Економічне бронювання: тема закрита?

Останні місяці тема економічного бронювання майже зійшла нанівець. Якщо минулого року народні депутати, члени уряду та навіть президент обговорювали можливі параметри та деталі, то сьогодні ця тема майже не підіймається.

"Я згоден, що це виглядає дуже дивно: спочатку два роки активно обговорювати економічне бронювання, натякати, що от-от і воно буде прийнято, справа тільки в узгодженні параметрів та нюансів, а потім одномоментно забути про це. Раз – і немає навіть натяків про це, начебто ця тема ніколи не обговорювалась. Навіщо це було підіймати в публічний простір, а потім робити вигляд, що нічого не сталося, я до кінця не розумію, але можу сказати точно, що на найближчий час тема економічного бронювання закрита", - розповів "ОстроВу" нардеп "Слуги народу" на умовах анонімності.

За словами іншого співрозмовника в парламенті, про економічне бронювання хоч і забули, але це вимушена та тимчасова міра, яка пов'язана з політикою Сполучених Штатів.

"Зараз нам треба максимально розраховувати тільки на себе, і якщо економічно нас Європа підтримує і начебто з цим проблем немає, то у військовому плані не все так добре. Тому зараз не те що економічне бронювання відклали, а навіть забули про законопроект про терміни служби, який мали внести ще восени минулого року. Військове керівництво зараз не може ризикувати кількістю людей в армії. Не дарма Росія вже прямо виставляє умови про скасування мобілізації", - зазначило джерело "ОстроВа".

Разом з тим співрозмовник не виключає, що до економічного бронювання ще можуть повернутися пізніше. За його словами, його можуть впровадити як частину звичайного бронювання працівників, яке вже діє.

 

Усе було майже готове

Ще на початку жовтня минулого року заступник міністра економіки Віталій Кіндратів на засіданні фінансового комітету Верховної Ради запевняв народних депутатів, що рішення про запровадження економічного бронювання ухвалене. І начебто саме для його впровадження потрібно проголосувати за підвищення податків та ввести місячну звітність за податком на доходи фізичних осіб (ПДФО) замість чинної квартальної.

"Сказав, що точно будуть впроваджувати модель економічного бронювання. Рішення прийнято. Зараз розглядають декілька моделей - три. Чекають "рішення політичного керівництва", - передав народний депутат Ярослав Железняк слова заступника міністра економіки.

За його словами, Мінекономіки планувало перехід від критичності підприємства до "критичності працівника".

"Начебто на рік, але з щомісячним підтвердженням зарплати", - додав Ярослав Железняк.

За словами деяких нардепів, з якими поспілкувався "ОстроВ", впровадження нової податкової системи звітності та збільшення податків кулуарно подавалось виключно як підґрунтя для економічного бронювання.

"Я думаю, що багато хто не підтримав би збільшення податків та бюрократичне навантаження, як би знав, що ніякого економічного бронювання не буде. Це була в якомусь сенсі маніпуляція. Щось подібне ми вже спостерігали, коли ухвалювався закон про посилення мобілізації: тоді нардепів "підкупили" термінами служби та можливістю демобілізації, які так і не були розроблені урядом", - зазначив співрозмовник "ОстроВа".

Пізніше народний депутат Ярослав Железняк підтвердив, що додатковий бюрократичний тягар для бізнесу був введений даремно.

"Коли я говорю про абсолютно відсутній економічний блок нашої влади, я часто наводжу приклад: коли приймали рішення про збільшення податків, тоді Міністерство економіки заявило, що ми впроваджуємо економічне бронювання, але для цього потрібно, щоб ми отримували звітність по зарплаті щомісяця, а не щоквартально. Я тоді з іншими колегами, в тому числі з представниками "Слуги народу" та інших комітетів, півтори години захищали позицію, що це абсолютний ідіотизм, адже це в рази збільшує документообіг і звітність для бізнесу.

Заступник міністра економіки під протокол сказав, що ми точно впроваджуємо цю модель, погодили це з вищим політичним керівництвом і просимо депутатів це проголосувати. Я не буду коментувати, кого Кабмін вважає своїм вищим політичним керівництвом і наскільки це було зухвало зроблено, але в результаті парламент, силами більшості, знайшов голоси для прийняття цього рішення, яке збільшило звітність бізнесу в чотири рази. А з економічним бронюванням нічого не сталося, і ці критерії виявилися непотрібними. Вся ця робота і додатковий бюрократичний тягар для бізнесу були проведені даремно", - розказав він в лютому 2025 року.

Президент України Володимир Зеленський неодноразово підіймав тему економічного бронювання та анонсував його впровадження, але в кінці жовтня 2024 року його риторика трохи змінилася і він заявив, що економічне бронювання має бути справедливим, але зараз у цьому складно знайти баланс.

