До ювілею "ДНР" усіх жителів "республіки" записали в герої, багатьох - посмертно. Огляд ЗМІ окупованого Донбасу

Очікувано, головною темою ЗМІ окупованого Донбасу минулого тижня стало десятиліття "проголошення" так званої "Донецької народної республіки". Через брак видимих успіхів основний акцент робився на ностальгічних спогадах учасників тих подій, які з кожним роком дедалі більше міфологізуються, і заявах ватажків "республіки", які теж особливою правдивістю не вирізняються. 

Десять втрачених років

Отже, події десятирічної давнини в донецьких ЗМІ були представлені як "відповідь на державний переворот у Києві - на захист російськомовного населення проти нехтування нашою історією і корінням". Нинішній ватажок "ДНР" Денис Пушилін патетично заявив, що "жителі регіону виходили на мітинги і вимагали, щоб Донбас був почутий. Але Києву потрібна була війна". Про те, що організацію цих мітингів щедро проплачували російськими грошима, які спортивними сумками виносили куратори "русской весны" з "Сбербанка России", який дуже зручно працював прямо на площі Леніна в Донецьку, він не сказав. Промовчав він і про те, що крім жителів Донбасу, переважно пенсіонерів, у цих мітингах брали участь молодики, які приїхали із сусідніх областей РФ. Саме вони вели натовп на штурми адміністративних будівель і перетворювали відносно мирні акції на погроми. 

 

Конкретно про проголошення "ДНР" місцевим журналістам розповів один з активістів "русской весны" Мирослав Руденко. Він нагадав, що 6 квітня розігрітий приїжджими і доморощеними провокаторами натовп укотре захопив будівлю Донецької обласної адміністрації/Донецької обласної ради. Наступного дня "в сесійній залі було утворено Раду представників територіальних громад, політичних партій і громадських організацій Донецької області", - спробував Руденко надати випадковим людям, які проголосили "ДНР", хоч якусь видимість легітимності. За його словами, до "ради" "увійшли представники міст, районів і громадські працівники, які брали активну участь у протестному русі. Загалом було представлено понад 80 делегатів".

Якщо масовка, яка голосувала за "проголошення", була випадковою, то організатори цього фарсу були цілком конкретні. Місцевий комуніст Борис Литвинов у коментарях "офіційному" виданню "ДНР" незграбно спробував показати, що ніким у світі не визнана "ДНР" була утворена на основі принципів ООН. Цікаво, що за його власним зізнанням, усвідомлення, що антиукраїнський заколот на Донбасі можна назвати гарними словами "право народів на самовизначення" спало йому на думку буквально за кілька годин до "доленосного" голосування. "Десь о 3 годині ночі 7 квітня я прийшов до усвідомлення, що є 10 фундаментальних принципів ООН, за якими будуються відносини у світовому суспільстві. І один із фундаментальних принципів - це право народу на самовизначення. А друга підстава для нас - це преамбула Декларації прав людини ООН, у ній є така ідея: усякий уряд будь-якої держави повинен зробити все, щоб у народу не було останнього права - права на повстання. Тобто цей документ допускає перебіг розвитку подій, коли все, що можна, вичерпано, і народ повстав. Це якраз була наша ситуація",- виклав він своє збочене уявлення про принципи світового правопорядку.

Отже, о 3 годині ночі один з ідеологів "ДНР" усвідомив, а через кілька годин анонімний натовп підтримав результат його нічного осяяння. "7 квітня 2014 року на карті світу з'явилася нова держава",- резюмували місцеві пропагандисти, не уточнивши, що ніхто у світі, включно зі згаданою Литвиновим Організацією об'єднаних націй, не визнав фейкової "республіки". Навіть Росія, яка заварила всю цю кашу, не нанесла на свої карти "нову державу".

Тим часом, святкування ювілею проголошення "ДНР" всупереч усім старанням ЗМІ, вийшло не дуже веселими і зовсім не "всенародним". Певно, тому що за десять років, крім обіцянок кращого життя, нічого хорошого в житті жителів Донбасу не сталося. Нинішній владі "республіки" не залишається нічого, як продовжувати спекулювати на почуттях містечкового патріотизму, які дедалі більше тануть, і заспокоювати змучених невизначеністю і війною людей тим, що вони герої. 

Із цією метою в "ДНР" було запущено проект "Герої десятиліття". "Кожен житель ДНР щодня здійснює подвиг: хтось рятує життя під обстрілом, хтось відновлює електрику, хтось розвозить воду і продукти харчування тим, хто цього потребує, а хтось навчає наших дітей... За ці роки кожен із нас заслужив право називатися героєм", - написав ватажок "ДНР" Денис Пушилін у себе в Телеграмі.

З цієї ж причини - обмануті очікування пересічних учасників подій 2014 року - дуже невиразною вийшла "святкова" гаряча лінія "глави" з жителями регіону. І хоча у ЗМІ повідомлялося, що Пушилін отримав кілька тисяч звернень, на своєму Телеграм-каналі він відповів лише на... п'ять запитань. 

 

Статті

Країна
18.05.2024
13:54

Звільнення за "зв'язки" з людьми в окупації: Зеленський не підтримав ідею нардепів

Якщо раніше про його «зв'язки» з родичами, які проживають в окупації, знали лише близькі друзі, то тепер він зобов'язаний про це повідомити своє керівництво. Інакше його можуть звільнити
Луганськ
17.05.2024
10:41

 «Розумні люди зберігають свою думку при собі». Луганський щоденник

Якщо ти живеш за правилами, не намагаючись порушувати їх, ти житимеш нормально. Просто нормально. Можливо, погано, а може, добре, але ти житимеш. Якщо ж ти замахнувся своїм маленьким кулачком на систему, ти теж житимеш, але житимеш погано
Країна
16.05.2024
14:18

Від ідей до конкретних проектів: війні не вдалося зупинити бізнес Дніпропетровщини

Прифронтова Дніпропетровська область увійшла в трійку лідерів серед регіонів за кількістю нових бізнесів. Упродовж першого кварталу 2024 року в області відкрито майже 7 тисяч ФОПів. Водночас, за чотири місяці регіон має економічні втрати: тут...
Всі статті