Українці плутали поняття свободи з європейськими стандартами життя — історик

Історик Ярослав Грицак вважає, що українці плутали поняття свободи з європейськими стандартами життя на початках незалежності України, — повідомляє кореспондент «ОстроВ». 

Про це Ярослав Грицак заявив сьогодні під час круглого столу «Свобода як внутрішня необхідність», що проводився в рамках Форуму видавців у Львові.  

«В 1989-1991 році, коли робили різні опитування, то показувались, що українці, росіяни за своїми цінностями дуже схожі на європейців чи американців, вони хотіли свободи. І питання було, звідки це могло взятись у людей, що десятки років жили за несвобідного режиму. Пояснення дуже просте: українці і росіяни плутали свободу з іншим поняттям, вони плутали свободу з поняттям європейських стандартів життя. Вони вважали, що якщо буде свобода, то вона буде як масло на хлібі: чим більше буде свободи, тим буде товстішим буде масло на цьому хлібі. Як показали перші 15-20 років, свобода не мажеться на хліб. Чим більше свободи, тим масло стає проблематичніше і тонкіше», — сказав Ярослав Грицак.  

Історик нагадав, що Польща переживала подібні періоди розчарувань. «Той настрій, який є в нас зараз, в поляків був декілька раз. Це був кінець шістдесятих, особливо середина вісімдесятих. Почуття страшенного відчаю, почуття, що все пропало, зміни неможливі. А що сталось? Сталось те, що дуже багато людей сказало, що, по-перше, ми не маємо права розчаровуватись, а, по-друге, поразка, це не є щось остаточно погане. Це час на аналіз, що ми не так робимо, чому ми цю свободу так швидко втрачаємо?», — сказав він.

Статьи

Страна
26.04.2024
10:51

Украинский металл: кажется, есть надежда

"Производственные результаты по итогам года могли быть выше, если бы импортная продукция из Китая не заходила в больших объемах на отечественный рынок, особенно когда в Украине производятся аналоги".
Донецк
25.04.2024
10:45

Действовать и жить интересно: Как молодежь из Мирнограда развивает общину у линии фронта

Сейчас в Донецкой области массовые мероприятия запрещены, но люди нуждаются в каком-то моральном утешении. Творческие проекты объединили талантливую молодежь и создали терапевтический эффект для жителей громады, заполнили культурную пустоту.
Страна
24.04.2024
15:26

Когда кровь спасает жизнь: как Днепропетровщина держит донорский фронт

Кровь – это ресурс, который невозможно заменить искусственным веществом. И от этого ресурса зависит жизнь как военных, так и гражданских. Донорство уже более двух лет держит свою линию обороны. И в нашей стране очень принципиально перейти от...
Все статьи