"Економічне бронювання повинне бути справедливим. Як знайти цю справедливість – це завдання Мінекономіки, прем’єра. Ті моделі, які вони мені показували, я вважаю, що поки що не зовсім справедливі. Бо складно обирати одну професію, не обирати інші. Інші мають бути критерії. Щодо критичної інфраструктури і професій, без яких просто не може вижити це військо в час війни – це вже зроблено", – сказав він в інтерв’ю українським журналістам.

По інформації "ОстроВа", різні моделі економічного бронювання розроблялися Міністерством економіки із залученням Мінцифри. Разом з тим жодна з презентованих президенту моделей не сподобалась.

"У якийсь момент було прийнято рішення взагалі не просувати цю тему, бо складалось враження, що сам термін "економічне бронювання" викликає роздратування. Як таке пояснювати суспільству, коли війна активно продовжується, результату від переговорів немає, про демобілізацію начебто забули, військова допомога від США от-от зупиниться або суттєво знизиться. І це при тому, що представники Генштабу та Міноборони одразу дали зрозуміти, що не підтримують будь-яку модель економічного бронювання, "не на час"і. Тому з військовими навіть не радились", - розказав "ОстроВу" співрозмовник з команди президента.

Саме після перемоги Дональда Трампа на президентських виборах тема економічного бронювання зійшла нанівець.

На паузі

Про те, що питання впровадження економічного бронювання в Україні знято з порядку денного особисто Володимиром Зеленським, заявив нардеп Ярослав Железняк.

"Нам всі представники уряду говорять, що питання економічного бронювання знято з порядку денного особисто президентом. Чомусь я, судячи з його заяв, в це вірю", - сказав він.

Нардеп вважає, що значних змін по бронюванню не варто очікувати, воно залишиться на тому ж рівні, що й зараз.

"Я цим не займаюся, це не моя відповідальність, і, більш того, це не відповідальність парламенту від слова взагалі, це дискреція уряду. Але я не чув, щоб вони намагалися щось змінити", - підкреслив парламентар.

По інформації "ОстроВа", в Офісі президента відмовилися від економічного бронювання в тому числі через інформаційну кампанію, яка ретранслювала його як поділ на "бідних, яких можна мобілізувати", і "багатих, яких можна відкупити".

"Були заміри, опитування, в тому числі серед військових, і всюди це сприймається негативно, особливо на фоні зниження мобілізаційного віку. Економічне бронювання треба було вводити одразу, тоді б це могло спрацювати. А зараз ідея вже перегоріла і може вистрілити лише під "іншим соусом". Колись я чув цікаву розмову між провладним нардепом та впливовим чиновником з Офісу президента, який пояснював, що економічне бронювання і так вже працює, а то, що воно не всім доступно – це вже нюанси", - зазначило джерело "ОстроВа" в команді президента.

Разом з тим від ідеї розширення звичайного бронювання поки що не відмовилися. Періодично з'являються новини про невеличкі послаблення чи розширення категорій тих, хто підпадає під критерії бронювання.

Співрозмовник "ОстроВа" в Верховній Раді вважає, що саме формулювання "економічне бронювання" негативно сприймається в суспільстві і на фоні розмов про можливі вибори (рано чи пізно) влада навряд чи піде на його впровадження в такому вигляді.

"Але ми обговорювали з деякими колегами, що економічне бронювання може стати частиною звичайного бронювання. Для цього достатньо внести декілька змін в постанову уряду про бронювання і все, ніхто і не помітить. Наскільки мені відомо, такий варіант пропрацьовується. І це логічно. Фактично зараз ніяк не можуть забронюватися ФОПи – і саме для них буде робитись так зване "економічне бронювання", яке вже не буде так називатись. Просто ФОПам, які зараз платять 5% та ЄСВ, додадуть якийсь додатковий податок у вигляді фіксованої суми, наприклад, 20 тисяч гривень на місяць (2,5 мінімальні зарплати), і таким чином дозволять бронюватися. Але будуть обмеження, наприклад, це не буде працювати на новостворені ФОПи або бронювання буде розповсюджуватись виключно на певні кведи. Питання ще опрацьовується", - зазначило джерело.

Чого не планується 100%, додав співрозмовник, так це надання можливості для бронювання тим, хто взагалі не сплачує податки (ні як ФОП, ні я найманий працівник).

"Це зараз головна стратегія уряду: максимальний контроль та податки, податки і ще раз податки. Повірте, податки на продажі через онлайн-платформи (ОЛХ, "Розетка") – це тільки початок. Зараз іде дуже кропітка робота по тому, які сфери ще можна додатково оподаткувати, де можна підвищити податок або ввести якісь збори. Тому і розширене бронювання, якщо воно відбудеться, обов'язково буде зав'язано на податки", - підкреслив він.

 

Звичайне бронювання: проблеми

Поки триває робота чи то по розширенню бронювання, чи то по впровадженню економічної моделі, роботодавці та працівники скаржаться про поточні труднощі зі звичайним бронюванням.

З 1 квітня 2025 року всі раніше видані відстрочки втратили чинність і, щоб продовжити бронювання, підприємства мали підтвердити свій статус критичності за новими критеріями та переоформити відстрочки.

