"Нарешті президент США, здається, позбувся наївної ілюзії". Медіа про "українські" заяви і дії адміністрації Трампа

Майже весь минулий тиждень західні медіа обговорювали перебіг і наслідки саміту НАТО, який відбувся 25 червня у Нідерландах за участю президента США Дональда Трампа. Власне, участь Трампа переважно і обговорювали.

Західні оглядачі розійшлися у думках, чи пройшов саміт добре чи погано, особливо для України. Як відзначили, зокрема, у The Times, “‘великою перемогою’ стало те, що НАТО чітко визнало загрозу з боку Росії і що Європа готова платити більшу – і давно назрілу – частку з величезних сум, які зараз необхідні для посилення її оборони та стійкості. Трамп, насолоджуючись похвалами, які він отримав за удари США по іранських ядерних об'єктах, здавалося, залишив позаду свої минулі звинувачення Європи в дармоїдстві та всі розмови про те, що він відвернеться від НАТО. Це велике полегшення для нервових європейських лідерів – принаймні, доти, доки мінливий президент не змінить своєї думки. І це руйнує будь-які надії Москви на розширення трансатлантичного розколу”.

“Однак за це довелося заплатити ціну, – продовжувало британське видання у своїй редакційній колонці. – Не було часу обговорювати інші питання, такі як спільна політика закупівель, регіональна стабільність або будь-які пропозиції щодо подальшого заспокоєння прифронтових держав, таких як країни Балтії. Найбільш прикро, що на саміті не обговорювали нагальну потребу у продовженні військової підтримки України. Також вперше з часу російського вторгнення більше трьох років тому у підсумковому комюніке не було засуджено агресію Владіміра Путіна”.

На думку редакційної команди The Times, “це було серйозне упущення. Постійне просування Росії вздовж більшої частини лінії фронту в поєднанні з безжальним бомбардуванням українських цивільних підкреслює рішучість Кремля захопити контроль над усією Україною та абсолютний цинізм президента Путіна в його переговорах з Трампом та його посланцями, коли він натякає, що може розглянути можливість перемир'я та переговорів. Він цього не зробить. І нарешті президент США, здається, позбувся наївної ілюзії, що він може перемогти Путіна, потураючи російському лідеру”.

 Наступ на Суми і найбільше бомбардування від початку війни

The Wall Street Journal пізніше дали зрозуміти своїй аудиторії, про що йшлося Україні у той час, коли проходив саміт, і відразу після нього. “Після того, як на початку цього року російські війська майже повністю витіснили українські сили з російської Курської області, вони тепер перекинулися через кордон у зворотному напрямку, до Сум, – розповіли у WSJ. – За даними солдатів, які воюють у цьому районі, російські війська чисельністю у 50 тисяч осіб переважають українські приблизно у співвідношенні 3 до 1. “Їхня головна стратегія, – сказав про росіян генерал Олександр Сирський, головнокомандувач Збройних сил України, – полягає у тому, щоб ‘виснажити нас своєю чисельністю’”.

Як пояснили в американському виданні, “російський наступ на Суми відбувається у той час, коли президент Трамп почав висловлювати все більше розчарування небажанням Кремля домогтися перемир'я. Хоча протягом останніх тижнів у Туреччині тривали зустрічі між українськими та російськими посадовцями, Москва в цей же період посилила ракетні та дронові атаки на українські міста. У ніч на неділю Україна втратила винищувач F-16 та його пілота під час повітряного бомбардування, яке за кількістю випущених боєприпасів стало найбільшим з початку війни”.

“За останній рік лінія фронту подовжилася на понад 100 миль, сказав Сирський, і зараз простягається на понад 750 миль дугою від північного сходу до півдня. Росіяни випробовують різні точки вздовж лінії фронту, а потім, коли знаходять вразливе місце, наступають з усією силою, як це було минулого місяця в Сумах. Це змушує українських командирів грати у “вдар крота”, відправляючи елітні підрозділи, щоб допомогти закрити прогалини. На початку цього місяця Україна відправила елітні підрозділи спецназу зі свого управління військової розвідки, відомого як ГУР, щоб допомогти стабілізувати ситуацію. З того часу російське просування в Сумах було в основному зупинено, і Україна відвоювала частину території. “Зараз ми шукаємо способи провести власні атаки і відкинути ворога”, – сказав Тимур, командир підрозділу спеціальних сил “Тимур”, елітного підрозділу ГУР, який вже кілька тижнів веде бойові дії в цьому регіоні”, – процитувалли у The Wall Street Journal.

“Він був дуже приємний”

Дональд Трамп на саміті критично висловився про Путіна і позитивно – про Володимира Зеленського і навіть, у відповідь на запитання української кореспондентки ВВС Мирослави Пеци, пообіцяв подумати над тим, щоб продати Україні установки і ракети Patriot. Втім, низка оглядачів обережно нагадали, що Трамп постійно змінює настрої і робить суперечливі заяви, тому розслаблятися і зачаровуватися союзникам не варто.

