Кандидати на виліт
Рух «Сильні громади» проаналізував діяльність 782 депутатів у 18 містах та виявив 88 потенційних претендентів на відкликання
Активісти руху «Сильні громади» проаналізували діяльність депутатів місцевих рад у 18 містах Донецької, Луганської та Дніпропетровської областей і визначили потенційних кандидатів на відкликання. Виявляється, у 10 із них є від 1 до 19 кандидатів, які пропустили понад 50% засідань сесій та постійних комісій.


21 березня у Кам'янському Дніпропетровської області відкликали депутата місцевої ради від Блоку Петра Порошенка Юрія Литвиненка. Цей випадок став першим в Україні, коли депутата відкликали за народною ініціативою. Причиною відкликання стали чисельні зауваження місцевих мешканців, бо депутат не проводив прийом громадян, нераціонально використовував кошти депутатського фонду, пропускав засідання міської ради та комісій.
Відповідно до статті 38 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", депутат, який пропустив більше 50% пленарних засідань або засідань постійних комісій, може бути відкликаний після внесення пропозиції виборцями відповідного округу, якщо така набере щонайменше 100 підписів членів ініціативної групи.
«Процедура відкликання депутата місцевої ради має чотири етапи. Спочатку виборці на зборах повинні прийняти рішення щодо внесення пропозиції про відкликання депутата місцевої ради за народною ініціативою. Виборцям варто повідомити про проведені збори у відповідну територіальну виборчу комісію. Далі необхідно зібрати підписи на підтримку цієї пропозиції та передати їх до ТВК. У свою чергу, виборча комісія приймає рішення про відкликання депутата за народною ініціативою (у разі якщо депутат був обраний шляхом самовисування) або про звернення до вищого керівного органу партії, місцевої організації, яка висувала цього депутата.

Вищий керівний орган партії розглядає звернення ТВК та приймає рішення про відкликання депутата, або про відмову в задоволенні цієї ініціативи. Варто пам'ятати, що навіть у разі прийняття рішення про відкликання, ТВК не оголошує перевибори на окрузі, а зобов'язана лише визнати обраним депутатом наступного за черговістю кандидата від місцевої організації партії».


Наталя Рижкова
Юрист Руху «Сильні громади»
32%
Або 19 депутатів Бахмутської міської ради із 59 є кандидатами на виліт
Лідером серед міст за кількістю прогульників у місцевих радах є Бахмут Донецької області. Протягом 2016 року відбулось 18 пленарних засідань сесії міської ради та 144 засідання постійних комісій. Майже третина всього складу - 19 депутатів були відсутні більш, ніж на половині засідань.
Місцеві вибори у 2015 році в Бахмуті не проводилися через близькість до лінії фронту, тому старий склад міської ради та виконкому продовжують роботу і зараз. Станом на сьогодні, в Бахмутській міській раді працює 59 депутатів. З них 70% (41 депутат) – члени "Партії Регіонів". 17 депутатів – позапартійні та один представник "Комуністичної партії". У 2010 році після виборів до ради пройшли 60 депутатів, 58 з яких були членами "Партії Регіонів". Після подій на Майдані частина депутатів вийшла з партії, а деякі тільки з фракції. Одного депутата виключили з "Комуністичної партії". Керівник міського осередку "Партії Регіонів" у Бахмуті Олександр Шинкаренко вважає, що для того, щоб стимулювати депутатів відвідувати засідання сесій та постійних комісій, потрібно проводити нові місцеві вибори.
"Скоріше буде постанова про вибори, ніж ми їх відкличемо, бо всі негаразди, які заважали проведенню виборів усунені. За ці 6 років багато депутатів міськради переїхали в інші міста. Багато з них - біженці, які з початком бойових дій залишили місто і не повернулися"
Олександр Шинкаренко
Керівник міського осередку "Партії Регіонів" у Бахмуті
Покровськ — 33%
Рівно третина депутатів міськради не виконує своїх зобов'язань перед виборцями
За 2016 рік відбулося 27 пленарних засідань сесії Покровської міської ради та 79 засідань постійних комісій. 14 депутатів міськради прогуляли понад 50% засідань. До складу Покровської міської ради входять 36 депутатів. Із них 26 є представниками політичної партії «Відродження», 6 делегатів від «Опозиційного блоку» і 4 депутати від «Молодіжної партії України».
Костянтинівка — 30%
Не відстає за кількістю прогульників
У Костянтинівці, як і в Бахмуті, вибори у 2015 році не відбувалися, тому там продовжують діяльність депутати, обрані у 2010 році. До складу Костянтинівської міськради входить 40 депутатів. Майже всі є представниками «Партії регіонів», 3 безпартійні та 4 представники забороненої в Україні «Комуністичної партії».

Серед депутатів понад чверть є кандидатами на виліт з міської ради. Вони пропустили більше половини засідань сесій і постійних комісій.


«У трьох громадах Бахмут, Торецьк і Костянтинівка вибори в 2015 році не відбулися. Через це ситуація там складна, адже обранці явно проявляють менше зацікавленості у своїй роботі. Причина тому - невизначений строк припинення повноважень. Депутати рідше ходять на засідання та комісії, і взагалі проявляють низьку продуктивність. Також така ситуація стримує політичний розвиток. У цих громадах практично недієві інші політичні осередки, депутати яких до ради свого часу не потрапили. Слабкий політичний розвиток зменшує мотивацію депутатів цієї каденції до роботи. Це зменшує як якість роботи ради, так і довіру суспільства до її роботи, що дуже небезпечно в прифронтових територіях».