Нагадаємо, що новий порядок бронювання набув чинності ще 1 грудня 2024 року. Спочатку роботодавцям дали час до 1 березня, аби переоформити документи, проте через те, що багато хто не встиг це зробити, уряд пішов на зустріч роботодавцям та продовжив перехідний період до 1 квітня. Варто зазначити, що ті, хто не встиг це зробити, не втратили право оформити відстрочку для працівників. Але до підтвердження нового бронювання ТЦК мають повне право мобілізувати таку людину.

"Це своєрідне "вікно" для співробітників ТЦК, коли вони можуть вручити повістку та мобілізувати співробітників. Всі данні є в електронному вигляді, тому знайти таких людей дуже просто. Я знаю колег, які заздалегідь готувалися та оформляли повістки цілим підприємствам, розуміючи, що вони не встигнуть перебронюватися до 1 квітня. Все ж таки це набагато простіше, ніж ловити людей у дворах та біля метро", - сказав "ОстроВу" один зі співробітників столичного ТЦК.

Основна проблема з переоформленням бронювання полягає в тому, що підприємствам стало важче отримати статус критичності. Якщо сам процес бронювання уряд, дійсно, максимально спростив та перевів у електронний вид, то отримати статус "критичного" багатьом підприємствам майже неможливо. Як розповіли "ОстроВу" декілька керівників підприємств, які задіяні у виготовленні оборонної продукції, навіть при подачі всіх необхідних документів їм не відмовляють, а просто ігнорують та затягують процес.

Нагадаємо, для того, щоб забронювати своїх працівників, підприємство спочатку повинно отримати або оновити свою критичну важливість за новими обов’язковими критеріями:

  1. Середня зарплата на підприємстві повинна бути не менше 2,5 мінімальної зарплати (20 тисяч грн – станом на травень 2025 року). Крім того, зарплата саме того працівника, якого бронює підприємство, також має бути не менше цієї суми.

Для державних і комунальних підприємств та прирівняних до них діє виключення: там вимагається зарплата не менше розміру середньої заробітної плати у регіоні за IV квартал 2021 року (відповідно до даних Держстату).

Фактично це можна назвати нічим іншим, як замаскованою спробою реалізувати ідею "економічного бронювання": додаткові гроші у вигляді податків надходять, але таке бронювання не розповсюджується на всіх охочих. 

  1. Підприємство повинно не мати заборгованості щодо сплати усіх податків (раніше було тільки по ЄСВ).
  2. Третій критерій підприємство може обрати самостійно із тих, які зазначені у постанові №76 або в регіональних чи галузевих критеріях.

Забронювати можна працівників, які:

1) перебувають на військовому обліку;

2) перебувають у трудових відносинах з державним органом, критично важливим підприємством (установою);

3) обіймають посаду на критично важливому підприємстві, в критично важливій установі, де нарахована місячна зарплата не менше 20 тисяч грн (крім державних і комунальних підприємств);

4) уточнили персональні дані у ТЦК чи через "Резерв+";

5) не перебувають у розшуку.

Але є і проблеми з бронювання конкретних співробітників саме через останні два пункти про уточнення даних чи перебування в розшуку. Під час перебронювання у багатьох співробітників несподівано для них з'явився значок "в розшуку" в додатку "Резерв+". У такому статусі забронювати людину вкрай складно, це потрібно робити в ручному режимі, і є висока вірогідність мобілізації такої людини, поки вона буде проходити процес перебронювання.

"Останнім часом це звичайна практика, коли заброньовані люди несподівано опиняються в розшуку. І нікому ти нічого не доведеш. Зупинив патруль, побачив твій статус і немає значення, чи є в тебе бронювання чи інший тип відстрочки, тебе повезуть у ТЦК. Не факт, що тебе мобілізують, але як мінімум випишуть штраф, хоча всяке буває" – розказав один зі співробітників оборонного підприємства.

Раніше «ОстроВ» підтримували грантодавці. Сьогодні нашу незалежність збереже тільки Ваша підтримка

Підтримати

Статті

Країна
08.05.2025
09:00

Економічне бронювання: тема закрита?

Останні місяці тема економічного бронювання майже зійшла нанівець. Якщо минулого року народні депутати, члени уряду та навіть президент обговорювали можливі параметри та деталі, то сьогодні ця тема майже не підіймається.
Світ
07.05.2025
09:52

«Після демаршу Зеленського у нас розв'язані руки». Російські ЗМІ про Україну

...Необхідно шукати приховані місця в районі Москви і Підмосков'я, де можуть бути схрони або осередки, де ці безпілотники збираються і потім атакують регіони Росії. Десь точно має бути таємний пункт управління.
Світ
30.04.2025
11:54

«Київ намагається нас надурити». Російські ЗМІ про Україну

Власне, реакція Кремля, який оголосив про прийдешнє перемир'я саме в момент посилення ворожої інформаційної кампанії, стала тонкою і вправною відповіддю, покликаною вибити ґрунт з-під ніг противника.
Всі статті