Вверх

Товариство жертв окупації
03.04.2016 16:59:16. Просмотрено 4379 раз. За сегодня — 11 раз.

Важко боротися з агресією наодинці. Простіше – коли є союзники. Але дуже дивно, коли союзники є, але ніхто про них не згадує.Вчорашня активізація бойових дій у Нагірному Карабасі просто кричить про те, що все нове – це добре забуте старе. Міняються обличчя, але Росія залишається тією ж самою тюрмою народів, яка за будь-яку ціну прагне розширити зону впливу. Здавалося б, потенційним жертвам було б корисно об’єднатися. А насправді вони давно вже це зробили, і забули про це.

Ще у 1997 році, прагнучи вийти зі сфери впливу Російської Федерації та похитнути її гегемонію у Чорноморсько-Каспійському регіоні, чотири держави колишнього Радянського Союзу заснували Організацію за демократію та економічний розвиток ГУАМ (Грузія, Україна, Азербайджан, Молдова). Ні Білорусь, яка на той момент щойно уклала Союзний договір із Росією, ні Вірменія, кордони якої досі офіційно охороняються Збройними силами Російської Федерації, до цієї організації не долучились. Воно й не дивно – виступати проти Росії, будучи уже під російським протекторатом, ніхто їм би не дозволив.

У країн ГУАМ стосунки з РФ з самого початку не склалися. Ще у 1987 році, коли розпочався вірмено-азербайджанський конфлікт у Нагірному Карабасі, росіяни чітко визначилися на користь вірменських сепаратистів та запустили зростання метастазів “русского міра”, якими вже у 1992 були уражені Абхазія (Грузія) та Придністров’я (Молдова).

Ідея ГУАМ була красивою на папері, але на практиці ця організація на певному етапі виявилася нежиттєздатною. Останній на сьогодні самміт ГУАМ відбувся у липні 2008. Вісім років тому. Вісім років, за які пройшла війна 08.08.08 у Грузії, розпочалася війна Росії проти України та відновилися бойові дії в Азербайджані. Це вісім років, за які можна було розробити програми, запустити проекти, виробити стратегії і зрештою бути готовим до чергового витка російської агресії. Але ж ні – вони були пущені ні на що.

Якщо не враховувати Сирію, звідки армія РФ уже офіційно виведена, то Росія наразі перебуває у фактичному стані війни із чотирма державами. Усі вони (і тільки вони!) зібрані в єдиній міжнародній організації ГУАМ. У першій же статті Статуту ГУАМ написано, що цілями організації є “зміцнення міжнародної та регіональної безпеки і стабільності”, а також “активізація політичної взаємодії і практичної співпраці у сферах, що становлять взаємний інтерес”. Захист територіальної цілісності та суверенності цих чотирьох держав задля зміцнення міжнародної безпеки однозначно входить у число сфер, що становлять взаємний інтерес. Особливо коли ворог – один на всіх.

У нас є ціла делегація із 10 народних депутатів у Парламентській асамблеї ГУАМ, але коли ви востаннє щось чули про цю організацію? Що вона зробила за ці вісім років (чи ще ширше – за весь 19-річний час свого існування)? А ще краще питання – чому не зробила? І чому не почати робити хоча б щось уже зараз?

Після того, як Туреччина збила російський винищувач, лідер азербайджанської опозиції Аріф Гаджили заявив, що необхідно відновлювати (а точніше – починати з нуля) повноцінну роботу ГУАМ. Цю новину дуже скромно поширили українські та молдовські медіа, у грузинських вона взагалі не з’явилась. Маю підозру, що до людей, які приймають рішення (у жодній з чотирьох країн-учасниць), вона теж не дійшла. А шкода. І шкода, що вони самі до цього досі не додумались.

Особливо якщо пригадати, що спостерігачами у ГУАМ є члени НАТО Латвія і Туреччина. І якщо балтійцям поки що, на щастя, конфлікт із Москвою не загрожує, то Туреччина уже перейшла в стан повної бойової готовності. Долучення Туреччини до роботи ГУАМ зможе не тільки реанімувати його, але й вивести на якісно новий рівень.

Найважливіші рішення, як завжди, лежать не поверхні, – їх просто треба вчасно підібрати. І те, що майже 20 років існувало тільки на папері, при правильному підході зможе перетворитися на найпотужнішу міжнародну організацію регіону.

Хочете антипутінської коаліції? Так вона уже створена! Давайте тільки тепер займатися її роботою всерйоз.


Комментарии
*
 
*
Публикуя данный комментарий, я соглашаюсь с тем, что несу полную ответственность за его соответствие законам Украины
Гость 03.04.2016 19:13:39

ГУАМ это хорошо. Нишие всех стран объединяйтесь? Как Украине это поможет не понятно?. Хотя, враг моего врага-мой друг.

Ответить     
Іван Синєпалов 03.04.2016 22:41:45

Члени ГУАМ можуть багато дати одне одному. Молдова - досвід переговорів з ЄС, Грузія - досвід реформ, Україна - досвід ведення бойових дій, Азербайджан - гроші. Це тільки те, що лежить на поверхні. Взаємна допомога справді може перетворити організацію на щось дуже цінне.

Ответить     
Гость 04.04.2016 10:28:43

Вопрос был задан риторический. Зря удалил. Жаль, что Украина может дать опыт боевых действий. Хотя у нас хорший впк. Теперь о главном: А есть кому у нас это продвигать? И кто захочет с нами иметь дело при таком политикуме и населении(большая часть которого живет в совке)?

Ответить     


Последнее в блогах