Валентин Краснопьоров
Координатор Руху «Сильні громади»\Політичний аналітик
Торецьк - 26 %
Прифронтова резервація без міського голови
*На сайті Торецької міської ради відсутня будь-яка інформація про депутатів. Місцеві депутати, порушуючи норми закону "Про доступ до публічної інформації", бояться надавати не тільки фотографії, а й автобіографічні дані в тому числі і на запити наших координаторів.
У Торецьку також місцеві вибори у 2015 році не відбувалися, тому там продовжують виконувати обов'язки депутати, обрані сім років тому. За минулий рік у Торецьку відбулося 19 сесій міської ради. Депутатський корпус складається із 46 обранців. На понад 90% – із представників "Партії Регіонів". Серед депутатів виявилося 12 прогульників, що становить 26% від загальної кількості депутатського складу. Як зазначили у відповіді на запит руху "Сильні громади" за десять місяців минулого року відбулося 27 засідань.
Сєвєродонецьк
Серед депутатів Сєвєродонецької міськради є 10 прогульників. У 2016 році у Сєвєродонецьку відбулося 32 пленарних засідання міської ради та 110 засідань постійних депутатських комісій. До складу міськради входять 36 депутатів, понад половина із яких входять до фракції "Опозиційний блок". П'ятеро депутатів Сєвєродонецької міськради пропустили понад понад половину сесійних засідань, а семеро - понад 50% засідань постійних комісій. Усі вони є потенційними кандидатами на відкликання.
Селидове
Депутат Андрій Топчій пропустив понад половину сесійних засідань та понад половину засідань депутатських комісій
У Селидівській міськраді найбільша кількість депутатів серед проаналізованих міст - 75. При цьому у міськраді зберігається досить висока дисципліна щодо відвідування сесій міськради. Лише троє депутатів пропустили понад 50% засідань. П'ятеро депутатів прогуляли понад половину засідань постійних комісій. Варто зауважити, що депутат Андрій Топчій пропустив понад 50% засідань як депутатських комісій, так і сесій міської ради.

Упродовж 2016 року у Селидовому відбулося 15 пленарних засідань сесії та 75 засідань постійних комісій. Так, до нього ввійшли фракції «Опозиційний блок» (16 депутатів) та «Наш край» (8 депутатів), фракція «Блок Петра Порошенко «Солідарність» (5 депутатів), Група партії «ВО «Батьківщина» (3 депутати), Радикальна партія Олега Ляшка (2 депутати).


Слов'янськ
У Слов'янській міській раді – 36 депутатів. Із них п'ятеро порушили вимоги Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", пропустивши понад 50% пленарних засідань сесій та постійних комісій. Четверо депутатів є представниками "Опозиційного Блоку" те депутат від "Аграрної партії України"

Упродовж минулого року у Слов'янську відбулося 19 засідань сесії міської ради та 74 засідання постійних депутатських комісій.
Лисичанськ
У Лисичанській міській раді серед 36 обраних депутатів лише двоє пропустили понад 50% засідань сесій та постійних комісій - представник "Опозиційного Блоку" Вікторія Масулис та депутат від "Блоку Петра Порошенка" Віталій Шведов. Останній не був присутній не лише на сесіях, а й на постійних депутатських комісіях. Загалом же за минулий рік у Лисичанську відбулося 20 засідань сесій міської ради та 68 засідань постійних комісій.
Рубіжне
Кандидатами на відкликання є двоє депутатів Рубіжанської міської ради - представники "Опозиційного Блоку" Олександр Морозкін та Валерій Харчук. Це майже 6% від усього депутатського корпусу, який складається із 34 обранців.

За минулий рік Рубіжанська міська рада провела 24 засідання сесій, на яких депутати прийняли понад 480 рішень. Також відбулося 111 засідань постійних депутатських комісій.
Добропілля
Ложка дьогтю в діжці меду
У Добропільській міській раді серед 34 депутатів є лише один прогульник - депутат від партії "Наш край" Ігор Курдя, який пропустив майже 70% засідань сесії. Зараз він працює заступником мера в Енергодарі.

"Так склалося, що я зараз працюю в іншому місті, і в силу об'єктивних обставин у мене є проблеми із перебуванням у Добропіллі", - розповів у коментарі для "Сильних громад" депутат Ігор Кудря.

Він додав, що знає про можливість відкликання депутата, який не сумлінно виконує свої обов'язки за народною ініціативою, однак зазначив, що поки із такою пропозицією до нього ніхто не звертався.

Упродовж 2016 року у Добропіллі відбулося 19 засідань сесії міської ради та 133 засідання постійних депутатських комісій.
У той же час у таких містах, як Лиман, Маріуполь, Дружківка, Новогродівка, Кривий Ріг, Краматорськ, Мирноград та Олександрівка - депутати більш сумлінно відвідують сесії міської ради та засідання постійних комісій. Серед них є ті, які пропустили по кілька засідань, але оскільки ця кількість менша 50%, то закон не передбачає можливості будь-якого впливу на них.
Матеріал підготували
Артур Кравченко
SMM менеджер руху Сильні громади
Володимир Рихліцький
Журналіст руху Сильні громади
Джерело sylnigromady.tilda.ws