“Президент Зеленський веде “відважну боротьбу”, заявив Дональд Трамп після саміту НАТО в середу, критикуючи Владіміра Путіна у помітно зміненому тоні стосовно України. Раніше цього року Трамп шокував європейських союзників після гучної сварки у Білому домі, коли він назвав Зеленського “диктатором”, який не проявив достатньо поваги до Америки за її підтримку Києва. “Я хотів дізнатися, як у нього справи. Він був дуже приємний”, – сказав Трамп після 50-хвилинної зустрічі із Зеленським, яка “не могла бути приємнішою”, його першої зустрічі з українським президентом з квітня, коли вони зустрілися в соборі Святого Петра під час похорону Папи Франциска. “Ми живемо у складні часи. Я мав хорошу зустріч із Зеленським. Він веде відважну боротьбу. Це важка боротьба”, – процитували Трампа у The Times .

У The Times зазначили, що “якщо раніше Трамп хвалив Путіна як “кмітливого” і хвалився, що міг би закінчити війну за один день, якби став президентом, тепер він визнав, що кінця конфлікту не видно”. “Президент США заявив, що минулого тижня він отримав дзвінок від Путіна з пропозицією про посередництво Москви в переговорах з Іраном. Трамп сказав: “Він подзвонив днями і запитав: ‘Чи можу я допомогти вам з Іраном’. Я відповів: ‘Ні, ви можете допомогти мені з Росією’. І я думаю, що ми це зробимо”, – написали також у британському виданні.

Politico, між тим, змогли поговорити у кулуарах саміту із державним секретарем США Марко Рубіо. Американське видання якраз поцікавилося, як Білий дім збирається надалі реагувати на поведінку Путіна. У Рубіо запитали про нові санкції США проти Росії.

“Якщо ми зробимо те, чого всі тут від нас хочуть, а саме введемо нові санкції, ми, ймовірно, втратимо можливість вести з ними переговори про припинення вогню, і хто тоді буде з ними розмовляти?” – сказав Рубіо в ексклюзивному інтерв'ю Даші Бернс з Politico на полях саміту НАТО. Трамп “знатиме правильний час і місце” для нових економічних заходів, і адміністрація працює з Конгресом, щоб забезпечити Трампу відповідну гнучкість, сказав Рубіо. Але коли це станеться, додав він, це означатиме, що вікно для переговорів з Росією, імовірно, закриється. “Якщо він це зробить, ми майже визнаємо, що у видимій перспективі переговорів не буде”, – сказав Рубіо”.

“Білий дім працює спільно з сенатором Ліндсі Гремом (республіканцем від Південної Кароліни) над його законопроектом, який передбачає введення 500-відсоткового мита на імпортні товари з країн, що купують російську нафту, газ, уран та інші продукти, якщо Москва відмовиться вести добросовісну дипломатію з Україною. “Ми обговорили з ними, як сформулювати і структурувати цей законопроект, оскільки, на нашу думку, він повинен бути достатньо гнучким, щоб президент міг вводити санкції, і ми не скасували жодної з існуючих санкцій”, – сказав Рубіо”, – процитувалли у Politico.

Також “Рубіо заявив, що Москва вважає, що може досягти своїх територіальних цілей на полі бою, з чим Вашингтон не згоден. “На нашу думку, росіяни намагатимуться досягти на полі бою того, чого вони вимагали за столом переговорів, а саме – адміністративних кордонів певних територій, тощо, – сказав він. – Ми вважаємо, що їм буде набагато складніше досягти цього, ніж вони думають””.

Огляд підготувала Софія Петровська, “ОстроВ”

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Світ
01.07.2025
17:00

«Населення «Великого Донбасу» скоротилося втричі». Російські ЗМІ про Україну

...Я впевнена, що український народ в більшості своїй все правильно розуміє. Це завжди був братський народ. Вони прокинуться, вони прокинуться. Вони прокинуться і дадуть адекватну оцінку всьому, що відбувалося і відбувається.
Світ
30.06.2025
22:45

"Нарешті президент США, здається, позбувся наївної ілюзії". Медіа про "українські" заяви і дії адміністрації Трампа

Найбільш прикро, що на саміті не обговорювали нагальну потребу у продовженні військової підтримки України. Також вперше з часу російського вторгнення більше трьох років тому у підсумковому комюніке не було засуджено агресію Владіміра Путіна.
Світ
30.06.2025
14:00

“Закінчується епоха в історії Донбасу, якої ми більше ніколи не побачимо”. Польські медіа про Україну і українців

...Майже 84 відсотки опитаних українців у Познані ніколи не стикалися з дискримінацією, майже 80 відсотків – ніколи не відчували, що місцеві мешканці ставляться до них із засторогою.
Всі статті