді, - Залужний, глава ГУР Буданов і навіть Арестович залишаються на своїх місцях"
Всі статті